A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Mennyi fújás normális, amikor két macskát bemutatunk egymásnak?

2025. 04. 15. - Fotók: Getty Images Hungary

2025_03_fujnak-egymasra-2-1024x535.jpg

Egy új cica családtaggá válása nagyon izgalmas folyamat, ám nem biztos, hogy a már háztartásban élő macskák is ezen a véleményen vannak. Míg egyes macskák azonnal összebarátkoznak, másoknak időre van szükségük, hogy feloldódjanak.

Teljesen normális, hogy a macskák fújnak egymásra, amikor először találkoznak, és az is előfordulhat, hogy még napokig vagy hetekig így viselkednek időnként. Míg sokan a fújást az agresszió jeleként értelmezik, valójában ez csupán egy másik formája a kommunikációnak, egy figyelmeztető jelzés, amelynek segítségével a macskák egymással és az emberekkel is kapcsolatba lépnek.

Verekedő macskák Nem biztos, hogy könnyen megy majd az ismerkedés

A fújás mint viselkedés

Ahogy az bevezetésben is említettük, a fújás teljesen normális viselkedés, amit mind az új cica, mind a már velünk élő barátunk produkálhat. A macskák több hétig is fújhatnak, vagy akár moroghatnak is egymásra, míg igazán megismerkednek és elfogadják egymást. És bizony, a viselkedés később is felbukkanhat.

A fújás önmagában nem agresszív, csupán egy jelzés a másik számára, amellyel a macska kijelöli a határait. Gondoljunk a fújásra úgy, mint egy védekező mechanizmusra: a macska ilyenkor azt üzeni, hogy kész tettlegességig is elmenni, ha a másik nem hagyja abba azt, amit éppen csinál. Ezzel a módszerrel kifejezi, hogy valami kényelmetlen, stresszes számára anélkül, hogy agresszívan kellene viselkednie. A fújás önmagában általában nem indokol emberi beavatkozást, de ha agresszív viselkedés vagy testtartás követi, akkor egészen biztos, hogy oda kell figyelnünk kedvenceinkre. A morogás, az égnek álló szőrzet, a feszült izmok és a visszahúzott fülek mind az agresszív, támadó viselkedés jelei lehetnek.

Ijedt macska Nyugodjunk meg, konfliktusok a macskák világában is lehetnek

A fújás okai az alábbiak lehetnek

1.) Megzavarták a rutinjukat

Akár tudatosítjuk, akár nem, macskáink igazán a megszokások hívei. Nem kedvelik a változásokat; szorongással és stresszel töltheti el őket, sőt, össze is zavarodhatnak. Amikor új cicát, vagy bármilyen állatot viszünk a házhoz, a már meglévő négylábúaknak valószínűleg több figyelemre lesz szükségük.

Kukucskáló macska A macskák territoriális állatok, akik érthetően nehezen viselik, ha egy új élőlény tolakszik be a területükre

2.) Úgy érzik, hogy csapdába estek

Ha gyorsan, átgondolás nélkül próbáljuk bemutatni az új cicát a réginek, akkor valószínűleg akaratlanul is azt érzik majd, hogy mindketten csapdába estek. A macskák is territoriális állatok, akik területére tulajdonképpen egy betolakodó érkezik. Ne csodálkozzunk hát, hogy több időre van szükségük ahhoz, hogy megszokják az új lény jelenlétét.

Amikor bemutatjuk kedvenceinket egymásnak, ügyeljünk arra, hogy soha ne zárjunk el semmilyen kijáratot; fontos, hogy tudják, elhagyhatják a helyiséget, és visszavonulhatnak a saját biztonságos helyükre anélkül, hogy feltartóztatnánk őket. Adjunk időt nekik, hogy saját tempójukban közelítsenek egymáshoz, soha ne erőltessük, hogy együtt legyenek.

3.) Határokat állítanak fel

A fújás hatékony módja lehet annak, hogy a macskák meghatározzák vagy megerősítsék a társadalmi hierarchiát a házban. Ha kedvencünk kifejezetten domináns, megfigyelhetünk még a területi viselkedések között a jelölgetést (vizelettel vagy kaparászással), vagy a játékok felhalmozását is.

Ijedt vörös macska A domináns macskák néha fújással érvényesítik pozíciójukat a többiekkel szemben

Mit tehetünk annak érdekében, hogy elsimítsuk a konfliktust?

1.) „Ültessük szét” őket

Mivel a fújás önmagában csak egy kommunikációs forma, nem szükséges tennünk semmit – legalábbis nem azonnal. Ha ez folyamatos tevékenység lesz, és nem csillapodik pár perc után, válasszuk szét őket, és adjunk időt nekik, hogy megnyugodjanak.

2.) Fokozatos bemutatás

A bemutatkozást nagyon lassan és átgondoltan kell végrehajtani. Ez egy lassabb folyamat lesz, és ha sietünk vele, azzal kockáztathatjuk kis barátaink biztonságérzetét. A legfélénkebb és legbizalmatlanabb macska kell, hogy meghatározza a bemutatkozás ütemét.

Ne feledjük, hogy a folyamat kifejezetten hosszú is lehet, kedvenceink személyiségétől függően. Napokba, hetekbe, vagy akár hónapokba is telhet, mire a cicáink harmóniában élhetnek egymás mellett.

Két macska egymás mellett ül egy kaparófán Adjunk időt nekik, és lehet, hogy a legjobb barátok lesznek

3.) Ne félj újra bemutatni őket

Ha sietve végeztük el a bemutatást, és most szőrmókjaink egész nap fújnak egymásra, vagy akár harcolnak, nyugodtan válasszuk szét őket egy időre, és kezdjük el újra a teljes folyamatot.

4.) Biztosíts elegendő erőforrást

A fújás és később az agresszió néha abból is eredhet, hogy a macskák úgy érzik, meg kell osztaniuk az erőforrásaikat. Ezért gondoskodjunk róla, hogy mindegyikük hozzáférjen a saját dolgaihoz. Minden egyes cicának legyen saját alomtálcája, és még jobb, ha egy plusztálcát is elhelyezünk a lakásban. Valamint vegyünk nekik saját etető- és itatótálat, fekhelyet és játékokat is.

Kövess minket!

agresszív macska fúj a macska miért fúj a macska védekezés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

2024_04_gettyimages-1142671407-1-1-1024x535.jpg

Ilyen szégyentelen módszerrel irányít téged is a macskád

Élet
balinéz ül és felfelé néz

Balinéz: a hosszú szőrű sziámi, akinek semmi köze Balihoz

Élet
Kismacskát a nyakánál emelnek fel

Ezért ne emeld fel a nyakánál fogva a macskát

Élet

Ápolás