Vajon képesek a macskák irigykedni?

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Vajon képesek a macskák irigykedni?

Közzétéve: 2025. 05. 21 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás

féltékeny devon rex

Gazdiként ismerős lehet az a megvető pillantás, amely hazaérkezésedkor fogadhat egy másik cica simogatását követően. Az ilyenkor bevetett szúrós tekintettel úgy tűnhet, mintha képes lenne kedvenced jelezni, hogy tudja, más állattal voltál. Lehetséges lenne, hogy irigységet érez ilyenkor?

Sokan úgy vélik, még viselkedéskutatók is, hogy a macskák mutathatnak a féltékenységhez hasonló viselkedést, de ez természetesen eltér az emberi irigységtől. Az emberi féltékenység a bizonytalanság, félelem és aggodalom érzéseként írható le, amelyek valaminek a hiányából erednek. Kis barátaink esetében ez gyakran agresszióként jelentkezik, mivel érezhetik úgy, hogy biztonságukat veszély fenyegetik, vagy akár a státuszuk forog kockán.

zöldszemű szörny-macska szem A féltékenységet a macskák esetében is a stressz és a bizonytalanság válthatja ki

Lehet egy macska féltékeny?

A féltékenységet és stresszt különféle bizonytalanságérzetek váltják ki, amelyek gyakran akkor jelentkeznek, amikor nagy változások történnek egy háztartásban. Ilyenkor szőrös barátunk azt érezheti, hogy elveszítette a kontrollt az események felett. A családban megjelenő új személy, akár egy kisbaba, vagy egy másik állat félelmet válthat ki a cicából, félelmet erőforrásai elvesztésének lehetősége miatt. A legtöbb négylábúnak van egy saját „otthoni területe,” és érzékenyek rá, ha azt egy idegen veszélyezteti. Ilyen esetekben stresszessé és agresszívvá válhatnak.

Együtt élő macskák közti problémák

Minden macskának más a személyisége, vannak, akik könnyebben válnak bizonytalanná és féltékennyé. Fontos megfigyelni mindennapi viselkedésüket, és azokat az ingereket, amelyek féltékenységet válthatnak ki. Két egymás közelében élő macska között gyakran jelentkezhet belső agresszió. Egy új kedvenc bemutatásakor különösen óvatosnak kell lenni, és érdekes például az is, hogy a hormonok is fokozhatják az agressziót, amelyen viszont az ivartalanítás segíthet. Erről mindenképpen érdemes állatorvossal konzultálni.

féltékeny vörös macska Két egymás közelében élő macska között is gyakran jelentkezhet féltékenység

A féltékenység jelei az alábbiak lehetnek:

  • agresszió (fújás, karmolás, morgás, támadás);
  • stresszreakciók (elbújás, szobatisztasági problémák);
  • romboló viselkedés.

Ha változást észlelünk kedvencünk viselkedésében, érdemes állatorvossal beszélni, hogy kizárhassuk az egészségügyi problémákat, és megtaláljuk a problémát kiváltó stresszforrást.

Hogyan segítsünk kedvencünknek a féltékenység leküzdésében?

A macskák általában nem lesznek bizonytalanok ok nélkül. A legjobb megoldás a féltékeny viselkedés megszüntetésére az, ha megtaláljuk és megszüntetjük az okot. Kiemelten fontos, hogy doromboló barátunknak legyen saját, zavartalan tere. Mindig gondoskodjunk elegendő figyelemről, türelemről, és hagyjuk, hogy a változásokhoz saját tempójában alkalmazkodjon. Amennyiben nehéz dolgunk van, segítséget kérhetünk akár egy viselkedés-szakértőtől is.

Kövess minket!

féltékeny a macska féltékeny emberre macska féltékeny macskára

Kapcsolódó cikkek