Ezért buccolnak a gazdival a macskák
2025. 04. 20. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 20. - Fotók: Getty Images Hungary
Ahogy már sokszor derítettünk fényt újabb és újabb furcsaságokra kis doromboló barátainkkal kapcsolatban, ezúttal is egy szokás nyomába eredtünk. Mint tudjuk, a macskák néha furcsa módon mutatják ki a szeretetüket. A fejdörzsölés, avagy a „buccolás” egy jó példa erre.
A buccolás során a macska a gazdájához dörgöli a fejét, amivel tulajdonképpen megjelöli. Ilyenkor kémiai jeleket (feromonokat) hagynak maguk után, amivel a saját területük jelzik más állatok számára. Ezt nevezzük az állatvilágban szagkommunikációnak. Kis szőrös barátaink hajlamosak az egész fejüket használni a pazar dörgölőző bemutatók során, attól függően, hogy mi a kommunikáció célja: esetleg birtoklást, vagy éppen örömöt fejeznek ki vele.
Amikor a macskák egymásnak dörzsölik a fejüket, az többnyire a szociális kötődés egy formája. Ez általában olyan cicák között történik, akik barátságosak, és ismerik egymást, valamint az esetek többségében a dominánsabb macska kezdeményezi, hogy dörgölőző partnere ugyanúgy „illatozzon”, azaz egyforma feromonnyomokat hagyjanak maguk után. Négylábú barátaink testük különböző részein többféle feromontermelő miriggyel rendelkeznek. Ezek a lábujjak között, az álluk alatt, a száj sarkában, a halántékon, a farok mentén és a füleken találhatók.
A macska fejdörgölése egy olyan viselkedés, amely a szeretetet jelzi. Ha kedvencünk velünk csinálja, arra mindenképpen büszkék lehetünk. Ilyenkor kis barátunk alapvetően azt mondja, hogy szeret minket, és tudatja velünk, hogy macskacsaládjának részévé tett bennünket. A dörgölőzés közben gyakran dorombolnak is, valamint az állat arca ellazul, és nyugalmi testtartást vesz fel.
A dörgölőzés során nemcsak a szeretet kimutatásán van a hangsúly, hanem azon is, hogy kedvencünk illatot cseréljen velünk. A macskák hihetetlenül jó szaglással rendelkeznek, és ilyenkor azt szeretnék, hogy úgy illatozzunk, mint ő! Nagyon fontos, hogy ezt a gesztust soha ne hagyjuk figyelmen kívül, hiszen ez egy nagyszerű kötődési lehetőség.
Ilyenkor érdemes viszonozni a figyelmét, például egy kiadós simogatással. Vakargassuk meg a fejét vagy az arcát, és akár vissza is adhatunk egy finom buccot kedvencünknek.
Minden macska más, néhányan szeretik a simogatást, míg mások nem. Az, hogy kis barátunk nem él ezzel a szeretetnyelvvel, az nem jelenti azt, hogy nem is szeret minket. Vannak, akik csak cicatársaikkal kommunikálnak ilyen módon, és felénk másképp mutatják ki érzéseiket.
Az is megeshet, hogy a buccolást mint olyat, soha nem tapasztaljuk meg, de nem kell aggódnunk, a macskák sokféleképpen fejezik ki a szeretetüket.
Bármilyen módon is mutatja ki négylábú társunk szeretetét, mindig ügyeljünk arra, hogy viszonozzuk! Halmozzuk el játékkal, simogatással, szeretettel, vagy egyszerűen csak töltsünk vele minőségi időt, ami mindkettőnk számára kielégítő. Legyen minden nap öröm ránézni bájos kis pofijára, ő is egészen biztos, hogy így fog érezni, amikor meglát minket.
Ha kedvencünk a homlokát a falnak vagy egy bútordarabnak nyomja, előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben. Jelentheti azt, hogy az állat valamilyen kényelmetlenséget érez, vagy azt, hogy netán egy esetleges neurológiai probléma áll a háttérben. Amikor azt tapasztaljuk, hogy a cica hirtelen a falhoz nyomja a fejét, és közben furcsa hangokat ad ki, abban az esetben azonnali ellátást igényel, így mindenképpen vigyük állatorvoshoz!
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek