Így néznek ki a vadmacskák lenyűgöző fekete variációi

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Így néznek ki a vadmacskák lenyűgöző fekete variációi

Közzétéve: 2025. 04. 30 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

fekete leopárd

A vadmacskák fekete színezete (melanizmus) egy genetikai tulajdonság. Ezek a sötétebb színű egyedek ugyanahhoz a fajhoz tartoznak, mint világosabb társaik – gondolj erre úgy, mint a barna és a vörös haj közti különbségre. Legalább 14 vadmacskafaj esetében figyeltek meg melanizmust, ezek közé tartoznak, a teljesség igénye nélkül, a jaguárok, a leopárdok, a szerválok, a Geoffroy-macskák, a vörös hiúzok és az ázsiai aranymacskák is.

Máris az elején érdemes kiemelni a „fekete párduc” kifejezést – nem egy különálló fajról beszélünk ugyanis, hanem egy nem hivatalos névről van szó, amit azokra a nagymacskákra használnak, amelyek melanizmust mutatnak. Mivel a jaguárok és a leopárdok is lehetnek fekete színűek, a „fekete párduc” elnevezést gyakran mindkét faj esetén használják. Bagira, A dzsungel könyvének fekete párduca is egy melanisztikus leopárd. Most, hogy ezt tisztáztuk, nézzük is meg a lenyűgöző külsejű fekete vadmacskákat!

fekete szervál Fekete szervál

Mitől lesz egy vadmacska melanisztikus?

A melanizmus kifejeződését nem befolyásolják a környezeti tényezők, mivel ez egy kizárólag genetikai tulajdonság. A környezet viszont hatással van arra, mennyire sikeresek a melanisztikus egyedek a természetes szelekció során – ez pedig befolyásolja ezen gének gyakoriságát a populációban.

melanisztikus és pöttyös jaguár Melanisztikus és foltos jaguár: a fekete jaguárok, akárcsak a fekete leopárdok, nehezen megfigyelhetők és fotózhatók a vadonban – de ha mégis átvág előtted az útjuk, az állítólag szerencsét hoz

Dr. Byron Weckworth, a Panthera genetikai kutatásokért felelős igazgatója szerint a melanisztikus jellegek nem véletlenszerű eloszlása arra utal, hogy valószínűleg adaptív szelekció áll a háttérben. Egyszerűbben fogalmazva, bizonyos környezetekben a fekete szín előnyt jelenthet – vagy épp hátrányt. Például a nedves, sűrű erdőkben, mint amilyenek Malajziában találhatók, gyakoribbak a fekete macskák, ami arra utalhat, hogy ott a tulajdonság előnyös (például a hőszabályozás vagy más funkcionális jellemzők miatt).

fekete mocsári macska Fekete mocsári macska: ezt a fajt keresztezték a házi macskával, hogy létrehozzák a chausie nevű hibridet

Ezzel szemben a nyíltabb élőhelyeken, mint például Afrika vagy Kína bizonyos részein, szinte egyáltalán nem találni melanisztikus példányokat. Ez arra enged következtetni, hogy ott tisztító szelekció zajlik. Ezt azt jelenti, hogy ha a fekete egyedek kevésbé illeszkednek az élőhelyhez, ritkábban örökítik tovább génjeiket, mint normál színű társaik.

Fekete oncilla:

A fekete vadmacskáknak is vannak foltjaik?

A válasz meglepő lehet, de igen. Dr. Weckworth megfigyelései szerint a melanisztikus leopárdok rozettái (foltjai) továbbra is láthatók megfelelő fényviszonyok mellett. Ez arra utal, hogy a szőrzet színe és a mintázata különböző molekuláris mechanizmusok által szabályozott. Ez azt jelenti, hogy a leopárd vagy jaguár nem veszti el a foltjait, csak nehezebben észrevehetőek a sötétebb szín alatt.

fekete leopárd Fekete leopárd: úgy vélik, hogy a melanizmus mind a jaguárok, mind a leopárdok körülbelül 10%-ában jelenik meg

Lehet egy vadmacska csak félig fekete?

„Tudomásunk szerint (mivel eddig egyetlen kutatás sem mutatta ki ennek ellenkezőjét), a melanisztikus jelleg részleges megnyilvánulása vadmacskáknál nem lehetséges. Ez azért van, mert a melanizmus Mendel-féle öröklődési mintát követ (vagyis egy adott tulajdonságnak két lehetséges fenotípusa van.) A jelenlegi ismereteink szerint egy macska csak az egyik genetikai kombinációt fejezi ki, és nem egy olyan keveréket, amely félig melanisztikus megjelenést adna” – magyarázza dr. Weckworth.

Egy idevágó érdekesség a fekete macskákról

A házi macskák esetében a cirmos mintázat génje, valamint teljes szín esetében a fekete árnyalat génje a legdominánsabb a DNS-ükben. Ez azt jelenti, hogy ha két olyan macska, amelyekben megtalálható a fekete szőrzet génje, utódokat hoz létre, ezek a gének felülírják a cirmos mintázat génjét, így a cica fekete bundát kap. Ez azt jelenti, hogy több fekete macska létezik, mint bármely más színű.

fekete macska a napon A napfény előcsalogatja a vörös pigmentet

Ugyanakkor a macskában egy másik génnek is jelen kell lennie ahhoz, hogy teljesen felülírja a cirmos mintát. Ez pedig azt jelenti, hogy nagyon sok fekete macska titokban cirmos! Legközelebb majd figyeld meg őket a napon sütkérezve. Ez a fényviszony láthatóvá teszi a titkolt mintázatot, ha jelen van.

Ezeknek a beépített ügynököknek akár a színük is megváltozhat! Minél hosszabb ideig vannak kitéve a napfénynek, annál valószínűbb, hogy a fekete szín barnásvörössé szelídül. A napfény képes lebontani ugyanis a pigmenteket a szőrben és az emberi hajban is.

Ide kattintva kitölthetsz egy nagymacskás kvízt.

Kövess minket!

genetika fekete fekete macska vadmacska leopárd jaguár szervál

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

amerikai drótszőrű macska mancsol

Amerikai drótszőrű macska: mennyit tudsz erről a ritka fajtáról? – Kvíz

Élet • 1 perc
2024_03_gettyimages-1069192222-1-1-1024x535.jpg

Maximum ennyi időre lehet egyedül hagyni a macskát

Élet • 2 perc
amerikai drótszőrű macska

5 érdekesség az amerikai drótszőrű macskáról: a fajta, amelyik olyan ritka, hogy Guinness-rekorderré vált

Élet • 4 perc

Ápolás