Tényleg tartanak haragot a macskák?
Közzétéve: 2025. 04. 28 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 28 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
A napokban történt, hogy véletlenül Ördög nevű fekete cicám helyett Rókát simogattam meg elsőként, majd felugrott a párkányra Iszkiri is, és együtt doromboltak. Ördög mindeközben a lábamnál állt, panaszosan nyekergett. Hiába jeleztem neki, hogy van még itt hely neki is, ugorjon fel, nem tette. Elvonult, mire magamhoz hívtam; ugyan odajött hozzám, és a szokásos módon hagyta is, hogy felvegyem, simogassam, de nem dorombolt. Pedig olyan hangosan és olyan jóízűen purrog sokszor már akkor is, ha csak ránézünk, hogy tudtam, baj van. A következő órákban csak távolról szuggerált, a lelkemig hatolt a tekintetével, de nem volt hajlandó felvenni velem a kontaktot. Aztán persze megenyhült, de az eset komolyan elgondolkodtatott.
Tényleg nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy a macskák tartanak haragot. Egy picit. Egyrészt kiváló a memóriájuk, másrészt okosak, egyszersmind végtelenül érzékenyek. A következőkből megtudhatod, hogy mi az igazság!
„A harag egy mély, tartós érzelem, amely egy vélt sérelemhez kapcsolódik. A haragtartás különféle kellemetlen érzelmeket foglal magában: fájdalmat, dühöt, neheztelést, féltékenységet” – magyarázza Joey Lusvardi mentálhigiénés asszisztens, a Class Act Cats macskaviselkedési tanácsadó alapítója. Az emberek gyakran azért tartanak haragot, hogy megvédjék magukat a jövőbeni fájdalomtól vagy csalódástól.
És vajon a macskák is tartanak haragot tudván, hogy megélik a 6 alapérzelmet, melynek egyike a harag? Nos, úgy tűnik, hogy nem – legalábbis nem úgy, mint az emberek. Lusvardi szerint lényeges elem ennek meghatározásában, hogy a macskáknak nincs erkölcsi érzékük. Más szavakkal: a jó és a rossz fogalmai nem alakítják a viselkedésüket. A macskák a tényekre reagálnak, nem az értelmezésekre.
Ez tehát azt jelenti – legalábbis az én értelmezésemben –, hogy ha a macskák valamire úgy reagálnak, mintha megsértette volna őket, vagy rosszulesett volna nekik, akkor tulajdonképpen próbálják feldolgozni a rutinjukban és területeken történő olyan elemeket és változásokat, amiket ők nem hagytak jóvá. Ez azonban nem jelenti azt, hogy haragot tartanának.
Szorosan kapcsolódva az előzőekben leírtakhoz, azt azonban nem szabad alábecsülni, hogy mit jegyeznek meg. Na, most újra elkezdett gyöngyözni a homlokom Ördög miatt…
A macskák hosszú távú emlékei gyakran szaglás, ízlelés és hang alapján aktiválódnak. A szakértők szerint kiváló a hosszú és a rövid távú memóriájuk is, és akár 10 évig is képesek emlékezni dolgokra. Ebből következik bizony, hogy a negatív élmények is megmaradnak náluk. Azok a cicák, akiket rossz körülmények közül mentettek ki, gyakran nehezebben bíznak meg újra – nem neheztelésből, hanem túlélési ösztönből.
Dr. Maggie Placer szerint a „3-3-3 szabály” (három nap stressz, három hét alkalmazkodás, három hónap, míg kialakul a biztonságos otthonérzet) egy elterjedt örökbefogadási irányelv. Ebből következik, hogy a nehezebb múltú macskáknál a bizalom kiépítése még több időt vehet igénybe.
A düh egy rövid életű érzelem, míg a haragtartás hosszú távú – a szakértők szerint egyik sem jellemző a macskákra. Ugyanakkor akinek volt már dolga cirmosokkal, az tudja, hogy könnyen túlstimulálódhatnak, amit egyszerű összekeverni a haraggal; ilyenkor hirtelen támadhatnak vagy elbújhatnak. Ezt kiválthatja például:
A macskák nem rágódnak hosszasan, és biztosan nem várnak bocsánatkérésre. Viselkedésük inkább a stresszből, félelemből vagy szorongásból fakad. A kulcs nem a kiengesztelés, hanem a biztonságérzet megteremtése, és a negatív asszociációk megszakítása.
A macskáknak biztonságos, visszavonulásra alkalmas helyekre van szükségük a lakásban és azon kívül is, ha kijárhatnak vagy kint élnek. Ez lehet egy sima kartondoboz is, de ideális esetben ez egy csendes sarokban, távol van más állatoktól. A fedett ágyak és kaparófák is jól működnek. Ha több macskád van, mindegyiknek legyen saját kuckója, lehetőleg több is.
Ha egy bizonyos tárgy vagy helyzet (például hordozó) negatív érzéseket vált ki a cicádból, a pozitív megerősítéssel történő fokozatos hozzászoktatás lesz a megoldás. Például ha már a hordozó látványa is stresszt okoz, kezdd el fokozatosan bevezetni, és kapcsolj hozzá pozitív élményeket, mint a jutalomfalatok, a simogatás, a feromonos spray vagy egy ismerős illatú pléd, játék. Először csak tedd ki a hordozót valahová a lakásba, és hagyd, hogy ezekkel a pozitív élményekkel együtt felfedezze a cicád.
És ami még fontosabb, ne ostorozd magad, ha olykor megijeszted a macskád, vagy olyat teszel, ami nincs feltétlenül ínyére. Ez még a legodaadóbb gazdikkal is megesik. A legjobb ilyenkor, amit tehetsz, ha hagysz neki időt és teret arra, hogy megnyugodjon, majd újra felvegye veled a kapcsolatot.
És mit tanultam személyesen a fenti esetből? Ördögnek fontos, hogy ő zsebelhesse be az első simogatást, hogy rá irányuljon először a figyelem. Iszkirinek és Rókának ez nem olyan lényeges, amennyiben nekik is bőven jut a szeretgetésből. Így hát igyekezni fogok, hogy Ördög kapja meg elsőként a figyelmet, így szent lehet a béke. Ez is újra arról tett számomra tanúbizonyságot, hogy a macska mint faj ismerete mellett a saját kedvencünk személyiségét és igényeit is fel kell térképeznünk és tiszteletben tartanunk.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek