Edgar Allan Poe macska múzsája, a teknőctarka Catterina élete és halála is rejtélyes
Közzétéve: 2025. 04. 28 - Fotók: Wikimedia Commons • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 28 - Fotók: Wikimedia Commons • 3 perc olvasás
Edgar Allan Poe egyik legismertebb műve A fekete macska című novella, ám a valóságban egy gyönyörű teknőctarka cica, Catterina gazdája volt az amerikai romantikus. Sajnos az eltelt két évszázad nem kedvezett a Catterináról fellelhető információknak, azonban szerencsére van néhány mozzanat, amely megmaradt az utókor számára.
Íme 8 érdekesség Edgar Allan Poe és macskája, Catterina kapcsolatáról.
A történészek szerint a teknőctarka Catterina 1839 végén vagy 1840 elején került Poe családjához (Edgar, felesége, Virginia, és anyósa, Maria Clemm), amikor a philadelphiai Coates Streeten laktak.
A becenevek népszerűek voltak a háztartásukban: Edgar csak Eddie volt, aki a feleségét Sissynek hívta, az anyósát pedig Muddynak. Catterinát néha Cattersnek vagy Kate-nek becézték. Érdekesség, hogy a forrásokban egy t-vel, és kettővel is előfordul.
Edgar és Catterina nagyon szoros kapcsolatot alakítottak ki. Állítólag csak a művész kezéből volt hajlandó enni, és levert lett, amikor Poe utazott. Szeretett gazdája vállán üldögélni, miközben az írt. „Dorombolt, mintha elégedetten jóváhagyná a munka folyamatát” – jegyezte meg valaki.
Poe 1840-ben esszét írt Instinct vs. Reason – A Black Cat címmel (magyarul nem jelent meg), amelyben azt írja: „E cikk írója a világ egyik legkülönlegesebb fekete macskájának tulajdonosa…” – majd elmeséli, hogyan tanulta meg (feltehetően Catterina), milyen módon kell kinyitni egy reteszes ajtót tökéletesen időzített mozdulatokkal.
1844-ben Poe-ék New Yorkba utaztak, Muddyt és Catterinát hátrahagyva, miközben Edgar az irodalmi áttörést kereste. Egy Greenwich Village-i panzióban laktak, ahol a háziasszony lakomát szolgált fel, amiről Poe így írt haza: „Bárcsak Kate is láthatná – elájulna. El sem tudod képzelni, mennyire hiányoztok nekünk. Sissy tegnap este sírva fakadt, mert te és Catterina nem vagytok itt.” Poe egy héten belül megjelentette a The Balloon Hoax című cikkét a New York Sunban, ami elég pénzt hozott ahhoz, hogy utánuk mehessen Muddy és Catterina is.
Poe felesége 5 évig szenvedett tuberkulózisban, és 1846 telén, amikor Poe teljesen elszegényedett, és Virginia haldoklott, Catterina az ágyon feküdt vele, hogy melegséget és vigaszt nyújtson. Egy látogató így írt róluk: „Virginia egyetlen melegforrása a férje kabátja és a macska volt. A csodálatos cica mintha tudta volna, mennyire hasznos.” Virginia 1847 januárjában, mindössze 24 évesen hunyt el.
Poe 40 évesen halt meg, 1849. október 7-én. Catterina néhány héttel később követte a szivárványhídon keresztül. Muddy talált rá, amikor visszatért a családi házhoz Fordhambe néhány dobozért. Halálának körülményei éppoly rejtélyesek, mint szeretett gazdájáé.
Poe halálának okát a mai napig vitatják: az egyik elmélet szerint veszettségben halt meg. Mivel Catterina nem sokkal utána hunyt el, felmerült a kérdés: vajon ő fertőzhette-e meg? Akkoriban még nem létezett háziállatok számára elérhető védőoltás. Más források azonban arra utalnak, hogy a cica feltehetően éhen halt, ugyanis az író halála után az anyósa, aki egyben nagynénje is volt, kiköltözött a házból, és magára hagyta Catterinát.
2012 novemberében három kiscicát találtak a richmondi Poe Múzeum területén. A múzeum dolgozói Edgarnak, Plutónak (A fekete macska című műben szereplő cica után), és Catterinának nevezték el őket. Catterinát az egyik alkalmazott örökbe fogadta, de Edgar és Pluto a múzeum hivatalos kabalaállatai lettek.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek