Egy műtét kálváriája a gazdi szemén keresztül: amikor fel kell készülni a legnehezebbre

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Egy műtét kálváriája a gazdi szemén keresztül: amikor fel kell készülni a legnehezebbre

2025. 04. 17. - Fotók: Berek-Halász Beáta

2025_01_alvo-lujza-1-1-1024x535.jpg

Lujza cica fogproblémája sok macskagazdinak szolgálhat tanulsággal. Számomra egy valódi választópont volt, ugyanis felismertem, mennyire fontos alaposan megfigyelni a kis kedvencet, hiszen csak így kerülhetnek felszínre a rejtett problémák.

Lujzánk hosszú ideje egy igen ritka, macskákat is érintő betegséggel küzd. A plazmasejtes muciositis egy szájnyálkahártyát érintő gyulladásos folyamat, amely általában felszíni nyálkahártya-elváltozásokat, szájüregi fekélyeket, megnagyobbodott, duzzadt, vérző ínyt és mozgó fogakat okozhat. Ennek következtében szeretett cicánk fogait el kellett távolítani. Bízom benne, hogy a történetünk segíthet másoknak is felismerni a betegséget, vagy erőt ad ahhoz, hogy belevágjanak bármilyen kezelésbe.

Lujza fekszik és várja a simogatást Lujza várja a simogatást / Fotó: Berek-Halász Beáta

Milyen betegséggel küzd Lujza?

A problémát kiváltó plazmasejtek általában a csontvelőben és a bélrendszerben találhatók, emiatt a betegség legtöbbször emésztési problémákat is magával hoz. Mindemellett az immunrendszer funkciózavarával és a calicivírussal is összefüggésbe hozható. Amennyiben kimutatják, érdemes ételallergia-vizsgálatot is végeztetni, mert táplálékérzékenység is okozhatja ezt a ritka rendellenességet.

A betegség sajnos nagyon nehezen jutott tudomásunkra, hisz az általános tünetek mellett – fájdalmas rágás, az étvágytalanság, a kipirult szájnyálkahártya, véres nyál – előfordul, hogy nincsenek tünetek.

Azt valószínűleg minden gazdi tudja, hogy kedvenceink jól palástolják fájdalmukat, esélyt sem adva arra, hogy akár kicsit is gyengének láthassuk őket. Lujzánk esetében az evés közbeni fel-felnyávogás volt furcsa, de nem fogyott, és még étvágytalannak sem lehetett mondani. Biztos, ami biztos alapon elvittük állatorvoshoz. Már az első vizsgálat után kiderült, hogy gond van. Szerencsére a szövettan nem mutatott komoly elváltozást, viszont az ínye, valamint az áthidaló redő mindkét oldala vörös és duzzadt volt. A cica kialakult fogproblémájának megoldására az összes fog eltávolítását javasolták.

Lujza az ablakban pihen Lujza az ablakban pihen / Fotó: Berek-Halász Beáta

Az első műtét és kezelés

Ahogy egy korábbi cikkemben írtam, az első műtét során 9 fog eltávolítására került sor, amelyet két hét, a zárt verandán töltött rehabilitáció és heti minimum egy vagy többszöri orvoslátogatás követett. Gyulladáscsökkentőt, antibiotikumot és probiotikumot kapott a virsliből és párizsiból álló, állatorvos által javasolt diétája mellé. Viszonylag hamar szépen felépült, és újra gyönyörűen evett a hiányzó fogai nélkül is, azonban a gyulladás továbbra is megmaradt.

Habár korábban azt mondtam, hogy nem lesz több műtét, a kálvária mégis folytatódik. Az áthidaló redőn továbbra is fennálló gyulladás és a romló fogak miatt mégiscsak meg kellett műteni újra. A műtétet megelőzően elvégeztek egy nagy labort. Bátor volt, nyugodtan készültünk, magától ment be a hordozóba, mintha tudta volna, hogy mi következik.

Lujza lesben áll a kapu tetején Lujza lesben áll a kapu tetején / Fotó: Berek-Halász Beáta

Eljött a második műtét napja

Reggel nyolcra már vittem is a kisállatkórházba; elköszöntem tőle, ott kellett hagynom. Szörnyen éreztem magam, féltem nagyon, hogy mi lesz, ha ezután sem lesz jobb a helyzet. A 2 és fél órás műtét után hívtak is, hogy rendben sikerült minden, ébredezik, és hamarosan mehetünk érte. Ekkor még nem tudtam, hogy sajnos 8 fog még maradt, és bekerült egy implantátum is az egyik szemfog helyére. Így is nagyon hosszú volt a műtét, tovább már nem altathatták. Hazavittem, főztem neki, evett is szépen, azonban másnap már nem akart a kontrollvizsgálat előtt. Mivel így a gyógyszert sem tudtam beadni, bent tartották egész napos infúzióra és gyógyszeres ellátásra. Következő nap újabb kontroll, a kanült még továbbra is bent hagyták.

A felépülés nehézségei

Újra verandán töltött napok következtek, gyógyszerek naponta többször. Kínlódás, hogy eszik-e, vagy sem. Sírtam, megbántam mindent. Talán jobb lett volna, ha el sem visszük. Eddig legalább evett. Ezekhez hasonló gondolatok fogalmazódtak meg a fejemben. Láttam rajta, hogy nincs jól. Kapott egy ideg gyógyszert is, amely meglátásom szerint teljesen kifordította önmagából; egyszer össze is „vesztünk ”, azóta is hordozom karmolásának nyomait. De nem hagyhattam annyiban, felvásároltam mindent a cicalevestől kezdve a kifejezetten számukra gyártott, halfilés nasiig; gondolván, ezekből már csak jó lesz valami. És igen! A halfilé és a cicaleves bevált, amit pedig igazán furcsának gondoltam, hogy kis idő múltán a speciálisan fogproblémás szőrmókoknak gyártott száraz táp is a fogára való lett.

Lujza cica a rehabon  a műtét után Lujza cica a rehabon a műtét után / Fotó: Berek-Halász Beáta

Az utolsó kontroll

Az utolsó kontroll alkalmával megtudtuk, hogy a varratok szépen begyógyultak, viszont a korábbi vörös duzzanat a garatívről nem tágít. Kapott egy immunerősítő és egy szteroidinjekciót, hogy jobb étvágya legyen. Ez nagy örömömre pár nap múltán be is váltotta a hozzá fűzött reményeket. Jobban lett! Még mindig kevesebbet eszik, de jobban van, és nekünk csak ez számít!

Ám a műtétek sorának ezzel sajnos még nincs vége! Mostanra már lett egy mozgó szemfoga is, amely mindenképpen kihúzásra szorul. Az orvosok továbbra is a maradék fogak eltávolításában látják a teljes, vagy legalábbis 80-90 százalékos felépülést. Az a kis huncut 10-20 százalék pedig arra utal sajnos, hogy van arra esély, hogy soha nem oldódik meg ez a helyzet. Ha pedig egy autoimmun betegség a kis ördöge Lujzánknak, akkor több mint valószínű, hogy semmit sem tehetünk.

Kövess minket!

fogágybetegség fogászati probléma macskáknál fogműtét Lujza cica

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

Idős szürke macskát simogatnak

Ehhez az embertípushoz vonzódnak a legjobban a macskák

Élet
Vörös macska a tányérja előtt

Ilyen gyakran és így kell tisztítani a macska tálját

Élet
teknőctarka macska fekszik

6 érdekesség a teknőctarka macskákról

Élet

Ápolás