Így válhat halálossá a macska nyála: egy apró karmolás is veszélyes lehet
2025. 02. 23.
2025. 02. 23.
Bizonyos esetekben egyetlen karmolás vagy harapás is súlyos, akár életet veszélyeztető állapotot idézhet elő. De mitől lehet halálos kedvenced nyála, és kikre a legveszélyesebb a fertőzés?
Hallottál már a Capnocytophagáról? Ha nem, az nem véletlen! Ugyanis ez a baktérium igen ritkán fertőzi meg az embert. De ha igen, az bizony halálos lehet. Miképp a Live Science beszámol róla, két nagy, skandináv országokban végzett járványügyi felmérés szerint évente egymillióból 0,5–0,7 embert érinthet. Az Egyesült Államokban pedig a betegség nem is tartozik a nemzeti bejelentési kötelezettség alá, ami azt jelenti, hogy nemzeti szinten nem követik nyomon a fertőzéseket. Emiatt nem is lehet megbecsülni az előfordulását. 2018-ig mindössze 500 olyan fertőzésről számol be az orvosi szakirodalom, amelyért a Capnocytophaga canimorsus baktériumfaj felelt. Hazai esetekről sem igen találni információt.
A Capnocytophaga-fertőzést kilenc, ugyanabba a nemzetségbe tartozó baktériumfaj okozhatja. E fajok némelyike, például a Capnocytophaga gingivalis, természetes módon él az emberek szájában, és főként a már említett, legyengült immunrendszerű embereknél szokott fertőzést okozni.
A legtöbb emberi Capnocytophaga-fertőzést azonban a kutyák és macskák szájában élő C. canimorsus faj okozza.
A baktérium általában harapás útján kerül az emberi szervezetbe, de karmolással, illetve a nyílt sebbel érintkező kutya- vagy macskanyál is fertőzhet.
Azonban mindkét eshetőség nagyon ritka, hangsúlyozzák a kutatók. Az Egyesült Államokban például évente mintegy 4,5 millió embert harapnak meg kutyák, de csak 20%-uk szorul orvosi ellátásra az ebből eredő sérülések vagy fertőzések miatt. (Értve ezalatt valamennyi fertőzést, amely az állatok nyálával terjedhet, és bár nem részletezik, de nagy valószínűséggel a felülfertőződések is beletartoznak ebbe a hányadba.)
Kikre a legveszélyesebb a Capnocytophaga?
Minél gyengébb az immunrendszer, annál nagyobb a valószínűsége mind a fertőzésnek, mind annak, hogy annak súlyos, esetenként halálos kimenetele lesz. További kockázati tényezők közé tartoznak az alkoholproblémák, a dohányzás, a lép hiánya, valamint a 40 év feletti életkor.
A Capnocytophaga-fertőzésben szenvedő embereknél az első tünetek általában 3–5 nappal a harapás vagy karmolás után jelentkeznek. A betegeknél a seb helyén hólyagok, bőrpír, duzzanat és fájdalom jelentkezhet, valamint láz, hasmenés, hányás és fejfájás is kísérheti az állapotot.
A Capnocytophaga baktériumok a belső szerveket is elérhetik, és olyan súlyos állapotokat idézhetnek elő, mint a szívroham, a veseelégtelenség, illetve az üszkösödés, azaz a testszövetek elhalása. A fertőzés emellett szepszishez (vérmérgezés) vagy agyhártyagyulladáshoz (az agy és a gerincvelő feletti hártyák fertőzése) is vezethet. Azoknál a betegeknél, akiknél ezek a súlyos állapotok kialakulnak, a túlélés esélye 30%, de esetenként mindössze 5%.
Azoknál a betegeknél, akiknek nincs lépük, 30–60%-kal nagyobb a Capnocytophaga-fertőzés okozta halálozás kockázata, mint azoknál, akiknek nem távolították el a szervet. Ezek a betegek azért lehetnek különösen érzékenyek, mert a lép létfontosságú szerepet játszik az immunrendszer olyan baktériumokra adott válaszában, mint a Capnocytophaga. Náluk a súlyos állapot pár nap után halálhoz vezethet.
A Capnocytophaga-fertőzés antibiotikumokkal kezelhető, és a terápia gyors megkezdése csökkentheti a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatát. Azoknak a betegeknek, akiknél üszkösödés alakul ki, előfordulhat, hogy amputálni kell az érintett végtagot.
A Centers for Disease Control and Prevention nevű, járványmegelőzéssel foglalkozó szervezet azt javasolja, hogy akit kutya vagy macska harapott meg, első teendőként azonnal tisztítsa ki a sebet szappanos vízzel, fertőtlenítse a sérülést, majd mihamarabb mutassa meg orvosnak a sebet.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek