8 ok, amiért sokat vakarózhat a macska: komolyan kell venni!
Közzétéve: 2025. 04. 29 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 29 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Ez aggasztó lehet számunkra, különösen akkor, ha a viszketést más bőrtünetek is kísérik, például szőrhullás, bőrpír, kiütések. Mivel kis barátaink viszketésének számos oka lehet, elsőre nem feltétlenül egyszerű eldönteni, mikor forduljunk állatorvoshoz.
Négylábú barátaink bőrviszketésének hátterében állhatnak élősködők, atkák, fertőzések és különböző allergiák is. Az első lépés mindig az, hogy felismerjük a viszketés jeleit, és állatorvosi diagnózist kérünk.
Teljesen normális, ha kis barátaink időnként vakargatják magukat. De hogyan ismerjük fel, ha ez már túlzott? A túlzott vakarózás azt jelenti, hogy az állat gyakrabban és intenzívebben vakarózik a megszokottnál. Ilyenkor megfigyelhetünk:
A bolhák jól ismert bőrparaziták, amelyek erős viszketést okoznak, ezenfelül pedig galandférget is terjeszthetnek. A kullancscsípés ritkán okoz viszketést, azonban egyes állatok allergiásak lehetnek a kullancs nyálára, ami ilyenkor vörös bőrirritációt és vakarózást okozhat. Érdemes figyelni arra, hogy a bolhák és kullancsok szezonálisan aktívabbak, főleg nyáron és ősszel, azonban a parazitamentesítésre egész éven át oda kell figyelni. A parazitamentesítő készítményt a csomagoláson jelzett rendszerességgel kell adni egész éven át, ezenfelül pedig fontos, hogy alaposan át is nézzük a bundát időközönként.
Az atkák olyan mikroszkopikus élősködők, amelyek a bőrbe fúródva erős viszketést okoznak. A rühatkák súlyos viszketést, szőrhullást, pörkösödést és bakteriális fertőzéseket okoznak. Sajnos emberre is átterjedhet, ezért sürgősen állatorvoshoz kell vele fordulni. A szőrtüszőatkák normál esetben nem okoznak gondot, kivéve, ha az immunrendszer legyengült állapotban van. Ilyenkor viszketést, szőrhullást, és bőrmegvastagodást okoznak. A fülatkák erős viszketést okoznak a hallójáratban, és fülrázás, fejrázás, sötét fülváladék, kellemetlen szag is jelentkezhet az esetében.
Az atkával való fertőzöttség általában nem szűnik meg magától, ezért kiemelten fontos az állatorvosi beavatkozás, aki szájon át vagy helyileg alkalmazandó készítményeket írhat fel.
A gombás fertőzések is okozhatnak viszketést. A malassezia nevű élesztőgomba például kiütéseket, hámlást, viszketést idézhet elő. Nagyon fontos azonban kiemelni, hogy nem minden gombás fertőzés jár viszketéssel. Az ótvar, amely emberre is veszélyes, például nem mindig okoz vakarózást, azonban az olyan tünetek, mint a szőrhullás, hámlás és kör alakú kiütések, mindenképpen árulkodóak.
Feltétlenül javasolt állatorvoshoz fordulni, aki gombaellenes kenőcsöt, sampont vagy gyógyszert írhat fel. A környezet fertőtlenítése is elengedhetetlen ezekben az esetekben, mivel néhány gombafaj emberre is átterjedhet, és ugyanúgy kellemetlen fertőzéseket okozhat!
Baktériumok akkor támadják meg a bőrt, ha az megsérül, például sebek, karcolások, műtéti vágások esetében. Tünetként pirosodást, hámlást, duzzanatot, gennyes hólyagokat fedezhetünk fel. Ha ilyesmit látunk, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, aki antibiotikumot, antibakteriális krémet vagy sampont javasolhat.
Az allergia szintén gyakori oka lehet a viszketésnek; akár szezonális, akár étel okozza.
Az állatorvos allergiatesztet végezhet, majd ezt követően segít diétát összeállítani. Szükség esetén antihisztamint vagy allergiainjekciót is adhat.
A viszketés nem mindig fertőzés jele, előfordulhat egyszerűen a bőr kiszáradása miatt is, főleg hideg időben, vagy nem megfelelő sampon használata esetén. Nagyon fontos, hogy ne használjunk emberi sampont vagy például mosogatószert a macska fürdetésénél, hisz ezek kiszárítják az állat bőrét, mivel más pH-val rendelkeznek. Használjunk kifejezetten állatbarát, például zabos samponokat, és biztosítsunk kedvencünk számára megfelelő folyadékbevitelt, valamint szükség esetén esszenciális zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítőket. Ennek szükségességéről egyeztessünk az állatorvossal.
Ez akkor alakul ki, amikor a háziállat bőre irritáló anyaggal érintkezik, például bizonyos növényekkel, vegyszerekkel vagy ápolószerekkel. Fürdessük meg szőrmókunkat, hogy lemossuk az irritáló anyagot. Ha nem javul, akkor pedig mindenképpen keressük fel az állatorvost.
A túlzott vakarózás, nyalogatás mögött néha lelki okok is állhatnak, amelyeknek testi tünetei a túlnyalás, szőrhullás, bőrirritáció, amik akár további fertőzésekhez is vezethetnek. Az állatorvos segít kizárni a testi okokat, és ha bebizonyosodik, hogy stressz okozza kis barátunk problémáját, javasolhat viselkedésterápiát, környezetgazdagítást, vagy szükség esetén gyógyszeres kezelést.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek
5 érdekesség az amerikai drótszőrű macskáról: a fajta, amelyik olyan ritka, hogy Guinness-rekorderré vált
Élet • 4 perc4 jel, ami messziről elárulja, hogy macskás vagy
Élet • 2 percEdgar Allan Poe macska múzsája, a teknőctarka Catterina élete és halála is rejtélyes
Élet • 3 perc