Miből tudhatjuk, hogy macskánk allergiás?
2024. 12. 28.
2024. 12. 28.
Az allergia az immunrendszer érzékenysége bizonyos anyagokkal szemben, amelyek különböző reakciókat okoznak. Ezeket antigéneknek vagy allergéneknek nevezik, amelyek eredendően ártalmatlanok, mint a pollenek, egyes élelmiszerek vagy a por. Azonban egyeseknél a szervezet intenzíven reagál rájuk, és esetükben az anyag gyulladásos reakciót vált ki.
Az allergiás embereknek jellemzően olyan tünetei vannak, mint a viszkető, könnyező szemek, a tüsszögés és az orrfolyás. Macska társainknak is lehetnek ilyen problémáik, de gyakrabban más testrészeiken mutatkozik meg az allergia.
Az „allergia” kifejezés egy általános megjelölés. Rendkívül gyakori a macskáknál, és ez általában egy életre szóló állapot, amely hatással lehet a macska és a gazdi életminőségére is. Bár egyes fajták hajlamosabbak lehetnek, bármely macskánál előfordulhat. A korai beavatkozás kritikus fontosságú a hosszú távú sikerhez. Amint észrevesszük, hogy macskánk bármilyen allergiás tünetet produkál, konzultáljunk állatorvosunkkal. Macskáknál az alábbi hat fő típust különböztetik meg az orvosok:
Bőr: a viszketés miatt a macskák nyalogatják, rágják vagy dörzsölik a bőrüket és a szőrzetüket, ami fertőzésekhez és szőrhulláshoz vezethet. Általában a bőr érintett leginkább az allergiában.
Gyomor-bél rendszer: a tünetek általában hányás vagy hasmenés formájában jelentkeznek.
Légzőszervi tünetek: macskáknál is jelentkezhet orrváladékozás.
Szemészeti tünetek: az allergének gyakran kötőhártya-gyulladást okoznak.
Az allergiák minden fajtája hasonló, egymást átfedő klinikai tüneteket okozhat a macskáknál. Ezek a tünetek különböző intenzitásúak, és évek alatt alakulhatnak ki.
Tünetek: az ételallergia nagyon hasonlóan mutatkozhat meg, mint a környezet allergénjeire adott válaszreakció. Nem minden táplálékallergiás macskánál jelentkeznek gyomor-bél rendszeri tünetek, mint például hányás, hasmenés, puffadás. Sokuknál bőrtüneteket tapasztalhatunk, mint a viszketést, különösen az arc, a fej és a nyak környékén. Az ételallergia általában nem szezonális, azaz egész évben előfordul.
Okok: a macskák táplálékallergiájának oka kevéssé ismert, azonban bármilyen fehérje, szénhidrát, tartósítószer, adalékanyag vagy színezék potenciális allergén lehet. A leggyakrabban jelentett allergiák a marhahús, a hal és a csirke fogyasztása során jelentkeznek. Bár a cicák allergiásak lehetnek a gabonafélékre, a kukoricára vagy a gluténre is, ezek sokkal ritkábbak, mint a fő fehérjeforrásokra való reakció.
Diagnosztizálás: diétás eliminációs vizsgálat, azaz az allergének megvonása a fő diagnosztikai módszer. Emellett nyálteszt vagy a vérvizsgálat is végezhető, de ezekből sem derül ki, mire allergiás az állat. A speciális diétás étrend nem tartalmaz allergiát kiváltó fehérjét (marhahús, csirke vagy hal). A diétakísérletek két-három hónapig is eltarthatnak, mielőtt klinikai javulás mutatkozik.
Kezelés: a legtöbb táplálékallergiát úgy lehet kezelni, hogy a macska étrendjéből kiiktatjuk az adott táplálékot. A fellángolások idején a kezelés támogató jellegű, és a klinikai tüneteken alapul. Szteroidok, antibiotikumok, hasmenés és hányás elleni gyógyszer, antihisztaminok mind alkalmazhatók akut esetekben.
Tünetek: az atópia leggyakrabban jelentett klinikai tünete a viszketés, a fülgyulladás, a szőrhullás, a bőrplakkok és gennyes hólyagok (pustulák) mellett. A macskáknál gyakran előfordulnak másodlagos bakteriális és élesztőgombás fertőzések is. Az atópia asztmához hasonló légúti problémákat és kötőhártya-gyulladást is okozhat.
Okok: az atópiát, vagyis a környezeti allergiát gyulladt, viszkető bőrbetegség jellemzi. Genetikai okai macskáknál nem jól dokumentáltak, azonban az elmondható, hogy gyakrabban fordul elő abesszin, devon rex és 3 évesnél fiatalabb rövid szőrű házi macskáknál.
Az atópia leggyakoribb okai:
Diagnosztizálás: az állatorvosok két fő tesztet használnak a specifikus környezeti allergének diagnosztizálására. A szerológiai allergiatesztet, amely az allergén specifikus reakciókat méri a vérben. Illetve az intradermális vizsgálatot, amikor tesztallergéneket a bőrbe fecskendezik, és ha a macska érzékeny az adott antigénre, akkor az a bőrön hólyagot vagy duzzanatot eredményez.
Kezelés: az atópia kezelésére az immunterápia, vagyis az allergia elleni védőoltás az előnyben részesített módszer. Ezek a vakcinák adhatók injekció formájában vagy a nyelv alá. A készítmények kifejezetten a vizsgálati eredmények és az egyes allergének alapján készülnek, de a teljes hatás elérése három hónaptól egy évig is eltarthat. Súlyosabb tünetek esetén szteroidok, antibiotikumok és gombaellenes szerek adása a másodlagos fertőzésekre is előfordulhat. Ezenkívül fájdalomcsillapítás, antihisztaminok és helyi terápia is a repertoár része.
Tünetek: a bolha nyálára adott túlérzékenységi reakcióként jelentkezik, és csak a bőrt érinti. Történetesen a bolhaallergiás macskák egyáltalán nem bolhásodnak. Leggyakrabban a fej és a nyak, valamint a belső combok és a has érintett. Előfordulhat, hogy a cicáknak intenzív viszketésük van, amelynek enyhítése érdekében rágják és vakarják magukat, ami pedig sebesedéshez vezethet.
Okok: bolha.
Diagnosztizálás: a bolhák és a bolhapiszok megtalálása segíthet a diagnózisában, de nem feltétlenül szükséges. A bolhafésű, megfelelő bolhaellenes szerek és vérvizsgálat segíthet feltárni a problémát.
Kezelés: az ilyen problémával érintett kedvenceknek bolhaellenes kezelést kell kapniuk. Fontos, hogy csak olyan készítményeket használjunk, amelyeket kifejezetten macskák számára gyártottak. A legtöbb termék helyileg alkalmazható folyadék vagy nyakörv formájában kapható. A bolha életciklusa alapján ezeket a macskákat a környezet fertőtlenítése mellett legalább 3 egymást követő hónapon keresztül kell kezelni.
Tünetek: egy bizonyos kiváltó oknak, például polleneknek, élesztőgombáknak vagy atkáknak való kitettség után a bőrön megjelenő elváltozások formájában jelentkezik. A helyét a közvetlen érintkezés határozza meg. A legtöbb kontakt dermatitiszben szenvedő szőrmók az expozíció helyén bőrpírt, duzzanatot, pustulákat és kérget mutat. A viszketés ezeken a helyeken mérsékelt vagy súlyos lehet.
Okok: ez a típusú allergia ritka a macskáknál, és késleltetett túlérzékenységi reakció jelentkezik az érintkezés helyén. Kiváltói lehetnek:
Diagnosztizálás: ezen allergia okának megtalálása igazi detektívmunka, amely jelentős időbefektetést igényel a gazdiktól. Az allergiás kontakt dermatitisz vizsgálatához az állatorvosok tapaszpróbát végeznek. A házból vagy a kültérről származó anyagokat a test egyes területeire viszik fel, és 7–14 napon keresztül naponta ellenőrzik. A biopszia szintén hasznos a kontakt dermatitisz gyanúja esetén.
Kezelés: elsődlegesen el kell távolítani a káros anyagot az állat környezetéből. A hipoallergén samponok és törlőkendők segíthetnek a bántó allergén eltávolításában, azonban nem minden macska örül ennek a kezelésnek. Egyéb esetekben a helyi kezelés, a szteroidok, valamint az immunszuppresszív és immunmoduláló gyógyszerek segíthetnek.
Tünetek: leggyakrabban viszketés, kiütések, bőrpír, duzzanat, gyulladás, csalánkiütés, súlyos esetekben pedig sejtpusztulás és a bőr lapokban történő leválása jelentkezik. Ez a fajta allergia macskáknál nem gyakori.
Okok és kezelés: legtöbb gyógyszer okozta bőrkiütés a vétkes gyógyszer abbahagyásával kezelhető. Egyes esetekben szupportív kezelésre, kórházi kezelésre és fájdalomcsillapításra lehet szükség. A súlyos reakciók immunszuppresszív terápiát igényelhetnek.
Diagnosztizálás: megvizsgálják, hogy egy adott betegség esetén milyen gyógyszert kapott, és annak befejezését követően elmúlt-e a probléma.
Tünetek: az asztmás macskák jellemzően zihálnak, köhögnek és nehézlégzéssel küzdenek.
Okok: ez a betegség akkor fordul elő, amikor a macska immunrendszere túlreagál a levegőben lévő allergénre, ami légúti gyulladást és a légutak beszűkülését okozza. A cigarettafüst, a rossz környezeti higiénia, a poros macskaalom, a szőrpermet, a penészgombák, a pollenek, a porok, a háztartási vegyi anyagok és a légfrissítők mind potenciális kiváltó tényezők.
Diagnosztizálás: az asztmát leggyakrabban röntgen segítségével diagnosztizálják. Az állatorvosok valószínűleg vérvizsgálatot és tenyésztést is végeznek az általános egészségi állapot felmérése érdekében.
Kezelés: az asztma kezelése a klinikai tünetek súlyosságán alapul. Néhány macska esetében az allergén egyszerű eltávolítása javítja a tüneteket. Sajnos az ok meghatározása gyakran nehéz, ami azt jelenti, hogy napi gyógyszeres kezelésre lehet szükség szteroidokkal, hörgőtágítókkal és immunterápiával együtt. A légzési nehézségben szenvedő macskák kórházi kezelést és oxigénpótlást igényelnek.
Ha cicánk nyitott szájjal lélegzik vagy nehézlégzése van, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
A gazdik elkötelezettsége és az állatorvossal való szoros együttműködés eredményeképpen az allergia kezelhető, és idővel a macskának jó életminőséget biztosíthatunk. Az allergia általában nem gyógyítható, azonban megfigyeléssel és korai beavatkozással, egy-egy fellángolást követően gyorsan visszatérhetünk a normális kerékvágásba.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek