Rád fújt a macskád? Nem biztos, hogy rosszat jelent
2025. 03. 10.
2025. 03. 10.
Gazdiként igyekszünk mindent megadni szeretett bársonytalpúnknak, és reméljük, hogy annyira szeret minket, mint amennyire mi őt. Nem csoda hát, ha megrökönyödéssel fogadjuk, amikor a cicánk ránk fúj. Vajon miért tette? Már nem szeret? Haragszik? Valamit rosszul csináltunk?
Amikor a macskák hangjaira gondolunk, az első, ami az eszünkbe jut, a nyávogás és a dorombolás – esetleg az éjszakai jódlizás. Ezeket a hangokat általában pozitív érzésekkel kapcsoljuk össze, ám nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kedvenceink vokális repertoárjában egyéb elemek is helyet kapnak. Ilyen például a fújás, ami látványra és hangra sem a legkellemesebb. A jó hír azonban az, hogy általában az, ha rád fúj a macska, csupán eseti jelenség – az alábbiakban összegyűjtöttük, mik a leggyakoribb kiváltó okai.
Mielőtt belemélyednénk a viselkedés okaiba, vizsgáljuk meg magát a reakciót. Általánosságban véve elmondható, hogy a macska fújásának hátterében leginkább az önvédelem áll. A cica félelemből, stressz hatására fújhat. Ösztönös reakció, amit az állat környezetében történő változások idéznek elő.
Ha te vagy a fogadó fél, ne vedd személyes sértésnek! Ez ugyanis az adott helyzetnek szól, aminek ugyan lehet, hogy te voltál a kiváltója, de nem személyesen ellened irányul. Annyi történik, hogy a macska számára valami idegen, szokatlan vagy hirtelen dolog történt, ő pedig zsigerből így jelzi, hogy szeretne távol maradni a helyzettől, ami kényelmetlen számára.
A fentiekből is kiderül, hogy általában a megszokottól eltérő események okozzák a cica reakcióját. Lássuk, melyek lehetnek ezek.
Megijedt: Bár a cicák híresek éberségükről, hozzánk hasonlóan ők is megijedhetnek. Lehet, hogy túl hirtelen nyúltál felé, hogy megsimogasd, esetleg olyasmit vettél a kezedbe, ami az állat számára fenyegetően hatott. Ezekben a helyzetekben a fújás egy figyelmeztetés, hogy állj meg. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy a macska úgy érzi, meg kell védenie magát, és tettlegességhez folyamodik.
Idegesíted: A cicáknak nagyon eltérő preferenciái vannak az életük minden területén. Vannak, akik örömmel fogadják a pocakvakarást, másokat viszont rettentően bosszantod, ha az ősi tasakocskájuk közelébe téved a kezed. A macskák azt is fújással jelezhetik, ha valami idegesíti őket. A hanghatás ilyenkor is egy jelzés az állat részéről, hogy hagyd abba a tevékenységet.
Bedurvult a játék: Egyes macskák – különösen azok, akikben erősen élnek az ősi ösztönök – kifejezetten szeretik a durvább játékot, amikor haraphatnak, karmolhatnak és kiélhetik minden vadösztönüket. Az ilyen játékok alkalmával azonban eljöhet az a pont, amikor a cicának már nem komfortos a dolog, így fújással jelzi, hogy itt a vége.
Védi a személyes terét: Bár ez a fajta fújás inkább idegenekkel szemben gyakori, előfordulhat, hogy neked is így jelzi a cica, hogy egy kis nyugalomra lenne szüksége. Tudjuk, milyen nehéz ellenállni annak, hogy ne dögönyözd a kedvencedet egész nap, ám ha szól, hogy ne csináld, tartsd tiszteletben a kérését.
Bizonyos esetekben a fújás hátterében komolyabb probléma áll. Ha a kedvencednek fájdalmai vannak, fújással reagálhat az érintésedre. Éppen ezért fontos, hogy alaposan megfigyeld a macskád testbeszédét, a fújás körülményeit, és azt, hogy milyen gyakorisággal fordul elő a reakció.
Ha a cicád világéletében rád fújt, ha a hasához értél, valószínűleg nincs okod az aggodalomra. (Bár azt hozzátennénk, hogy ebben az esetben nem érdemes erőltetni itt az érintést, csak ha valami miatt nagyon muszáj.) Ha azonban korábban imádta a pocakvakarást, és hirtelen változott meg a viselkedése, ajánlott felkeresni az állatorvost.
A kérdésre egyszerűbb a válasz, mint hinnéd: tartsd tiszteletben az általa kijelölt határokat. Ha utálja, hogy a fülétől két centire nézel a telefonodon videókat, menj arrébb. Ha nem szereti, ha hozzáérsz, amikor a kedvenc magaslati pihenőhelyén készül szundítani, hagyd békén. A macskák mindent elmondanak nekünk, csak oda kell figyelni rájuk.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek