6 érdekesség a chausie-ról: mocsári macska a kanapén?
2025. 04. 23. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 23. - Fotók: Getty Images Hungary
A chausie egy úgynevezett hibrid fajta, amely feltehetően évszázadok óta jelen van, ám mint hivatalos macskafajta, kifejezetten fiatal.
A chausie egy egzotikus küllemű macska vad ősökkel, és barátságos, ragaszkodó természettel. Tenyésztését az 1990-es években kezdték el Amerikában, a fajtát pedig a mocsári macska és a házi macska keresztezésével hozták létre. A TICA 1995 óta hivatalosan is elismeri, ám bajnoki státuszban csupán 2013 óta tartja számon. Ismerd meg jobban ezt az érdekes és sokak által kedvelt, mégis ritka fajtát!
A chausie tehát a mocsári macska és a házi macska keresztezéséből jött létre. A mocsári macska, másik nevén nádi hiúz, latin nevén pedig Felis chaus, egy, a macskafélék családjába tartozó faj. Kifejezetten alkalmazkodó, erre bizonyíték, hogy alfajai számos különböző adottságokkal rendelkező élőhelyen megtalálhatóak; Észak-Afrikától a Közel-Keletig, szavannákon, folyók melletti mocsaras erdőkben, trópusi esőerdőkben. A chausie létrejötte szempontjából azonban talán a legfontosabb alfaj az Egyiptomban megtalálható Felis chaus nilotica.
Több jel is arra utal, hogy a Nílus közelében élő emberek és a mocsári macskák története számos ponton szorosan összefonódott. Például találtak mumifikált példányokat egyiptomi temetkezési helyeken, ami arra utal, hogy szerves részei voltak az akkori emberek életének, így fontosnak tartották, hogy átkísérjék őket a másvilágra is. Vannak, akik úgy gondolják, hogy Básztet istennő szobrait is a mocsári macskákról mintázták.
Ahogyan azt már fentebb többször is említettük, a mocsári macska és házi macska keresztezésével alakították ki a chausie-t. Bizonyos források ezt pontosítják is, és azt mondják, hogy bár több fajtát is kipróbáltak (például a bengálit, vagy éppen a keleti rövidszőrűt), a várt kinézetet és jellemet az abesszin macskával való keresztezéssel sikerült elérniük.
A chausie hosszú lábai, és kecses, atletikus testalkata is árulkodik arról, hogy milyen agilis macskáról van szó, aki futásra és ugrásra lett tervezve. Ezeket könnyedén és örömmel meg is teszi, sőt, igényli; nem véletlenül van szüksége annyi mozgásra és játékra. Hogy a képességeit számokkal is érzékeltessük, egy chausie 1,83 méter magasra is képes felugrani, de akár el tud rugaszkodni a földtől 2,44 méterre is.
Bár a képek talán nem adják vissza, hogy milyen nagy is ez a macska, a chausie egyike a világ 6 legnagyobb macskafajtájának. Akár a 11 kg-os testsúlyt is elérheti, így vetekszik a maine coonnal, akiről az a konszenzus, hogy jelenleg a legnagyobb fajta a 12 kilogrammjával.
A chausie macska nagy mérete miatt a fajta kedvelői több becenevet is ráragasztottak. Az egyik az „abesszin szteroidikon”, a másik pedig a „macskák Arnold Scwarzeneggere”.
Nem elég, hogy a macskaimádók között is vannak rajongói, a kutyások szívét is könnyedén ellophatja. Ha valaki alapvetően inkább az ebeket szereti, mert kiváltképp ragaszkodóak (már nem mintha a macskák ne lennének ragaszkodóak), és lehet velük apportírozni és sétálni, akkor a chausie-t is kedvelni fogja. Egyfelől mérete vetekszik egy kisebb kutyáéval, másfelől pedig az előbb felsorolt tulajdonságok mindegyikét birtokolja. Így egy vállalkozó szellemű gazdi egy érdekes és különleges társat ismerhet meg benne, aki mellett nem lesz egy unalmas perce sem.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek