4 jel, hogy megfelelő macskatápot adsz kedvencednek
Közzétéve: 2025. 04. 25 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 25 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Minden felelős állattartó számára fontos, hogy jó minőségű étellel táplálja kedvencét egészségének megőrzése érdekében. De milyen a jó macskatáp? Mire figyelj a csomagoláson? Az alábbi jelzésekkel gyakran találkozhatsz, de tudod, hogy pontosan mit jelentenek?
A jól összeállított, mennyiség szempontjából is optimális étrend támogatja kedvenced fejlődését, egészségét, egyúttal segíthet megelőzni bizonyos egészségügyi problémákat is. Azonban nincs könnyű dolgod, ha laikusként szemügyre veszed a boltok kínálatát: rengetegféle eledel közül választhatsz mind az állagot, mind az ízt, mind az összetételt tekintve. A reklámok pedig természetesen mindig szeretnék eladni az adott terméket, így csupa pozitív tulajdonságot, hangzatos jelzőt sorakoztatnak fel mellette. Nem könnyű eldönteni, hogy pusztán marketingfogásról van-e szó, vagy valóban a macskatáp minőségét garantálják. Nézzünk két gyakori jelzőt, és hogy mit jelentenek valójában!
Gyakran találkozhatsz a „klinikailag tesztelt”, illetve a „klinikailag bizonyított/igazolt” kifejezésekkel mind az embereknek, mind az állatoknak szánt termékeken és eledeleken. Ugyanígy az „állatorvosok által ajánlott” kifejezés is feltűnhet a csomagoláson.
Miként dr. Martin J. Glinksy állateledel-szakértő rámutat, ahhoz, hogy ezeket használhassa egy cég, az adott terméknek meg kell felelnie számos előírásnak. Ezeket a szabványokat olyan szervezetek határozzák meg, mint az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission; FTC) és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration; FDA). Az adott termékeket pedig ellenőrzik, hogy valóban jogosan használják-e a jelzést. Természetesen minden országnak megvannak a maguk hivatalai; hazánkban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, azaz a Nébih felel, és rendszeresen ellenőrzi az állateledeleket.
Tehát ha egy macskatáp csomagolásán azt olvasod, hogy annak bizonyos egészségügyi előnyei vannak, például javítja az emésztést, vagy támogatja az ízületeket, akkor ellenőrizd azt is, hogy ez klinikailag alátámasztott-e. Ez a garancia arra, hogy valóban igazoltak-e ilyen hatást az eledel fogyasztásának nyomán.
Bár a két kifejezést gyakran rokon értelműként használják, valójában nem ugyanazt jelentik. A „klinikailag bizonyított” állítás erősebb, és azt jelenti, hogy az adott termék tudományos vizsgálatokon, valamint felülvizsgálatokon esett át, és a gyártó bizonyítani tudja az állításait.
A „klinikailag tesztelt” pedig egyszerűen csak azt jelenti, hogy a terméket betegeken használták, ami nem feltétlenül felel meg a megalapozott, tudományos kísérletezés követelményeinek.
A gyártók számára is fontos, hogy termékeiket állatorvos felügyelete mellett valódi állatokon is teszteljék, hogy biztosak lehessenek abban, hogy egyrészt az eledel beváltja azon egészségügyi előnyöket, amikre kifejlesztették, másrészt, hogy kiderüljön, okozhat-e bármiféle mellékhatást a fogyasztásuk.
Az előbbi óriási felelősség, hiszen ha a gazda, bízva az ígért javulásban, az eledel megvásárlásán túl nem kér állatorvosi segítséget, de a termék nem váltja be a leírásban ígérteket, akkor az állat állapota romlani fog, aminek súlyos következményei lehetnek.
Éppen emiatt kiemelten fontos, hogy mindig ellenőrizd a jóváhagyásokat is a macskatáp csomagolásán, és ne dőlj be a hangzatos szlogeneknek!
Továbbá azt is hangsúlyoznánk, hogy bármiféle egészségügyi panasz esetén az első utad az állatorvoshoz vezessen, és kizárólag az ő jóváhagyásával hagyatkozz az etetési rutin megváltoztatására! Ezt javasoljuk abban az esetben is, ha kedvenced szemmel láthatóan súlytöbblettel küzd, és a fogyás a cél, de akkor is, ha életkora okán indokolt lehet felnőtt- vagy időskorban szenior macskatápra váltanotok.
Bár nem biztos, hogy minden gazdi ennyire elszánt, de dr. Glinsky azt javasolja, hogy nyugodtan vedd fel a kapcsolatot a gyártóval, és kérj igazolást az adott termékről, illetve tedd fel a kérdéseidet a macskatáppal kapcsolatban. Az már intő jel, ha egy terméknél nem találsz semmiféle elérhetőséget! Ha pedig eddig nem mennél el, akkor kérd az orvos segítségét, milyen márka, azon belül pedig melyik típus lehet ideális a kedvencednek.
Most pedig, a tudományos háttér, után vegyük sorra, milyen, szemmel is jól látható jelei vannak annak, ha cicád megfelelően van táplálva.
Macskád bundája árulkodik arról is, hogy jól van-e táplálva. Ha cicád szőre fényes, dús, nem korpás, akkor valószínűleg minden szükséges tápanyagot megkap. A matt, fénytelen szőrzet, az intenzív vedlés, valamint a kopasz foltok mind árulkodóak. Nem feltétlenül a macskatáp milyensége a gond, számos egészségügyi probléma okozhatja ezeket, így feltétlenül konzultálnod kell az állatorvossal.
Az ideális menün tartott macska se nem sovány, se nem túlsúlyos. Ha nem vagy biztos benne, kedvenced testmérete rendben van-e, ebben a cikkben találsz egy ábrát, amin ellenőrizheted.
A hirtelen súlygyarapodás, valamint súlyvesztés hátterében szintén állhat betegség, így azt mindig ki kell vizsgálni.
Ha az állat rendszeresen és normális állagút ürít, akkor a bevitt táplálék mennyisége, illetve tápanyagtartalma is rendben lehet. Azonban az erőlködés, a híg ürülék, továbbá a túl ritka, vagy épp nagyon gyakori végtermék mind bajt jelezhetnek, ahogy az is, ha a produktum túlzottan büdös.
Általában a cicák naponta egyszer-kétszer végzik el a nagydolgukat, de ez számos tényezőtől függ. A rendszeres, gond nélkül távozó, kellően stabil állagú, nem orrfacsaró szagú ürülék azonban azt jelzi, hogy macskádnak nincs gondja ezen a téren.
Az optimális összetételű macskatáp biztosítja macskád számára a szükséges tápanyagokat, valamint elegendő energiát ahhoz, hogy életkorának megfelelően aktív legyen. Máskülönben az állat levert, bágyadt, gyenge lehet. Ha úgy ítéled meg, hogy társad nagyon inaktív, inkább beszélj róla a doktorral.
Az evésen túl ne feledkezzünk meg az ivás fontosságáról se! Ebben a cikkünkben részletezzük, miként számolható ki egy macska átlagos folyadékszükséglete, valamint tippeket adunk, miként szoktatható rá a cica az ivásra.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek