A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!
2023_12_gettyimages-1430467300-1-1-1024x535.jpg

A téli időszak négylábú barátaink viselkedésében is változásokat hozhat. Gazdiként fontos felismernünk a legapróbb jeleket, hogy megfelelően kezelhessük a kialakult helyzetet.

Szeretjük kedvenceinket, minden gondolatunk körülöttük forog, éjjel-nappal vigyázunk rájuk. Így amikor valami újat veszünk észre rajtuk vagy a szokásaikon, stresszelhetünk, hogy baj van-e. Ilyen szituáció lehet például, ha arra leszünk figyelmesek, hogy szőrös barátunk többet alszik a megszokottnál. Felmerülhet bennünk, hogy ez esetleg szezonális fáradtság vagy depresszió lehet, vagy esetleg valamilyen betegséggel küzd cicánk. Ha bizonytalan vagy, mi mindenképpen azt javasoljuk, hogy beszélj az állatorvossal, akivel együtt könnyebb lesz a végére járni a kialakult helyzetnek. Most azonban nézzük meg, hogy valóban többet alszanak-e a macskák télen.

Két cica együtt alszik A kölykök általában hosszabb, a felnőtt állatok naponta többször, rövidebb szakaszokban alszanak

Mennyi alvásra van szüksége kis barátunknak?

A macskák alvási szokásai némileg eltérnek a kutyákétól, hiszen ők életük körülbelül 70%-át alvással töltik. Ez napi bontásban azt jelenti, hogy a macskák több mint 40%-a 18 órát alszik naponta átlagosan. A kölykök zömében hosszabb szakaszokban, a felnőtt állatok pedig naponta többször rövidebb szakaszokban alszanak. Ez átlagosan 15 és 100 perc közötti szundikálást jelent.

A cicák krepuszkuláris állatok, ami azt jelenti, hogy két aktivitási csúcspontjuk van: az egyik kora reggel, napfelkelte előtt, a másik pedig este, napnyugta előtt. Ez feltehetően a prédaállataikhoz igazodott. Míg hajnalban a madarakat ejtik el, addig sötétedéskor a rágcsálókra vadásznak.

Négylábú barátaink tényleg többet alszanak télen?

A válasz igen, valószínűleg egy kicsit többet alszanak. És ennek nagyrészt ugyanazok az okai, amiért az emberek is kevésbé aktívak az őszi-téli hónapokban. Vagyis hogy hideg van, és többet van sötét is, a borús idő miatt sokszor még fényes nappal is. Ezért hát fokozottan figyeljünk arra, hogy biztosítsunk kedvenceink számára egy kényelmes, meleg helyet, ahol nyugodtan álomra hajthatják fejüket. Ezt a kinti macskák esetében még inkább vegyük komolyan. Ide kattintva elmondjuk, hogyan készíthetsz fillérekből kényelmes és jól szigetelő macskaházat.

Bizonyos betegségek szintén növelhetik az alvás mennyiségét; ilyen például az ízületi gyulladás, ami hideg időben fokozott fájdalmakkal jár. De például a pajzsmirigy-alulműködés esetében is nőhet az alvás mennyisége, ilyenkor ugyanis a pajzsmirigy nem termel és nem bocsát ki elég hormont, ami letargiát és az alvással töltött órák gyarapodását okozhatja.

Fehér cica, kék fekvőhelyen alszik Mindig adjunk lehetőséget a cicánknak arra, hogy nyugalomban, melegben alhasson

Érdekesség, hogy az általában kint élő állatok nyugtalanná válhatnak, ha a hidegebb hónapokban gyakrabban kell bent tölteniük az idejüket. A kevesebb idő, amit kint tölthetnek és kalandozásra fordíthatnak, szezonális depressziót okozhat náluk. Ezt úgy tudjuk kompenzálni, ha bent is elegendő mennyiségű időt szánunk a játékra. Ha szőrös barátodat egyáltalán nem tudod mozgásra motiválni, akkor mindenképpen fordulj vele állatorvoshoz!

Honnan tudhatjuk, hogy nem kóros az alvás adott mennyisége?

Fontos, hogy gazdiként ne feledd, te ismered a legjobban kedvencedet! Így ha azt veszed észre, hogy a szokásos tevékenységeit több alvás váltja fel, vagy az átlagosnál fáradékonyabb és kedvetlen, az lehet annak a jele, hogy valami nincs rendben. Egy egyszerű teszt segítségével kinyomozhatod, hogy kell-e stresszelned kedvenced alvási szokásai miatt: ha könnyen felébred álmából, amikor ételt viszel neki, akkor valószínűleg nincs nagy gond.

Bengáli cica a kanapén fekszik Ha a szokásos tevékenységek egyáltalán nem keltik fel az érdeklődését, érdemes állatorvoshoz fordulni

Macskák esetében előfordulhat, hogy éjszakánként nem tudunk aludni tőlük, mert napközben nem szakítunk elég időt arra, hogy játékba bocsátkozzunk. Amennyire csak lehet, próbáljunk meg időt szánni 20-30 percnyi aktív játékra kedvencünkkel. Ez segít felmelegíteni izmaikat és mozgásban tartani őket.

A D-vitamin is fontos lehet, így biztosítsuk a cicának, hogy az ablakba ülve tudjon napozni, vagy szerezzünk be az állatorvossal egyeztetve egy D-vitamin-készítményt.

Kövess minket!

macska alvási szokások sokat alszik a macska téli alvás túl sokat alszik a macska

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

tacskómacska

A tacskómacska nagy árat fizet az emberek által vágyott külsőért: állatkínzás ilyen cicákat tenyészteni?

Élet
burmilla kosárban ül és felfelé néz (2)

Mennyit tudsz a burmilláról? – Kvíz

Élet
Cirmos macska egy autóban

Egy teljes napra autóban rekedt egy macska az Arena Mall parkolójában

Élet

Ápolás