Eddig bírja a macska étel és víz nélkül: így hat a szervezetére az éhezés
2025. 03. 07.
2025. 03. 07.
Lehet, hogy hallottál már történeteket arról, hogy macskák 1–2 hétig is életben maradnak étel nélkül, de ezek általában elhanyagolt vagy kóbor cicákról szólnak, akik valamilyen maradékot vagy prédaállatot mégiscsak elfogyasztanak. Egy házi macska esetében, amelyik egyáltalán nem eszik, már 24 óra elteltével tápanyaghiány léphet fel.
A következőkben kivesézzük, hogy egy átlagos macska meddig bírja étel és víz nélkül, és hogy a megvonás milyen hatással van a szervezetére.
Egy egészséges felnőtt macska legfeljebb 36–48 óráig maradhat étel nélkül. Ezt követően az egészségi állapota gyorsan és látványosan romlani kezd. Fontos, hogy azonnal cselekedj, és vedd fel a kapcsolatot az állatorvossal, ha a macskád teljesen abbahagyja az evést!
Ha teljesen leáll az állat az evéssel, 48 óra után megjelenik a súlyvesztés, valamint a szőrzet is fénytelenebbé válik, megtörténik a tápanyagvesztés. 72 óra óra után tapasztalhatjuk a fáradtságot, a hányást, a sötét vizeletet, megkezdődik a zsírmáj kialakulása. A szervezet ugyanis elkezdi lebontani a zsírt, hogy energiát nyerjen belőlük.
Ez különösen veszélyes lehet túlsúlyos macskák esetében.
1 hét után jelentősen csökken az izomtömeg, az immunrendszer legyengül, és a zsírmáj, valamint más egészségügyi problémák kockázata is növekedni kezd.
Szinte minden esetben a zsírmájat (májlipidózis) kiváltó étvágytalanság egy másodlagos problémára vezethető vissza. Például vesekárosodásra, gyomor-bél rendszeri betegségre, mentális stresszre vagy fizikai fájdalomra. Ritka esetekben azonban nincs kimutatható alapbetegség. A májlipidózis következtében kialakuló májkárosodás rosszabb közérzetet okoz, mint az alapbetegség, így annak kezelése is nehezebbé válik.
A macskák mint faj különösen hajlamosak a zsírmájbetegségre. Bármely fajtájú állatnál előfordulhat, kortól és nemtől függetlenül, de leggyakrabban középkorú és túlsúlyos egyedeket érint. Minél több zsírtartalékkal rendelkezik egy macska, annál nagyobb az esélye, hogy zsírmáj alakul ki nála, ha valami miatt abbahagyja az evést. Ezenkívül a gyomor-bél rendszeri, máj- vagy hasnyálmirigy-problémákkal küzdő macskák is fokozottan veszélyeztetettek, mivel náluk nagyobb a valószínűsége annak, hogy anorexia alakul ki, vagy csak rendkívül kis mennyiségű táplálékot fogyasztanak.
A zsírmáj leggyakoribb tünetei a sárgaság (a bőr, a szemek és a nyálkahártyák besárgulása), a hányás és a hasmenés, a letargia, a gyengeség, a sötét színű vizelet és a véralvadási problémák. Ha gyanakszol a betegségre, azonnal vidd állatorvoshoz a kedvencedet!
A macskáknak naponta körülbelül 120 ml vízre van szükségük 2,3 testsúlykilogrammonként. (Ebbe beletartozik a nedves eledelekből vagy az esetlegesen elejtett prédákból származó nedvesség is.) Átlagosan 24 órán át bírják víz nélkül, mielőtt a kiszáradás jelei megjelennének az esetükben. Ez a szám azonban a macska korától és egészségi állapotától is nagyban függhet.
A kiszáradás jelei macskáknál a következők lehetnek: fáradtság, alacsony energiaszint, gyengeség, laza, vagy kevésbé rugalmas bőr, beesett, fénytelen szemek, az alomtálca használatának csökkenése vagy teljes elmaradása. Ha kedvenced 24 órája nem ivott vagy nem használta az alomtálcát, mindenképpen keresd fel az állatorvost.
A kölyökmacskák sokkal érzékenyebbek az étkezések kihagyására, ők legfeljebb 18–24 órát bírnak ki élelem nélkül. Naponta körülbelül 60–90 ml vízre van szükségük testsúlykilogrammonként (ebbe szintén beletartozik a nedves eledelből, esetleg a prédaállatból kinyert nedvesség). A vízfogyasztásukban bekövetkező változások komolyabb problémát jelezhetnek, mint a felnőtt macskáknál. Így ha bármilyen változást észlelsz, azonnal jelezd az állatorvos felé!
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek