A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Rejtélyes betegséggel fertőződött meg a férfi, akit kóbor macska harapott meg

Hangai Lilla

2023. 09. 06.

2023_09_gettyimages-1413860424-1-1-1024x535.jpg

Aki igazán macskás, az valószínűleg kevéssé tud ellenállni az utcán kóborló macskák simogatásának. Lehetséges, hogy motoszkál valahol a gondolatainkban, hogy mi van, ha elkapunk tőlük valamit, mégsem igazán vesszük komolyan ezt a félelmet. Egy brit férfi a saját bőrén tapasztalta meg, milyen veszélyes is lehet kóbor macskát simogatni.

A kóbor macska harapásának következtében ismeretlen kórokozóval fertőződött meg.

Egy kóbor macska egyetlen harapás által is veszélyes kórokozókkal fertőzhet meg minket. Egy kóbor macska egyetlen harapás által is veszélyes kórokozókkal fertőzhet meg minket.

A tudósok még soha nem láttak ilyet

A 48 éves férfi a harapás következtében egy teljesen ismeretlen baktériumfajjal fertőződött meg. Az immunreakciója az idegen mikroorganizmusra igazán egyedi volt. Alig nyolc órával azután, hogy az állat többször is megharapta, a keze olyan méretűre dagadt, hogy azonnal mentőt hívott és bevitette magát a sürgősségire.

A sebeit kitisztították és bekötözték, valamint tetanuszoltást is kapott, mielőtt megkezdték volna az antibiotikumkúrát. Egy nappal később újra a kórházban kötött ki. A kis és középső ujja a bal kezén és mindkét alkarja megdagadt, ráadásul erős fájdalmat is érzett bennük.

Az orvosoknak ezúttal komolyabb intézkedésre volt szükségük; sebészeti úton eltávolították a sérült szöveteket a seb körül, majd szájon át és intravénásan is kapott 3 különböző fajta antibiotikumot. Ezúttal szerencsére a kezelés hatásosnak bizonyult és a férfi teljesen felépült. A kórházban azonban az orvosok számára nem volt világos, hogy mi történt. Amikor a sebekből vett vért kielemezték, felismerhetetlen, streptococcus-szerű mikroorganizmust találtak.

Egy harapás egy kóbor macska által és feje tetejére áll a tudományos világ

A streptococcus név valószínűleg a legtöbbeknek ismerősen csenghet; többek között agyhártyagyulladást, tüszős mandulagyulladást, skarlátot, bakteriális tüdőgyulladást okoz, de kapcsolatba hozható a kötőhártya-gyulladással is.

Azért írtuk csak, hogy streptococcus-szerű az előzőekben, mert amikor szekvenálták a baktérium genomjait, akkor kiderült, hogy az egyetlen feljegyzett törzsnek sem felel meg. Hivatalosan tehát még soha nem dokumentálták ezt a kórt. A további vizsgálatok során fény derült arra, hogy a baktérium a Gram-pozitív baktériumok másik nemzetségéhez, a Globicatellákhoz tartozik. A további vizsgálatok alapján 20%-ban különbözik a G. sulfidfacienstől, amely igen rezisztens számos antibiotikumtípussal szemben, ami megnehezíti a kezelését.

Bár a jelen történet jól végződött, óvatosságra int bennünket. Mint minden állat, így a macskák is hordozhatnak nehezen kezelhető és veszélyes kórokozókat, amelyek a harapás vagy karmolás által mélyen a bőrbe kerülhetnek, ahol ha ízületet érintenek, még nehezebb lehet őket kezelni.

A szakértők szerint ha pórul jártunk, azonnal mossuk ki a sebet szappannal vagy fertőtlenítsük sóval és amilyen gyorsan csak lehet, forduljunk orvoshoz! És ezt most magunknak is mondjuk; inkább ne simogassuk a kóbor macskákat.

Kövess minket!

emberekre is veszélyes fertőzés fertőző betegségek harap a macska harapás zoonózis

Kapcsolódó cikkek