5 érdekesség az amerikai drótszőrű macskáról: a fajta, amelyik olyan ritka, hogy Guinness-rekorderré vált
Közzétéve: 2025. 04. 29 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 29 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Az amerikai drótszőrű macska Európában viszonylag ritka fajta, ám szülőhazájában többen szeretik, okkal. Ismert meg jobban ezeket az érdekes küllemű cicákat!
Az amerikai drótszőrű macska egy kellemes természetű, nyugodt és toleráns cica, aki már az 1960-as évek óta jelen van Amerikában. A különleges bundájú fajta története 1966-ban kezdődött egy vernoni gyárban, avagy egyes források szerint egy istállóban New York állam felső részében. Az utóbbi históriát a TICA oldalán található történeti rész is megerősíti, ahol pontosítják, hogy az amerikai drótszőrű macskák prototípusa Nathan Mosher farmján, a Council Rock Farmon látta meg a napvilágot. 1967-ben a CFA elfogadta a fajtát regisztrációra, ám a hivatalos elismertség, vagyis a bajnoki státusz még váratott magára. Ezt csupán 11 évvel később, 1978-ban kapta meg. Minden további nélkül viszont térjünk is rá a különleges küllemű cicákkal kapcsolatos érdekességekre!
Az amerikai drótszőrű macska története tehát 1966-ban kezdődött, amikor is két átlagos házi macska (egészen pontosan házi rövidszőrű, vagyis „domestic shorthair”) nászából egy alomnyi cica született. Hogy ez az alom 6 vagy 5 cicából állt-e, az forrásonként változik, ám a tény ettől függetlenül még ugyanaz marad: az első amerikai drótszőrű is ezek között a macskák között volt. Az alom nagy részének sorsában viszont több forrás is egyetért: állítólag megtámadta a kölyköket egy menyét, ezt az atrocitást pedig csupán két cica élte túl: Adam, egy hím vörös-csíkos és fehér cica, illetve kalikó húga, akit legtöbbször nem neveznek meg, ám egyes források Tip-Toe-nak, vagy Tip-Topnak hívják.
Érdekesség, hogy a „domestic shorthair” elnevezést egy időben az amerikai rövidszőrűre használta néhány amerikai macskás szervezet. Ma már azokat a cicákat hívják így, akik nem fajtatiszta macskák, vagyis egészen egyszerűen „csak” házi macskák.
Adam és Tip-Top Joan O’Shea-hez kerültek, miután a farm tulajdonosa felkereste őt a hím cica érdekes textúrájú, már-már puha dróthoz hasonló bundája miatt. O’Shea pároztatta a két macskát, akiknek négy kölykük született, közülük kettő, Amy és Aby pedig tovább vitte a furcsa szőrzetet. Aby sajnos nagyon fiatalon meghalt, ám Amy túlélte a kölyökkort, és továbbörökítette Adam génjeit. Amy állítólag több tenyésztőnél is járt, ugyanis O’Shea eladta Bill és Madeline Becknek, akik a cicát Rosemonde Peltznek adták tovább. Tekintve, hogy a fajta komoly beltenyészeti hátrányokkal indult, az amerikai drótszőrűeket hamarosan elkezdték amerikai rövidszőrű cicákkal keresztezni, ugyanis korábbi kísérletezések során azt tapasztalták, hogy az esetek legalább felében így is megmaradt a drótos szőr – hiszen a szálkás, drótos szőrt okozó gén esetükben domináns.
Szomorú tény, hogy Adam csupán 4 éves korában meghalt egy húgyúti fertőzés szövődményének következtében. Ezt követően, ha hinni lehet a forrásnak, Joan O’Shea abbahagyta az amerikai drótszőrű macskák tenyésztését.
Visszatérve a kezdetekhez, a Mosher farmján született kölykök szüleiről is van egy-két érdekesség. A két macskát úgy hívták, hogy Bootsie és Fluffy, és nem Adam és testvérei voltak a páros első és utolsó alma. Ennek ellenére sem Adam előtt, sem pedig utána nem volt drótszőrű kölykük, így valóban csupán egy véletlen műve, hogy ma beszélhetünk az amerikai drótszőrűről.
Fontos, ám az eddigiekben még nem említett tény még Joan O’Shea-ről, hogy egy New York-i rextenyésztő volt. Nem is akármilyen rextenyésztő, ugyanis állítólag az első, Amerikába érkező német rex cica, akit Christopher névre kereszteltek, az ő tulajdonába került, rövidesen a cica születése után, 1960-ban.
Visszatérve az amerikai drótszőrűhöz, O’Shea mintát küldött Adam szőréből két, a macskákkal foglalkozó genetikusnak is, A. G. Searle-nek és Roy Robinsonnak. A hölgy főleg arra volt kíváncsi, hogy a mutáció, ami Adam drótos szőrzetét okozza, kapcsolódik-e a rex mutációhoz. Állítólag csak az utóbbi jelzett vissza a tenyésztőnek, és azt a megállapítást tette, hogy az amerikai drótszőrű szőre egyedi, és különbözik a rex macskákétól, mint amilyen a cornish, vagy éppen a devon rex.
Az amerikai drótszőrű 2017-ben elvileg a legritkább fajtának számított a CFA nyilvántartásában. Ezt megelőzően 14 évvel korábban, tehát 2003-ban a Guinness Rekordok Könyvébe is beírta magát a fajta, ugyanezen okból: már akkor is ő volt a legritkább a Macskarajongók Egyesülete által elismert fajták között. Ebben az évben ugyanis csupán 22 egyed volt regisztrálva, ami valljuk be, igen csekély szám.
Ritkaságának köszönhetően elég valószínűtlen, hogy hazánkban olyan sokan találkoztak volna már a fajtával, így nehéz lehet elképzelni, hogy milyen is ez a drótos szőr egy macska esetében. Gyakran úgy írják le, mintha az ember egy puhább acélgyapotot simogatna – néhol kicsit szúrós, durva, sűrű, mégis, a maga nemében puha.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek