11 dolog, amit cicagazdiként soha ne tegyél nyáron – A hőség nem tréfa!
Közzétéve: 2025. 07. 03 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 03 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Itt a nyár, a napsütés és a vakáció időszaka, azonban ez az időszak kedvenceink számára számos veszélyt hordoz magában. Összeszedtünk 11 gyakori hibát, melyet gazdiként, akaratunkon kívül is elkövethetünk a forró nyári hónapokban, a macska kárára.
Sajnos az emelkedő hőmérséklet figyelmen kívül hagyása, az ivásra ösztönzés elmaradása, az elhanyagolt szőrápolás mind-mind veszélyes lehet a cicákra nézve. Nézzük is meg, hogy melyek azok a legfontosabb óvintézkedéseket, melyeket nem szabad elmulasztanunk!
Habár azt gondolhatnánk, hogy a macskák szeretik a meleget, azért ez nem teljesen így van. Nekik is megvannak a maguk határai, melynek túllépése már kritikus állapotba sodorhatja őket. Igen, ők is szenvednek a kánikulában, akárcsak mi. Nagyon fontos, hogy mindig biztosítsunk számukra több árnyékos helyet a kertben, és egy hűvös, jól szellőző zugot a lakásban. Ha viszont a hőmérséklet 30°C fölé emelkedik, ha tehetjük tartsuk bent a lakásban, és ventilátorral vagy klímával enyhítsük a meleget. Arra azonban figyeljünk, hogy a hideget se vigyük túlzásba, mert a hirtelen hőmérsékletváltozás sem tesz jót se nekünk, se doromboló barátunknak.
A garázs, a fészer, az üvegház vagy a télikert ideális búvóhelynek tűnhet a cirmosok számára. Azonban ha véletlenül bezáródik mögöttük egy ajtó, rövid időn belül pokolian túlhevül a helyiség. Sajnos már sok cica halt meg hőgutában azért, mert véletlenül bent rekedt valahol, és nem vették észre, csak akkor, amikor már késő volt. Mindig ellenőrizzük a zárt melléképületeket!
Kis barátaink folyadékbevitelük nagy részét a táplálékon keresztül fedezik, azonban a nyári melegben ez gyakran nem elég. Legyen mindig friss, tiszta elérhető víz számukra, hiszen a kiszáradás egészségügyi problémákat vonhat maga után, például veseproblémákhoz is vezethet, súlyos esetben pedig az állat életébe kerülhet.
A rendszeres fésülés különösen fontos a meleg hónapokban, hiszen eltávolítja a felesleges szőrt, ami csak melegíti az állatot, és mindeközben könnyebb észrevennünk az esetleges élősködőket, parazitákat. Amennyiben megtehetjük bízzuk szakemberre a hosszú szőrű fajták karbantartását.
Mindig érdemes figyelnünk a viselkedésbeli változásokra a macskák esetében. Amennyiben levertebb a szokásosnál, liheg, hány vagy furcsán viselkedik, az lehet a hőség vagy kiszáradás jele. Ha ilyen és ehhez hasonló tüneteket tapasztalunk, haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz.
A magasabban fekvő nyitott ablakok komoly veszélyt jelentenek, főleg a lakótelepi lakások esetén. A cicák általában igen kíváncsi teremtmények, és sajnos legtöbbször az ösztön is hajtja őket új felfedezések felé. Mindeközben könnyen kieshetnek, és akármennyire is azt gondoljuk, hogy „mindig talpra esnek”, „kilenc életük van” , sajnos ez nem igaz. Hovatovább egy nyitott ablakon keresztül más állatok vagy rovarok is bejuthatnak.
Ahogy a túlsúlyos embereknek, úgy az elhízott cicáknak is nehezebb megbirkózniuk a meleggel. Persze nemcsak ezért fontos, hogy odafigyeljünk a kiegyensúlyozott, megfelelő tápanyagokban gazdag étrend biztosítására, hanem azért is, hogy testhőmérsékletük szabályozása is megfelelő legyen.
Egész évben ügyelnünk kell rá, és nyáron is különösen fontos, hogy rendszeresen látogassuk az állatorvost. Ilyenkor sajnos több a parazita, és a kiszáradás veszélye is nagyobb. Az állatorvos segíthet a meleg elleni védekezésben, elvégzi a féreghajtást, valamint ellenőrzi a bolha- és kullancs elleni védelem érvényességét.
Erről már nagyon sokszor írtunk, de sajnos még mindig úgy érezzük, hogy említést kell tennünk róla. Soha, de soha ne hagyjunk állatot őrizetlenül az autóban, még pár percre sem! Ebben a zárt fémdobozban a hőmérséklet pillanatok alatt életveszélyes magasságokba emelkedhet, ami hirtelen hőgutához vagy akár halálhoz is vezethet. Amennyiben kedvencünkkel indulunk útnak, mindig gondoskodjunk jól szellőző, hűtött környezetről.
A bolhák, kullancsok és más rovarok nyáron különösen aktívak, így kiemelt fontosságú, hogy odafigyeljünk a védekezésre. Mindig állatorvos által javasolt módszereket használjunk! És itt még nem elég megállnunk, ügyelnünk kell a veszélyesebb csípések, mint a darázs- vagy a méhcsípés elkerülésére is, mert egyedenként eltérő hatást válthat ki. Előfordulhat, hogy doromboló barátunk allergiás a csípésekre, és egy anafilaxiás sokk már sürgős ellátást igényel.
Az alomtálca takarítása nyáron különösen fontos, hiszen a melegben hamar büdössé válhat az elszaporodó baktériumok miatt. Így igyekezzünk naponta eltávolítani a benne lévő szennyeződést, és cseréljük az almot.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek