Miért csóválják a macskák a farkukat? Ezeket a rejtett üzeneteket küldik

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Miért csóválják a macskák a farkukat? Ezeket a rejtett üzeneteket küldik

Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

fekete fehér macska csóválja a farkát

A farokcsóválás jelentheti azt, hogy „hagyj békén”, „félek”, „örülök, hogy látlak”. Ha megtanuljuk a macskánk „faroknyelvét”, képesek leszünk megfejteni mondanivalóját, és akkor már megfelelően reagálhatunk.

Íme, néhány farokcsóválási lehetőség

A macska mérges vagy ideges

A kutyákkal ellentétben a macskák heves farokcsóválása általában nem örömet jelent, sőt inkább az ellenkezőjét. Ha azt látjuk, hogy doromboló barátunk gyorsan ide-oda csapdossa a farkát, valószínűleg ideges vagy bosszús. Ez a farokmozgás egy figyelmeztetés lehet, hogy jobb, ha békén hagyjuk. Ha nem figyelünk erre, ezt a cica karmolással, fújással vagy harapással viszonozhatja. Egyéb jeleket is küldhet felénk, ami arra utalhat, hogy ingerült: morgás, laposra simuló fülek, összeszűkült vagy túlzottan kitágult pupillák.

Fúj a macska Ha félreértjük kommunikációját, arra karmolással, fújással vagy harapással reagálhat

A cica valamire összpontosít

Ha kedvencünk farka lassabban mozog oldalra, különösen, ha csak a vége csapdos finoman, akkor valószínűleg nagyon figyel valamire. Vadászat közben, akár egy játékra, madárra vagy más macskára fókuszálva, gyakori ez a fajta mozzanat. Ez teljesen normális és egészséges viselkedés, nem kell megakadályozni. Amennyiben ezt egyéb jelekkel tarkítja, „vadászó üzemmódban”, erőteljesen figyelve valamire, testbeszédét tág pupillák, madárszerű csipogó hangok, és a jól ismert „fenékriszálás” jellemezheti ugrás előtt. Ilyenkor hagyjuk, hogy nyugodtan játsszon, amíg nem okoz kárt magának vagy másnak.

Fűben vadászó macska Vadászat közben gyakori a lassan, oldalirányba mozgó farok, amelynek csak a vége csapdos

Amikor örül és izgatott, hogy lát minket

Ha a macska különösen izgatott, előfordulhat, hogy felfelé álló farkát rezegtetni kezdi. Ez egy tökéletes pillanat arra, hogy megsimogassuk vagy megöleljük őt, hisz ez a mozdulat a boldogság, biztonságérzet és figyelem iránti vágy jele. Ilyenkor hozzánk dörgölőzhet, körénk tekerheti a farkát, mintha megölelne. A boldog macska testtartása éber, de laza, és dorombol, ha simogatjuk.

Amikor megijed vagy megdöbben

Ha valami megijeszti kis barátunkat, többféleképpen is reagálhat:

  • Behúzhatja a farkát, ha nagyon fél, főleg, ha úgy érzi, nincs hova menekülnie. Ilyenkor lekuporodik, maga alá húzza a farkát, vagy elszalad, a farkát leszorítva. Fülei laposak, pupillái kitágulnak.
  • Más esetben felborzolja a farkát, hogy nagyobbnak tűnjön. Ez gyakran púposító háttal, fújással, morgással és lapos fülekkel párosul.

Ilyenkor hagyjunk neki teret, hogy megnyugodhasson, és ha van rá lehetőségünk szüntessük meg az ijesztő tényezőt, valamint biztosítsunk számára megfelelő búvóhelyet.

szőnyeg alatt bujkáló macska Ha megijed, hagyjunk neki teret, hogy megnyugodhasson

Kis barátunk játékos kedvűen üdvözöl

Ha a macska farka felfelé áll, és a vége enyhén visszahajlik, mint egy kérdőjel, akkor valószínűleg üdvözöl, és barátságos hangulatban van. Ilyenkor játékra vagy simogatásra is nyitott. Emellett a finoman lengetett, felfelé álló farok azt üzeni: „örülök, hogy látlak!” A legtöbb macska szereti, ha az arcán simogatják, például a pofiján, a füle mögött, az álla alatt vagy a homlokán.

A farokcsóválás fájdalmat is jelezhet

Ritka esetben a farokcsóválás fájdalmat is jelezhet. Ha a macska fekve csóválja a farkát, vagy gyakran maga alá húzza, összekuporodva, akkor fájdalom vagy kellemetlenség lehet a háttérben. Figyeljünk az ezt övező egyéb jelekre is, mint a levertség, a fogyás vagy hízás, a túlzott mosakodás vagy vakarózás, étvágyváltozás vagy hangulatingadozás. Ha betegséget gyanítunk a háttérben, mindenképpen keressük fel az állatorvost.

A macskák sokféle okból mozgatják a farkukat, ami lehet félelem, harag, izgatottság vagy boldogság. Ha megtanuljuk értelmezni ezt a néma nyelvet, sokat javíthatunk szőrös barátunkkal való kapcsolatunkon, és még harmonikusabb együttélést alakíthatunk ki.

Kövess minket!

farok kommunikáció macska farok testbeszéd kommunikáció

Kapcsolódó cikkek