Így fésülheted ki fájdalommentesen a cicádat, ha összecsomósodott a szőre
Közzétéve: 2025. 05. 28 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 28 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
A csomók általában elhalt szőrszálakból, elhalt hámsejtekből, külső szennyeződésekből és más koszból állnak össze. A csomók nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem fájdalmasak is lehetnek a macska számára. Ha nem távolítjuk el őket, bőrirritációhoz vagy fertőzéshez is vezethetnek.
A macskaszőrben lévő csomók eltávolítása sem a macska, sem a gazdi számára nem túl kellemes élmény. Fontos a lassúság és a türelem, gyakran több alkalmat is igénybe vehet egy ilyen művelet. A következőkből megtudhatod, hogy miért alakulnak ki a csomók, miért veszélyesek és hogyan szabadulhatsz meg tőlük kíméletesen.
Normál esetben a tisztálkodás rendezetten tartja a szőrt, és valamennyire gátolja a bolhák elszaporodását is. De néha csomók alakulhatnak ki – például, ha valami beleragad a szőrbe, vagy ha a macska elhanyagolja az önápolást. Bizonyos területeken a dörzsölődés vagy a különböző felületekkel való érintkezés is csomósodáshoz vezethet.
A macska betegségek vagy viselkedésbeli problémák miatt is abbahagyhatja a tisztálkodást. Az elhízott vagy idős példányok pedig gyakran nem érik el a testük bizonyos részeit, amik így rasztásodhatnak, nemezesedhetnek.
Bizonyos fajták (mint a perzsák, maine coonok és más hosszú szőrűek) különösen hajlamosak a csomók kialakulására bundájuk jellege miatt.
A csomók fájdalmasak lehetnek a macskák számára. Idővel egyre szorosabbá válhatnak, nyomást gyakorolva a bőrre, ami irritációt okozhat. Megakadályozzák a bőr szellőzését, és csapdába ejthetik a koszt, a baktériumokat, vagy akár az élősködőket is. Az irritáció könnyen bőrfertőzéshez vezethet. Ráadásul a csomók alatti bőr elvékonyodik és érzékenyebbé válik, így könnyebben megsérülhet.
A csomók hirtelen megjelenése gyakran azt jelzi, hogy a macska nem képes vagy nem hajlandó tisztálkodni. Ha kedvenced teljesen felhagyott a tisztálkodással, az komoly egészségügyi probléma jele lehet – ebben az esetben indokolt állatorvoshoz fordulni.
Fontos, hogy időben eltávolítsuk a csomókat, hogy elkerüljük a fájdalmat és az irritációt. Ha csak egy-két kisebb csomó van, és a macska továbbra is ápolja magát, otthon is kezelhetjük a problémát. Ha viszont sok a csomó, vagy a macska különösen kényelmetlenül érzi magát, forduljunk szakemberhez.
A kisebb csomókat, amelyek még nem túl szorosak vagy rasztásak, kézzel is ki lehet fésülni a megfelelő eszközökkel. Ez türelmet, finom mozdulatokat, és néha egy segítő személyt is igényel, aki megnyugtatja a macskát.
A legjobb, ha egy nyugodt macskát fésülünk. Ne próbálkozzunk játékidő közben, mert könnyen megsérülhetünk.
Soha ne fürdessük meg a macskát, mielőtt eltávolítjuk a csomókat – csak még rosszabbá válik a helyzet.
A kis gubancokra – amelyek még nem nemezesedtek – fújj egy kevés kisállatoknak való szőrbalzsamot fésülés előtt; ez segíthet meglazítani a csomót.
Szórhatunk egy kis keményítőt vagy hintőport a csomóra, majd dolgozzuk bele az ujjainkkal. Óvatosan emeljük el a csomót a bőrtől, hogy lássuk, hol kezdődik a bőr. Ha a macska ellenkezik, tartsunk szünetet, beszéljünk hozzá nyugtató hangon, és simogassuk meg. Ezt bármikor megismételhetjük, ha kedvencünk idegessé válik.
A csomó tövét óvatosan de határozottan fogjuk meg az ujjainkkal, hogy ezzel minél kevesebb terhelésnek tegyük ki a bőrt. Óvatosan kezdjük el a kefével bontani a csomót a végektől haladva a tövekig. Pontosan úgy csináljuk, ahogy a hajat kellene fésülni: a végektől indulunk a tövek felé, hogy a csomót ne vezessük át az egész hajon, ezáltal pedig ne roncsoljunk, és ne okozzunk fájdalmat.
Végül jutalmazzuk meg a macskát egy kis finomsággal, és hagyjuk abba a kezelést aznapra. A csomók súlyosságától függően több napra is szükség lehet – ne akarjunk mindent egyszerre elintézni!
Előfordulhat, hogy olyan sok a csomó, vagy azok olyan nagyok, hogy nem sikerülne őket minden igyekezetünk ellenére sem kifésülni. Ilyen esetekben általában leborotválja a kozmetikus az adott területet. Bár több oldalon is olvashatsz arról, hogy ezt hogyan tudod megtenni, mi nem ajánljuk. A macska bőre nagyon vékony, sok helyen ráncos is, például a hónaljaknál, így rendkívül könnyű megsérteni. Ezt a műveletet mindig bízd egy tapasztalt kozmetikusra.
Előfordulhat, hogy a macska teljes bundáját le kell borotválni a csomók eltávolításához. Ha ez a drasztikus lépés szükségessé válik, mindenképp rendszeresen fésüld és keféld a szőrét az újranövése során, hogy megelőzd a jövőbeli problémákat.
A csomósodás megelőzésének legjobb módja, ha rendszeresen kifésülöd a macskád bundáját a szokásos ápolási rutin részeként – különösen hosszú szőrű macska esetében. Emellett simogatás közben tapogasd végig a macska testét, hogy észrevedd az esetleges gubancokat, csomókat. Minél hamarabb kezeled a kisebb csomókat, annál egyszerűbb lesz a dolgod.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek