Mikor kell elengednünk kedvencünket? – Az eutanázia kérdésköre egy szakértő szemén keresztül
Közzétéve: 2025. 05. 16 - Fotók: Getty Images Hungary; Rákosligeti Állatorvosi Rendelő • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 16 - Fotók: Getty Images Hungary; Rákosligeti Állatorvosi Rendelő • 3 perc olvasás
Ha eljött az ideje, hogy elengedjük kedvencünket, kérjünk segítséget állatorvosunktól, hogy a megfelelő módon távozhasson az örök vadászmezőkre.
Dr. Olaszy Krisztiánnal, a Rákosligeti Állatorvosi Rendelő intézetvezető állatorvosával, kisállatgyógyász klinikus szakállatorvossal beszélgettünk kedvenceink elengedésének nehézségeiről, és arról, hogy mikor érdemes meghozni az eutanáziával kapcsolatos döntést.
Dr. Olaszy Krisztián: Erre a kérdésre a Magyar Állatorvosi Kamara ajánlása nemcsak az állatorvosnak, de a gazdiknak is egyértelmű választ ad:
Az állatorvosnak minden esetben mérlegelnie kell az eutanázia lehetőségét, és az állat szempontjából a lehető legjobbat kell javasolnia. Eutanázia javasolható abban az esetben, ha az állat további élete több szenvedést jelentene számára, mint életének véget vetése.
Dr. O. K.: Az eutanázia egy nehéz döntés, egy nehéz feladat mind a gazdiknak, mind az állatorvosnak, mind az asszisztensnek. Ezt egy állatorvos csak akkor végezheti el, egy felelősségteljes állatbarát csak akkor kérheti, ha a döntés helyes, és az állaton más módon nem tudunk segíteni. Ha az állatnak ez a legjobb, akkor el kell végeznünk az exterminációt, annak tudatában, hogy jót teszünk, az állat szenvedését, fájdalmait szüntetjük meg.
Dr. O. K.: Az eutanáziát az esetek többségében a gazdi kéri, és az esetek jelentős részében ez a kérés jogos. Ritkán sajnos előfordul, hogy nem indokolt a beavatkozás elvégzése, ilyenkor nem végezzük el az exterminációt, és próbálunk segíteni a gazdinak a helyes döntésben. Megoldást, lehetőségeket próbálunk kínálni, vagy állatvédő szervezetektől, alapítványoktól kérünk segítséget. Olyan esettel is találkoztunk már, amikor indokolt az extermináció, azonban ezt a gazdi nem tudja vagy nem akarja felismerni. Ilyenkor feladatunk a tulajdonos tájékoztatása, valamint meggyőzése a helyes döntésről.
Abban a ritka esetben, ha a Tulajdonos nem meggyőzhető a helyes döntésről, az Állatvédelmi törvény a segítségünkre van (1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről, 11. § (1) Az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad.), illetve a Magyar Állatorvosi Kamara ajánlása („Az állatorvosnak minden esetben mérlegelnie kell az eutanázia lehetőségét, és az állat szempontjából a lehető legjobbat kell javasolnia. Eutanázia javasolható abban az esetben, ha az állat további élete több szenvedést jelentene számára, mint életének véget vetése.”)
Dr. O. K.: Rendelőintézetünkben a végleges elaltatást egy külön kezelőben végezzük, amelynek saját bejárata van az utcáról. Megbeszélt időpontban, zavartalanul tudnak a gazdik rendelőnkbe érkezni, elbúcsúzni kedvencüktől, majd a fájdalmas esemény után távozni. Itt nyugodt körülmények között tudjuk megbeszélni az eutanázia menetét, lépéseit, illetve elvégezni a szükséges adminisztrációt, megbeszélni, hogy négylábú barátjuk a beavatkozás után elszállításra vagy egyedi hamvasztásra kerül-e. Természetesen mindenben segítünk a tulajdonosoknak, illetve ha előre egyeztetett időpontban történik ez a szomorú esemény, akkor kérés esetén az egyedi hamvasztást is a megbeszélt időpontra szervezzük.
Az eutanázia egy fájdalommentes folyamat. Az állatnak vénakanült helyezünk be, majd fájdalomcsillapítókat és altatószereket kap, ezután gyorsan elalszik, altatott állapotba kerül, majd beadjuk az exterminációs készítményt. Az egész folyamat pár percet vesz igénybe. Természetesen a gazdik végig bent tartózkodhatnak szeretett szőrös barátjuk mellett, ha szeretnének.
Az indokolt esetben elvégzett, fájdalommentes eutanázia, bármennyire nehéz is, egy jó döntés. Kedvencünk szenvedését rövidítjük le, vagyis akadályozhatjuk meg ezáltal, és így talán méltóképp búcsúzhatunk el tőle.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek
5 meglepő ok, amiért a macskák befordítják a mancsukat: veheted ezt egy „Kérem, ne zavarjanak!” kiírásnak is
Élet • 3 percEgy új tanulmány szerint a macskák lehetnek olyan hatékony terápiás állatok, mint a kutyák
Élet • 3 percTudtad-e? 11 egymondatos macskás érdekesség
Élet • 2 perc