Ezeket a testtájakat ellenőrizd, ha magas helyről esett le a macskád
2025. 04. 03. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 03. - Fotók: Getty Images Hungary
Ha a macskád nagyot esett, fontos, hogy alaposan megvizsgáld, és tudd, milyen jelek utalnak sérülésre.
Bár a köztudatban az él, hogy egy macska mindig a talpára esik, a valóságban ez közel sincs így. Egy rosszul kivitelezett manőver, vagy egy véletlen esés következtében cicád is súlyos sérüléseket szerezhet. Nézzük, mire figyelj, ha a macska magasról esett le.
Anatómiájuknak köszönhetően a macskák esés közben úgy tudnak megfordulni a tengelyük körül, hogy az esetek többségében a talpukon landolnak. Ehhez azonban arra van szükség, hogy kellő idő álljon a rendelkezésükre, ergó elég magasról kell lepottyanniuk. Másrészt, ha menet közben beleakadnak valamiben vagy egy korábbi sérülés miatt nem olyan ügyesek, ők is landolhatnak rosszul. Így ficam, rándulás, törés, zúzódás és belső sérülések is kialakulhatnak egy baleset következtében. Főként a fej-, a mellkasi és a hasi sérülések lehetnek igen súlyosak.
Így ha szemtanúja voltál annak, hogy kedvenced valahonnan lezuhant, mindenképp tartsd szoros megfigyelés alatt az állatot, még akkor is, ha azonnal lábra tudott állni. Sok esetben ugyanis csak később, órákkal, vagy akár napokkal azután jelentkeznek a tünetek, hogy a macska leesett.
Az alábbi jelek akkor is aggodalomra adnak okot, ha nem előtted esett le a macska:
Figyeld meg az alábbiakat, hogy kiderüljön, milyen sérülést szenvedhetett kedvenced.
A macskák orrlégzők, így ha az állat zihál, az mindenképp bajt jelez. Mivel meglehet, hogy a macska az esés következtében bordatörést szenvedett, így a szállításánál nagyon körültekintőnek kell lenned. Támaszd meg a cicát a mellső lábai mögött és a hátsó lábak előtt, majd óvatosan emeld be a kisállathordozóba, aminek előzetesen leszerelted a tetejét. Ha nincs szállítóboxod (amit ajánlott mihamarabb beszerezned), akkor valamilyen merev felületen, például egy nagyobb tepsin szállítsd a sérültet.
Nagyon fontos, hogy óvatos legyél, hiszen egy törött bordacsont átszúrhatja a tüdőt, ami életveszélyes. Emiatt ne legyél erőszakos az állattal, és inkább hagyd, hogy helyezkedjen, mintsem lenyomd vagy fekvő helyzetben tartsd.
Ha nem lélegzik a macska
Amennyiben az állat nem lélegzik, neked kell lélegeztetned. Ehhez formálj tölcsért a kezeidből a macska pofája körül, majd fújj bele az orrába úgy, hogy közben a száját csukva tartod. Akkor csinálod jól, ha a mellkas ennek hatására megemelkedik, majd visszasüllyed. Percenként 10-szer ismételd meg a befúvást, egészen addig, míg a macska elkezd önállóan lélegezni, vagy amíg oda nem értek az orvoshoz, és a szakemberek átveszik az ellátást.
Ha a macska úgy esett, hogy közben megsértette magát, a sérülést el kell látnod. Az is megeshet, hogy nyílt törés keletkezik, és a törött csont szúrja át a bőrt. Minden esetben minimalizálni kell a szennyeződés lehetőségét, így egy tiszta törölközővel le kell takarni az érintett területet.
Amennyiben a seb nagyon vérzik, a tiszta textíliát nyomd rá a sérülésre gyengéd, de határozott nyomást gyakorolva. Ha átázik az anyag, akkor se távolítsd el, hanem tegyél rá egy újabb réteget. Máskülönben a keletkező vérrög megsérül, és újból felerősödhet a vérzés. A sérülés helyétől, illetve mélységétől függ, mennyi vért veszít az állat, így lehet, hogy folyamatosan tartanod kell a törölközőt, ám kisebb sérülésnél lehet, hogy 5–10 perc múltán sikerül elállítanod a vérzést.
Ez esetben is fontos, hogy mihamarabb orvoshoz juttasd az állatot, így a legjobb, ha van segítséged, aki vezet, vagy taxit hívsz.
Ha a macska a szájából, az orrából, a szeméből vagy a füléből vérzik, akkor valószínűleg fejsérülést szenvedett. Ebben az esetben nem kell csillapítanod a vérzést, helyette minél hamarabb el kell érnetek a rendelőbe.
A háton landolás a gerincsérülések miatt kiemelten kockázatos. Amennyiben a baleset után a cica nem tud lábra állni, valószínűleg a gerincet érte trauma. Ilyenkor is lényeges, hogy megelőzd a sérült csontok elmozdulását. Nagyon óvatosan helyezd a cicádat egy merev felületre, takard be, majd indulj el vele az orvoshoz.
Még ha kedvenced látszólag szerencsésen úszta is meg a balesetet, akkor is tartsd szemmel néhány napig az esést követően. Megesik, hogy közvetlenül a landolás után nem mutatnak semmiféle tünetet, sőt, esznek és játszanak, mint általában, ám később mégis rosszul lesznek.
A késleltetett sérülések közé tartozik a tüdőösszeomlás (amit egy törött csont okozta szúrás okozhat), a sérvek, amelyek idővel kiszakadnak, valamint a rekeszsérv, ami a mellkast a hasüregtől elválasztó fal szakadása miatt keletkezik. Ilyenkor, ha a belső szervek a mellkasüregbe vándorolnak, akadályozzák a légzést. A belső vérzések következtében fellépő gyengeség is idővel jelentkezhet.
Mindezek miatt figyelj rá, mennyit eszik és iszik a macskád, valamint a mozgását is tartsd szemmel. Ha csökken az étvágya, vagy egyáltalán nem fogad el ételt, az bajt jelez; ahogy az is, ha nem ürít a megszokott időközönként. Ha 48 órán belül nem produkál ürüléket, vagy 24 órán belül vizeletet, azonnal orvosi segítségre van szükség, hiszen hólyagrepedés, de sérv lehetősége is fennáll. Az elesettség, a bágyadtság szintén intő jele, ahogy az idővel fellépő bármilyen vérzés is.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek