Felemás szemű macskák: ilyen következményei lehetnek a heterokrómiának
Közzétéve: 2025. 05. 28 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 28 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Amikor egy élőlénynek különböző színűek a szemei, azt heterokrómiának nevezik, és a macskáknál nem is olyan ritka, mint gondolnád.
A következőkből megtudhatod, hogy a két különböző színű szem hogyan alakul ki a macskáknál, mely fajtáknál fordul elő kifejezetten gyakran, és milyen következményekkel jár.
A heterokrómia előfordul embereknél és más állatoknál, például macskáknál és kutyáknál is. A kifejezés leggyakrabban a két szem színének eltérésére utal, de kiterjedhet a haj- vagy bőrszín különbségére is.
Többféle heterokrómia létezik a macskáknál is. Az úgynevezett teljes heterokrómia esetében az egyik szem kék, míg a másik normál színű, például zöld, sárga, réz vagy narancssárga. A részleges heterokrómiánál az egyik írisz több különböző színt tartalmaz. Végül a centrális heterokrómiánál a pupilla körüli terület eltérő színű, mint az írisz többi része.
A heterokrómia akkor alakul ki, amikor a recesszív fehér gén, a domináns fehér gén (amely minden más színt elfed, és a macskát teljesen fehérré teszi), vagy a fehér foltosság gén (amely a kétszínű bundáért felelős) megakadályozza a melanin (pigment) termelődését. Ennek eredményeként a macska egyik szeme kék, míg a másik zöld, sárga, borostyán- vagy rézszínű lesz. A teljesen fehér macskák körülbelül 15–40%-ának van egy vagy két kék szeme. Ritkán fordul elő olyan macskáknál, amelyekben sem a domináns fehér, sem a fehér foltosság gén nincs jelen.
A különböző színű szemű macskák nem éppen mindennaposak, de a heterokrómia ennél a fajnál gyakoribb. Ennek okát egyelőre nem tudják.
Mint sok más újszülött emlősnél, a kiscicák szeme születéskor mindig kék, és ez a szín az idő előrehaladtával megváltozhat. A heterokrómiás egyedeknél a szemszínek különbsége eleinte csak közelről vizsgálva látható. Ezeknek a kiscicáknak mindkét szeme kék, de eltérő árnyalatú. Az egyik szem színe hónapok alatt változhat kékről zöldre, majd sárgára, vagy akár zöldről kékre, majd sárgára is, míg el nem éri végleges, felnőttkori színét.
A heterokrómia bármely házi macskánál előfordulhat, nem kötődik egyetlen fajtához sem. Ennek ellenére egyes fajtákban különösen gyakori, például:
a török van-macska, a török angóramacska, a szfinx, a perzsa, a khao manee, a keleti rövidszőrű és a japán csonkafarkú.
A heterokrómia alapvetően egy veszélytelen állapot, és nincs következménye, azonban azok a macskák, amelyek teljesen fehérek, és vagy az egyik, vagy mindkét szemük kék, nagyobb eséllyel szenvednek genetikai eredetű halláskárosodásban. Ennek oka, hogy a fehér gén időnként a belső fülben található cochlea degenerációját okozza, ami néhány nappal a születés után kezdődik. A fehér heterokrómiás macskáknál a kék szem oldalán lévő fül lehet siket, míg a másik általában normál hallással bír. Az a tévhit tehát nem igaz, hogy minden heterokrómiás macska egyik fülére siket.
A vakuval készült fotókon a heterokrómiás macskák kék szemében gyakran jelentkezik a vörösszem-effektus, míg a másik szemben nem. Ennek oka a tapetum lucidum (fényvisszaverő réteg) jelenléte mindkét szemben, valamint a melanin hiánya a kék szemben. A tapetum lucidum mindkét szemben fényszórást eredményez, de a nem kék szemben a fölötte lévő melaninréteg kiszűr bizonyos fényhullámokat, így nem jön létre vörösszem-hatás.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek