A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Az 5 legkisebb macskaféle a világon: akkorák sincsenek, mint egy házi macska

Hangai Lilla

2025. 02. 07.

2025_01_rozsdafoltos-macska-fan-maszik-1-1024x535.jpg

A lista összeállításakor figyelembe vettük az állatok maximális és minimális becsült testsúlyát, azonban így sem volt könnyű dolgunk. Egyrészt ugyanis nagyon sok kifejezetten hasonló méretű faj kap helyet a macskafélék között, másrészt pedig a különböző forrásokban sokszor elég nagyok az eltérések a méretekre vonatkozóan. Ráadásul az elterjedési területek különböző részeit elfoglaló egyedek méretei között is nagy eltérések mutatkozhatnak. Ennek ellenére igyekeztünk a lehető legpontosabbak lenni.

Bár a legtöbb figyelem és finanszírozás is a nagymacskákra irányul, létezik 33 ugyanolyan lenyűgöző kis testű vadmacskafaj. Sokuk csupán töredéke például a hím tigrisek méretének, amelyek meghaladhatják a 270 kilogrammot is. Bár egyes kis vadmacskák meglehetősen nagyok lehetnek – például az eurázsiai hiúz olykor nagyobbra nő, mint a hópárduc –, az 5 legkisebb faj kifejlett korában általában akkora sincs, mint egy átlagos házi macska. De nem is húzzuk tovább az időt, következzenek a legkisebb macskafélék!

oncilla Oncilla

A világ legkisebb macskaféléi

1.) Rozsdafoltos macska

Súlya: 0,9–1,6 kg

Ha a Google keresőbe beírjuk, hogy „legkisebb macskaféle”, a feketelábú macskát hozza ki találatként. A valóságban azonban valamivel még nála is kisebb a rozsdafoltos macska, amely valóban elnyeri a legkisebb macskaféle címét.

A rozsdafoltos macska elterjedési területe igen szűk; India déli részén és Srí Lanka néhány területén őshonos, az utóbbi időben azonban észleltek példányokat India északibb részein is, valamint Nepálban. Ahogyan a legtöbb vadmacskára, úgy a rozsdafoltos macskára is jellemző, hogy rejtőzködő életet él. Ugyan tartják a világon több állatkertben is, még így is igen keveset tudunk az életmódjáról és a szokásairól. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezen tulajdonságai ellenére mégis igen könnyű az emberhez szoktatni fogságban. A gondozókkal mélyebb kapcsolat kialakítására is képes faj, engedi azt is, hogy megsimogassák és kézbe vegyék őket. A beszámolók szerint a bizalmas kapcsolat következtében gyakran viselkednek úgy, mint a háziasított macskák.

A földön vadásznak rágcsálókra és apróbb madarakra, de a diétájukat gyakran kiegészítik hüllőkkel is. A ragadozók elől fákra menekülnek. A prédát előszeretettel támadják meg egy különös technikával: fán vagy bozóton gubbasztva várnak a megfelelő pillanatra, és onnan ugranak rá az áldozatra. Mivel aprók, ügyesek és fürgék, gyakran utalnak rájuk úgy is, mint a macskafélék kolibrijeire.

rozsdafoltos macska Rozsdafoltos macska

2.) Feketelábú macska

Súlya: 1,1–2,45 kg

Ha a világ legkisebb macskaféléje címet nem is feltétlenül birtokolhatja, az biztos, hogy a feketelábú macska Afrika legkisebb macskaféléje. Sajnos 2002 óta veszélyeztetett státuszban van. A becslések szerint jelenleg körülbelül mindössze 10 000 példány élhet a vadonban. Feltételezhetően azért, mert előszeretettel vadásszák mind a húsa, mind a prémje miatt, valamint gyakran esik áldozatául a térségben élő terelőkutyáknak, kóborló ebeknek is.

Ha alaposan megfigyeljük a cicát, erős jóindulattal nevezhető csak fekete lábúnak, ugyanis kizárólag lábszárai hátulján jelenik meg az árnyalat. Nevét azonban nem is innen kapta, hanem a mancspárnák kormos színéről.

A világ egyik legvégzetesebb gyilkosaként tartják számon, ugyanis 60%-os sikeraránnyal öl, és nagyjából mindent prédaszámba vesz, ami mozog. Csak hogy tudj mihez viszonyítani, az oroszlánok csapatban 30%-os sikerarányt képesek elérni, magányosan 17%-ot. A házi macskák tudománya 32%-ig tornázza fel arányukat. A Felis nigripes egyetlen éjszaka alatt több zsákmányt fog el, mint egy leopárd 6 hónap alatt, vagyis egészen pontosan 10-14 áldozatot fektethetne fel képzeletbeli terítékére az éj végeztével. Hatékonysága kifinomult hallásában és látásában keresendő, valamint abban a tényben, hogy 3 különböző módszerrel ejti el a zsákmányt a körülményektől függően. Megfigyelték több ízben is például, ahogy a rágcsáló odúja mellett csukott szemmel vár, de fülei folyton mozognak, és csak akkor nyitja ki a szemét, ha a hang arra utal, hogy lecsaphat.

feketelábú macska Feketelábú macska

3.) Laposfejű macska

Súlya: 1,5–2,5 kg

A laposfejű macska Szumátrán, a Maláj-félszigeten és Borneón őshonos. A Vörös Lista alapján veszélyeztetett; sajnos az olajpálma-ültetvények, a mezőgazdaság terjeszkedése, a túlhalászás és a vizek szennyezettsége miatt a természetes élőhelye eltűnőben van.

Vizes élőhelyeken és mocsaras területen vadászik, amelyekhez kiválóan alkalmazkodott is. A feltűnően hosszú és éles fogai, valamint az izmos állkapcsa mind azt szolgálják, hogy a csúszós területen is hatékonyan megragadhassa a nedves zsákmányt. Ebben segít még a karma is, amely csak részben visszahúzható; körülbelül 2/3-ad részük mindig kilóg. A halászmacskához hasonlóan a laposfejű macska ujjai között is finom, úszóhártyaszerű háló feszül, amely segíti a közlekedést a mocsaras területeken és a sekély vízben. Megfigyelték azt is, hogy a mosómedvékhez hasonlóan gyakran megmossák az élelmüket a vízben. Ugyan táplálékuk jelentős része halakból áll, nem úsznak, csupán alámerülnek a prédáért.

Bár rejtőzködő életmódjuk és egyre csekélyebb számuk miatt igen nehéz őket megfigyelni, a kutatók úgy gondolják, hogy krepuszkuláris állatok lehetnek, vagyis alkonyatkor és napkelte előtt aktívak. Ezt az elméletet támasztják alá az egymáshoz közel ülő szemeik is.

laposfejű macska Laposfejű macska

4.) Kodkod

Súlya: 2–2,5 kg

A kodkod a legkisebb macskaféle, amely Dél-Amerikában őshonos. Elsősorban Chile középső és déli részén, valamint Argentína szomszédos területein fordul elő. A Vörös Lista szerint sebezhető státuszban van. A kis testű macskafélékre alapvetően jellemző a titokzatosság és a visszahúzódó, rejtőzködő természet. A kodkod esetében ezek kiegészülnek még a faj erős fenyegetettségével, így nem is csoda, hogy szinte alig tudunk valamit erről a pöttyös cicáról. Az azonban biztos, hogy az élőhelyének és a prédaállatainak eltűnése, valamint a vadászata igen megterheli az állományt.
Érdekes módon a megfigyelések szerint a macskafélékre oly kevéssé jellemző módon a kodkod sem krepuszkuláris, se diurnális, se nem nokturnális állat. A nap bármely szakaszában aktív lehet, de napközben sokat pihen biztonságos hajlékában. Az azonban biztosnak tűnik, hogy a nyílt területeket éjszaka mindenképpen elkerüli.

Számos nagymacska és kis testű vadmacska fülén van hátul egy fehér folt, ami alól a kodkod sem kivétel. Egyes kutatók úgy tartják, hogy a kölyköknek segít akkor, amikor még nagyon kicsik. Ha követik ezeket a pontokat, nem tévesztik szem elől a mamát. Mások úgy gondolják, hogy a fajtársak felé kimutatott agresszióban játszik szerepet. Megint mások úgy spekulálnak, hogy ettől az állat más ragadozók és a prédaállatok előtt félelmetesebbnek tűnik, ugyanis olyan, mintha elöl és hátul is lenne szeme.

5.) Oncilla

Súlya: 1,5–3 kg

Az oncilla, vagyis a tigrismacska Közép- és Dél-Amerikában honos, és sajnos sebezhető státuszban van. Erre a vadászatuk és élőhelyük elvesztése mellett lehet egy másik magyarázat is. A tudósok szerint általában magányosan élnek, csak a párosodás idejére érintkeznek fajtársaikkal. A nőstények a legtöbb esetben egy, maximum 3 cicát hoznak a világra, akiket mindössze 4 hónapos korukig nevelnek; ám az oncillák csak 2 éves korukra érik el az ivarérettségüket. A leválasztás után az anya semmilyen szerepet nem játszik a cicák túlélésében, az apa pedig abszolút nem gondozza a kicsinyeket vagy tart fent kapcsolatot az anyával. Ennek következtében a szaporodási rátájuk rendkívül alacsony, ami részben magyarázatot ad arra, miért olyan ritkák ezek a szépséges macskafélék. Még úgy is, hogy rendkívül kevés természetes ragadozójuk van.

A közelmúltban felfedezték, hogy valószínűleg két alfaja van a tigrismacskának, az északi és a déli. Bár megjelenésükben alig van különbség, és az élőhelyükön is osztoznak, úgy sejtik, hogy nem képesek kereszteződni. Ez már csak azért is furcsa, mert úgy tűnik, hogy a csíkos pampamacskával azonban túlságosan is jól megtalálják a közös hangot. Ha értitek, mire gondolunk… Ennek következtében a faj tiszta vérű egyedeinek a száma csökken, ami szintén fenyegeti a kilátásaikat a jövőre nézve.

oncilla tigrismacska Oncilla

A listáról helyhiány miatt csak egy hajszállal maradt le a foltos pampamacska (2,5–3 kg) és a homoki macska (1,5–3,4 kg).

Kövess minket!

afrikai feketelábú macska kodkod laposfejű macska macskafélék oncilla rozsdafoltos macska vadmacska

Kapcsolódó cikkek