A macska mancsa mérnöki csoda: erre valók a mancspárnák
Közzétéve: 2025. 05. 08 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 08 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Mutass egy cukibb részt a macskán, mint a mancspárnák! Nos, azon túl, hogy mind csodálni, mind tapogatni különösen kielégítő élmény lehet az emberek számára, elgondolkodtál már azon, hogy milyen célt szolgálnak tulajdonképpen?
A válaszod akár igen, akár nem, a következőket olvasva biztosan kedvedet leled majd. Nem is húzzuk az időt, lássuk, hogy a macska mancsán lévő párnák milyen funkciókat látnak el!
A mancspárnák tulajdonképpen puha zsírszövetes, rostos rétegek. Minden ugrásnál a tappancs szétlapul, majd visszanyeri alakját, ezzel tompítva az érkezést. Kedvenceink csontvázrendszere alkalmazkodott a landolások ütéseinek elnyelésére, ám emellett a mancspárnák is különleges szerepet játszanak a folyamatban, hasonlóan az autó lengéscsillapítójához. A párnácskák segítenek a cicának lelassítani vagy kontrollálni a lendületét – a nagyobb mancspárnák (az elülső mancsnál metacarpalis párna, a hátsónál metatarsalis párna néven ismert) pedig megvédik a csontokat az erősebb behatásoktól.
Ezen párnácskáknak köszönhető az is, hogy kedvenceink sokkal halkabbak, ami lehetővé tette és teszi számukra, hogy egy nesz nélkül közelítsék meg a prédát, és lesből támadjanak rá. Érdekesség azonban, hogy a párnák futás közben már nem tompítják a hangot. Ha vannak cicáid, biztos megfigyelted, hogy ha gyorsan a nyomába erednek valaminek, csak úgy dübög alattuk a talaj.
Bár elképesztően simának és puhának tűnnek, valójában a tapadás miatt – vagyis hogy pillanatok alatt felgyorsulhassanak és fékezhessenek – a párnák felületén mikroszkopikus mintázat található, ami biztosítja a tapadást még csúszós felületen is.
A kutyákhoz hasonlóan a macskáknak nagyon kevés helyen, a szőrmentes területeken vannak csupán verejtékmirigyeik, amelyeken keresztül szabályozhatják a testhőmérsékletüket. Többek között a mancspárnák között is találhatók ilyen verejtékmirigyek, amik segítik a hőleadást. Ha a cica ideges, az emberekhez hasonlóan akkor is izzadhat, így nem olyan meglepő, ha a gazdik és az állatorvosok megfigyelnek nedves kis mancsnyomokat a vizsgálóasztalon. A macskák a kutyákhoz hasonlóan lihegéssel is adnak le hőt, ám míg ez a kutyáknál normális, addig ha egy macska liheg, már nagyobb a baj, azonnal gondoskodni kell arról, hogy az állat lehűlhessen.
A cicák mancspárnáinál is találhatók stratégiailag elhelyezett illatmirigyek, amelyekkel meg tudják jelölni azt, ami az övék. A kaparászás tehát nem csupán arra szolgál, hogy a macska élesítse gyilkolószerszámát, hanem arra is, hogy az adott tárgyat megjelölje a feromonjaival. Ugyanígy, a dagasztás szintén aktiválja ezeket az illatmirigyeket.
A macska bőrében található melanin (pigment) határozza meg a szőrzet és a mancspárnák színét is. A fehér macskáknak nincs melaninja, ezért a párnák rózsaszínűek. A fekete cicáknál sok a melanin, így az ő övék fekete. A tarka macskák (mint például a cirmosok, a frakkosak vagy teknőctarkák és kalikók) esetében gyakran vegyes színűek a tappancsok is. Egyébként a macska orrának árnyalata az egyik legjobb támpont arra, hogy milyen színű lehet a mancspárnája.
A válasz alapvetően igen, de azt tudnod kell, hogy nagyon érzékeny testrészekről van szó, így szem előtt kell tartani néhány dolgot. Ezen a területen számtalan idegvégződés található, amelyek segítik a cicát, hogy szó szerint érezze és kiismerje magát a világban. Mivel a karomvágásnál elengedhetetlen a mancs megérintése, így nem rossz ötlet, ha kedvencedet már kis korától kezdve arra szoktatod, hogy időnként számolhat a mancsának megérintésével. Ha ezen túl azonban azt jelzi a cicád, hogy nem a kedvence a mancsfogdosás, tartsd ezt tiszteletben. Lehet ezeket a cuki testrészeket távolról is csodálni.
Nézegetni azonban erősen ajánlott egészségügyi szempontból is! Előfordulhat ugyanis, hogy a mancspárnák kiszáradnak vagy megsérülnek. Bár a macskák általában remekül gondoskodnak a tappancspárnáikról, néha szükségük lehet egy kis segítségre. Ha a cicád sántikál, vagy úgy tűnik, hogy kímél egy lábat, óvatosan vizsgáld meg a mancsát. Lehet, hogy egy apró kavics vagy növényi rész került bele, amit egy csipesszel könnyedén eltávolíthatsz. Ha nem találsz semmit, de a macska továbbra is furcsán viselkedik, érdemes állatorvoshoz fordulni. Ha meleg, páraszegény vagy nagyon hideg éghajlaton éltek, előfordulhat, hogy a párnák kirepedeznek. Ebben az esetben is azt javasoljuk, hogy beszélj az állatorvossal, aki segíthet megállapítani az okot, és kezelési módot is javasolhat.
Bár ritka betegségről van szó, a plazmasejtes pododermatitis előfordulhat néhány cicánál. Ez egy túlzott immunválasz következménye, amely plazmasejteket küld a mancsba, így az puffadtnak tűnhet. Senki sem tudja pontosan, miért alakul ki, és a macskák is eltérően reagálnak rá – akárcsak az autoimmun betegségek esetében az emberek. Ha a cicád egy vagy több puffadt manccsal rendelkezik, ne ess pánikba: a betegség kezelhető, és az állatorvos segíthet, hogy újra jól érezze magát.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek