Miért csóválják a macskák a farkukat? Ezeket a rejtett üzeneteket küldik
Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
A farokcsóválás jelentheti azt, hogy „hagyj békén”, „félek”, „örülök, hogy látlak”. Ha megtanuljuk a macskánk „faroknyelvét”, képesek leszünk megfejteni mondanivalóját, és akkor már megfelelően reagálhatunk.
A kutyákkal ellentétben a macskák heves farokcsóválása általában nem örömet jelent, sőt inkább az ellenkezőjét. Ha azt látjuk, hogy doromboló barátunk gyorsan ide-oda csapdossa a farkát, valószínűleg ideges vagy bosszús. Ez a farokmozgás egy figyelmeztetés lehet, hogy jobb, ha békén hagyjuk. Ha nem figyelünk erre, ezt a cica karmolással, fújással vagy harapással viszonozhatja. Egyéb jeleket is küldhet felénk, ami arra utalhat, hogy ingerült: morgás, laposra simuló fülek, összeszűkült vagy túlzottan kitágult pupillák.
Ha kedvencünk farka lassabban mozog oldalra, különösen, ha csak a vége csapdos finoman, akkor valószínűleg nagyon figyel valamire. Vadászat közben, akár egy játékra, madárra vagy más macskára fókuszálva, gyakori ez a fajta mozzanat. Ez teljesen normális és egészséges viselkedés, nem kell megakadályozni. Amennyiben ezt egyéb jelekkel tarkítja, „vadászó üzemmódban”, erőteljesen figyelve valamire, testbeszédét tág pupillák, madárszerű csipogó hangok, és a jól ismert „fenékriszálás” jellemezheti ugrás előtt. Ilyenkor hagyjuk, hogy nyugodtan játsszon, amíg nem okoz kárt magának vagy másnak.
Ha a macska különösen izgatott, előfordulhat, hogy felfelé álló farkát rezegtetni kezdi. Ez egy tökéletes pillanat arra, hogy megsimogassuk vagy megöleljük őt, hisz ez a mozdulat a boldogság, biztonságérzet és figyelem iránti vágy jele. Ilyenkor hozzánk dörgölőzhet, körénk tekerheti a farkát, mintha megölelne. A boldog macska testtartása éber, de laza, és dorombol, ha simogatjuk.
Ha valami megijeszti kis barátunkat, többféleképpen is reagálhat:
Ilyenkor hagyjunk neki teret, hogy megnyugodhasson, és ha van rá lehetőségünk szüntessük meg az ijesztő tényezőt, valamint biztosítsunk számára megfelelő búvóhelyet.
Ha a macska farka felfelé áll, és a vége enyhén visszahajlik, mint egy kérdőjel, akkor valószínűleg üdvözöl, és barátságos hangulatban van. Ilyenkor játékra vagy simogatásra is nyitott. Emellett a finoman lengetett, felfelé álló farok azt üzeni: „örülök, hogy látlak!” A legtöbb macska szereti, ha az arcán simogatják, például a pofiján, a füle mögött, az álla alatt vagy a homlokán.
Ritka esetben a farokcsóválás fájdalmat is jelezhet. Ha a macska fekve csóválja a farkát, vagy gyakran maga alá húzza, összekuporodva, akkor fájdalom vagy kellemetlenség lehet a háttérben. Figyeljünk az ezt övező egyéb jelekre is, mint a levertség, a fogyás vagy hízás, a túlzott mosakodás vagy vakarózás, étvágyváltozás vagy hangulatingadozás. Ha betegséget gyanítunk a háttérben, mindenképpen keressük fel az állatorvost.
A macskák sokféle okból mozgatják a farkukat, ami lehet félelem, harag, izgatottság vagy boldogság. Ha megtanuljuk értelmezni ezt a néma nyelvet, sokat javíthatunk szőrös barátunkkal való kapcsolatunkon, és még harmonikusabb együttélést alakíthatunk ki.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek