A havanna barna macska rejtelmei: 6 érdekesség a fajtáról

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

A havanna barna macska rejtelmei: 6 érdekesség a fajtáról

Közzétéve: 2025. 05. 06 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás

havanna barna macska

A havanna barna macska egy különleges fajta, gyönyörű bundával és kedves természettel.

A havanna barna macska (vagy havannai barna macska, ahogyan néha említeni szokták) egy barátságos, érdeklődő és társaságkedvelő fajta, kusza múlttal, és viszonylag szűk génállománnyal. Utóbbit már próbálják „javítani” azáltal, hogy a tenyésztésébe engedélyezik a különböző, nem fajtatiszta vagy más fajtájú macskák bevonását (szigorú körültekintéssel). 2019-ben Amerikában például elkezdtek egy programot, ami engedélyezi a havanna barna keresztezését a keleti rövidszőrű megfelelő színű egyedeivel, a fókapontos, illetve a csokoládészínű sziámikkal, és a fekete vagy kék házi macskákkal. Az így született cicák ugyan nem fajtatiszta havannák, ám ha egy ilyen cicát pároztatnak egy fajtatiszta havanna barna macskával, akkor a fajtastandardnak megfelelő kölyköket már a fajta regisztrálható képviselőinek tekintik. Ezt a témát félretéve, térjünk is rá az alábbi érdekességekre!

havanna barna Kecses cicák gyönyörű zöld szemmel

1.) Ezért hívják havanna barna macskának

A havanna barna macskák lenyűgöző színe kétségkívül nem mindennapi, így érthető, hogy korai tenyésztői célnak tűzték ki annak megőrzését. A különleges kinézetű macskának viszont egy nevet is találni kellett, ami valljuk be, soha nem egyszerű. Ám könnyebbséget jelentett az, hogy a macska mélybarna színe már akkor is közel azonos volt a havannai szivar színével, így ez a név ragadt rá a fajtára.

Egy másik elképzelés szerint a havanna nyúlról nevezték el a fajtát, ugyanis ezeknek a nyulaknak is sötét színű a bundája. Egészen pontosan ötféle színe lehet, közülük az egyik a csokoládé, ami viszonylag közel áll a havanna barna macska bundájának színéhez.

2.) A svájci hegyi macska és a havanna barna macska kapcsolata

Ha egy kicsit belemegyünk a havanna barna macska történelmébe, találkozhatunk egy úgynevezett svájci hegyi macskával. Így hívták a 19. századi Angliában a mélybarna bundájú és zöld szemű, eredetileg Thaiföldről származó sziámi típusú macskákat. Hogy hogyan jött ez a becenév, az egyik forrásból sem derül ki, ám az már igen, hogy mi történt velük, és hogyan kapcsolódnak a havannai barnákhoz.

havanna barna macska Kíváncsi macskák

Az 1920-as években a brit Sziámi Macskaklub egyértelműen a kék szemű macskákat preferálta, így a tenyésztők is elvesztették az érdeklődésüket a svájci hegyi macskák iránt. Az 1950-es években viszont újfent fellángolt ez az érdeklődés, és újra létre akarták hozni az erősen elhanyagolt, sőt, sokak által már elfeledett fajtát. Ennek keretein belül macskatenyésztők egy csoportja elkezdett a svájci hegyi macskához hasonló, barna macskák létrehozásán dolgozni, ez a törekvés pedig végül a havanna barna macska megszületéséhez vezetett.

3.) A havanna barna macskakölykök lehetnek csíkosak is

Bár a havannák mélybarna színükről ismertek, nem ritka, hogy cirmos mintázattal születnek. Ez még kölyökkorukban jól látszódik, majd felnőttkorukhoz közeledve egyre halványodik, sőt, legtöbbször el is tűnik, így felfedve mélybarna, egységes színét. A CFA fajtastandardjában ki is emelik, hogy a kölyköknél és a fiatal felnőtt macskáknál engedélyezett a „szellem cirmos minta”.

havanna barna kölyök macska A kölyök mellső lábán halványan még látni a cirmos mintázatot

4.) Tetőtől talpig barnák: még a bajszuk is havanna

Ha már a havanna barna színénél tartunk, érdemes lehet megemlíteni, hogy ez az egységes szőrszín több szőrtípuson is keresztülível, így a vibrisszák, vagyis a környezet érzékelésére használatos bajuszszőrök is érintetté válnak. Sokan talán nem is gondolnák, de a havanna macskáknak még a bajsza is barna.

5.) Fedőneve „brownie”

Nem a sütemény, bár szőrének színe nem áll túl messze a brownie színétől. A brownie, avagy broonie, akiről most szó esik, egy segítőkész házi szellem a skót folklórban, aki az éjszaka leple alatt besegít a házimunkába egy kisebb ajándékért (például egy tál tejért) cserébe. Néha kicsit csintalan, és kissé sértődékeny, ám egy biztos: az emberekkel szoros kapcsolatban van. Csakúgy, mint a havanna barna, aki barátságos, társaságkedvelő, és támogató jelenlétével segíti gazdáit. Így megkapta a becenevet: brownie.

6.) Havanna barna macska, havanna keleti rövidszőrű, suffolk… Egy és ugyanaz lenne?

Röviden és tömören: nem egészen. A kérdést sajnos nem lehet ennyire egyszerűen megválaszolni, ugyanis valahol bizony kapcsolódnak ezek a macskák, mégsem szokták őket egyazon fajtának tekinteni. Az előbb említett kapcsolatot hosszasan lehetne elemezni, de őszintén, a történet elég keszekusza, és pontos részletei forrásonként változnak. Így csupán egy leegyszerűsített tájékoztatóval szolgálnánk.

A történet a havanna barna macskával kezdődött, az 1950-es években, Angliában. A kezdetekben sziámi és fekete házi macskák keresztezésével jött létre a havanna barna prototípusa, amelynek jövője kettéágazott: egy részük Amerikában folytatta a pályafutását, és belőlük alakult ki a ma is ismert havanna barna macska. Ezt a fajtát a CFA nyilvántartásában havanna barnaként (Havana Brown) találhatjuk meg, és a szervezet standardja szerint csak barna színben fordulhat elő. A TICA rendszerében szimplán havannakét (Havana) szerepel, és annyi különbség van az előző standardhoz képest, hogy nemcsak barna, hanem lila (lilac) színe is lehet.

havanna keleti rövidszőrű Havanna színezetű keleti rövidszőrű

Visszatérve a kezdetekhez, a korai havanna barnák egy része Angliában maradt, ahol 1958-ban elismerte az új fajtát a GCCF (Governing Council of the Cat Fancy), „Chestnut Foreign Shorthair” néven. Ezt magyarul gesztenyeszínű keleti rövidszőrűnek, vagy orientálnak nevezhetnénk. Ezután egy rövid időre állítólag havannának hívták a fajtát, ám ez nem volt túl hosszú életű. Angliában (és így Európában is) a tenyésztők a „sziámisabb” vonalon indultak el, egy ponton viszont szembe kellett nézniük a valósággal: sajnos az új fajta genetikai állománya igencsak szűk volt. Így tovább alakították, létrehozva a ma is ismert keleti rövidszőrűt. A nagyobb európai macskás szervezetek tehát egyetlen havannát ismernek el, az pedig a keleti rövidszőrű havanna színezete.

Így jön képbe a suffolk, ami egy kifejezetten új kezdeményezés az angol tenyésztők részéről, akik vissza akarták hozni az európai havanna eredeti formáját, még mielőtt keleti rövidszőrűvé vált volna. A suffolkot jelenleg csupán a GCCF ismeri el, és kinézet szempontjából olyan, mintha a keleti rövidszőrű és a havanna barna között helyezkedne el valahol.

Mindezt félretéve, a havanna barna macska egy viszonylag ritka fajta még Amerikában is, ennek ellenére számos rajongója akad. Ha szeretnél többet is megtudni a fajtáról, olvasd el fajtaleírásunkat itt.

Kövess minket!

havanna barna macska érdekesség érdekességek macskás érdekességek

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

macska zoknival

Beszélnünk kell Junóról – Egy kleptomániás cica különös esete

Élet • 3 perc
2024_04_gettyimages-103407891-1-scaled-e1712912445533-1024x536.jpg

Elképesztő videón a fotós és a gepárdmama találkozása

Élet • 1 perc
havanna barna macska sétál

Mennyit tudsz a havanna barna macskáról? – Kvíz

Élet • 2 perc

Ápolás