Ezeket a szabályokat tartsd be, hogy igazán felelős macskatartó lehess
Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
A macskatartás felelősség és öröm. Egy macska tartása hatalmas elköteleződés, ugyanakkor rendkívül jutalmazó is. Akár először tartasz cicát, akár már van tapasztalatod, érdemes felfrissíteni a tudásodat a felelős állattartásról útmutatónk segítségével!
1.) Macskád gondozása: biztonságos környezet fenntartása, a rendszeres mozgás és játék ösztönzése, a megfelelő étrend és a rendszeres állatorvosi ellenőrzések elengedhetetlenek ahhoz, hogy kis barátod boldog legyen.
2.) Fogápolás: a megelőzés kulcsfontosságú, és néhány apró lépéssel sokat tehetsz cicád fogainak egészségéért. Ilyen például az állatbarát fogkrémmel történő fogmosás egy kis, puha sörtéjű fogkefével, illetve a megfelelő étrend biztosítása.
3.) Megfelelő étrend fenntartása: ahogy az embereknek, úgy a doromboló barátainknak is vannak specifikus igényeik a táplálkozás terén. A kiváló minőségű, kiegyensúlyozott étrend kiválasztása és az adagok pontos ismerete elengedhetetlen a testsúly fenntartásához, a betegségek megelőzéséhez, és ahhoz, hogy a macska szervezete megkapja az összes szükséges tápanyagot.
4.) Rendszeres testmozgás biztosítása: a testmozgás minden kedvenc számára fontos, függetlenül fajtától, kortól vagy mérettől. Önálló természetüknek köszönhetően a legtöbb macska saját magát is leköti, azonban a közös játékidők és az elegendő mentális stimuláció is sokat segíthetnek.
5.) Rendszeres állatorvosi vizitek: a rendszeres egészségügyi ellenőrzések számos előnnyel járnak. Ilyenkor az állatorvos teljes körű vizsgálatot végez, és feltérképezi, hogy van-e bármilyen betegségre utaló jel.
6.) Ivartalanítás: és persze ne hagyjuk ki a sorból az egyik legfontosabb teendőnket, az ivartalanítást. Gyakran hangsúlyozzuk, hogy milyen fontos kis barátaink ivartalanítása. Ha az utcán élő macskák is ivartalanítva vannak, akkor sokkal kevesebb kisállatnak kell elszenvednie a hányattatott sorsot, ami a kóbor léttel jár. Továbbá megakadályozhatjuk a kóbor állatok populációjának növekedését is.
A felelős állattartás napja alkalmából ismét megszólítottuk állatbarát közösségünket. Ezúttal a macskagazdikat kérdeztük, mit jelent számukra felelős gazdinak lenni? Nem is lepődtünk meg nagyon, hiszen a kapott válaszok majdnem hogy teljesen megegyeztek a mi elképzeléseinkkel.
Szinte minden hozzászóló kiemelte, hogy az ivartalanítás, az oltások, a féregtelenítés és a chip jelentik az első lépést a felelős állattartás útján. Nem csupán az állat egészsége miatt, hanem a kóbor állatok számának csökkentése és a balesetek megelőzése érdekében is. Ahogy egyik válaszadónk fogalmazott: „Nem hagyom, hogy sok kis kóbor Bonika és Lulu szaladgáljon.”
A felelős gazdik gondoskodnak arról, hogy a cica bent biztonságban, ugyanakkor komfortosan éljen. Ez magában foglalja a macskahálós teraszt, a szökésbiztos ablakokat, a cicabiztos lakást, és persze a megfelelő kialakítású, rendszeresen tisztított almot. Akiknek kertjük van, ott is kizárólag hámmal és pórázzal vagy kifutóval engedik ki kedvencüket.
A legtöbben hangsúlyozták, hogy kis barátaik minőségi eledelt kapnak, akár nedves, akár száraz táp formájában. Az állandó friss víz, a jutalomfalatok és a megfelelő táplálás mindennapos része az életüknek. Ahogy egyik kedves olvasónk is írta, ha valami nem stimmel: „Rossz a bajsza? Azonnal rohanok az orvoshoz!”
A macskáknak nemcsak fizikai, hanem mentális stimulációra is szükségük van. És az, hogy ezt a gazdik is tudják, igencsak nagy boldogság tölt el minket ezeket a posztokat olvasva. Véleményük szerint szükség van macskatornyokra, kaparófákra, interaktív játékokra, és a legfontosabb: az együtt töltött idő. Mert legyen szó egy vak cicáról, egy „kis terroristáról, aki dorombol”, vagy egy idősebb doromboló barátról, ők is igénylik a törődést, napi szinten.
A leginkább szívet melengető válaszokból kiderült, hogy a gazdik többsége nem gyermekként, hanem önálló lényként tekint cicájára, akinek érzései, igényei vannak. A kapcsolat alapja az odafigyelés, a határok tiszteletben tartása és az a fajta szeretet, amelyben „minden érzelmi befektetés megtérül”.
És persze ott vannak azok a macskák, akik „a mindeneim lettek, amióta előrement a gyermekem apja” – mert az állatok sokszor segítenek túlélni az emberi veszteségeket.
Sok gazdi megemlíti, hogy cicáját nem teszi ki felesleges veszélynek. Az urbanizált világ nem állatbarát, így a felelős tartás azt jelenti, hogy biztonságos, kiszámítható környezetet kell teremteni, ahol doromboló barátunk úgy élhet boldog, teljes életet, hogy közben nem sodródik veszélybe.
Legyen szó egy vak, idős cicáról, egy háromfős szőrgombóccsaládról, vagy egy egyedülálló gazdiról, aki cicáival osztja meg az életét, a válaszokból bizony egyértelmű: a felelős állattartás nem teher, hanem kiváltság. Egy igazi lehetőség, hogy viszonozzuk azt a szeretetet, amit négylábú társainktól kapunk.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek