Depressziós lehet a cicád? Itt mindent megtudhatsz ezzel kapcsolatban
Közzétéve: 2025. 05. 10 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 10 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Cikkünkből megtudhatod a macskák depressziójának lehetséges okait, a jeleket, amelyekre mindenképpen figyelned kell, és azt is, hogyan segíthetsz kedvencednek.
A macskák érzelmei széles skálán mozognak: érezhetnek félelmet, szomorúságot, elégedettséget és szeretetet is. Ugyanakkor nem ugyanúgy fejezik ki az érzéseiket, mint az emberek. Ha úgy gondoljuk, hogy a cicánk levert, nem érdeklik a játékok, vagy többet alszik a megszokottnál, az nem feltétlenül az öregedés jele. Ezek lehetnek akár a depresszió tünetei is.
A depresszió jelei macskánként eltérőek lehetnek, személyiségüktől és a depresszió súlyosságától függően. Figyeljük meg a cicánk szokásait, és keressük a viselkedésbeli változásokat. Fontos tudni, hogy ezek a jelek más betegségekre is utalhatnak, ezért mindig kérjük ki az állatorvos tanácsát!
Egy depressziós macska többet vagy kevesebbet nyávoghat a szokásosnál. A szomorú nyávogás általában mélyebb, panaszosabb hang, esetenként nyöszörgés. A dorombolás sem mindig jelent boldogságot, hiszen egy depressziós cica akár többet is dorombolhat, hogy megnyugtassa önmagát. Azt tapasztalhatjuk, hogy az általában hangos szőrmókok elhallgathatnak, míg a csendesek hirtelen beszédesebbé válhatnak.
Szőrös barátaink testtartása is árulkodhat szomorúságáról. Ilyenkor jellemzően visszahúzott füleket, szűk pupillákat vagy résszerű szemeket vehetünk észre, valamint a behúzott vagy csapkodó farok, felborzolt szőr is mind-mind jelezhetik, hogy a macska nem érzi jól magát.
A macskák természetüknél fogva sokat alszanak, azonban a depressziós cicák még többet szoktak. Ha a kedvenc alvóhelye is megváltozott, különösen, ha rejtett, elszigetelt helyet választ, az szintén a szomorúság jele lehet. Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy nyugtalanabbá válik, és nehezebben alszik el.
A tisztálkodás elmaradása szomorúságra, de akár egészségügyi problémára is utalhat. A depressziós macskák sokszor nem mosakodnak, így szőrük ápolatlanná válik. Más négylábúak ezzel szemben túlzásba vihetik a tisztálkodást, főleg, ha a depresszióhoz szorongás is társul.
A depresszió miatt kedvencünk elvesztheti étvágyát, vagy kevesebbet ehet a megszokottnál. Lehet, hogy visszautasítja még a kedvenc ételeit is. Ha egy macska nem eszik, gyorsan kialakulhat nála zsírmáj, ami életveszélyes állapot, és sürgős állatorvosi ellátást igényel.
Az is előfordulhat, hogy a macska kerüli az alomtálcát, és nem megfelelő helyekre ürít. Ennek sok oka lehet, de a stressz, a depresszió és a szomorúság is előkelő helyen szerepelnek. Előfordulhat, hogy a számára értékes területeken, mint például a kilátópontokon vagy a hálószobában piszkít, ahol a másik állat vagy ember illata még érezhető, hogy saját szagát terjessze.
A szomorú macska gyakrabban kezdhet el kaparni bútorokat vagy más tárgyakat a stressz levezetése érdekében, továbbá amiatt, hogy megjelölje a területét.
A depressziós cica elveszítheti érdeklődését a játékok és a korábbi tevékenységek iránt, visszahúzódóvá vagy letargikussá válhat. Amennyiben általában függetlenebb, ilyen esetekben bújósabbá válhat. A korábban társaságkedvelő doromboló barátaink elbújhatnak mások elől. A félelem az idegenektől is fokozódhat, például néhány depressziós macska agresszívabb vagy ijedősebb lesz.
Számos oka lehet annak, hogy egy cica depressziós lesz. Az első lépés, hogy kizárjunk minden olyan eshetőséget, mely egészségügyi problémákat vethet fel. Amennyiben egészségesnek bizonyul, akkor a viselkedés mögött valószínűleg érzelmi okok húzódnak.
Mielőtt depresszióra gyanakodnánk, mindenképpen vigyük el a cicát állatorvoshoz! Ha nem eszik, az rövid időn belül életveszélyes állapothoz vezethet. A nem megfelelő helyeken való ürítés és más viselkedésbeli változások pedig súlyos betegséget is jelezhetnek számunkra.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek