Egy teljes napra autóban rekedt egy macska az Arena Mall parkolójában
2025. 04. 09. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 09. - Fotók: Getty Images Hungary
Állatmentők számoltak be a különös esetről, amelyben a rendőrség kérte a segítségüket. Az autóban lévő macska állapotáról, valamint a mentés menetéről is hírt adtak.
Nem mindennapi helyzethez hívták segítségül az újpesti Állat- és Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársait. Miként közösségi oldalukon beszámolnak az esetről, április 2-án a BRFK Közrendvédelmi Osztályának járőrei kértek tőlük segítséget az Arena plázából, ahol az egyik parkoló autóban egy macskát találtak.
A jármű már egy napja ott állt, és az állat még erős kopogásra sem adott életjelet, ezért a rendőröknek azonnal cselekedniük kellett. Mivel az autó tulajdonosát nem sikerült elérni, így a nagyobb bajt megelőzendő betörték a jármű egyik elülső ablakát, majd kiszabadították a macskát, aki szerencsére életben volt.
A cicát azonnal megitatták – ez az első és legfontosabb teendő ilyenkor –, majd a rendőrautóba helyezték az állatvédők kiérkezéséig. Az őrszolgálat munkatársai átvették a macskát, majd a biztonság kedvéért állatorvoshoz vitték. A macska gazdája is előkerült, így a macska végül hazakerült.
Az állatvédők az alábbi fotókat osztották meg a mentésről:
Bár elsőre felmerülhet az olvasóban, hogy hanyagság történt, sokkal valószínűbb, hogy a macska döntött úgy, hogy befészkeli magát az autóba. A járművek belseje kedvelt búvóhely a cicák körében, főleg a hidegebb hónapok idején. Így könnyen meglehet, hogy a sofőrnek fogalma sem volt arról, hogy nincs egyedül a kocsiban, így azt sem tudta, hogy bezárta oda az állatot.
Emiatt hívjuk fel újra és újra a figyelmet arra, hogy indulás előtt, főleg télen, ellenőrizni kell a járműveket. A macskák néha csak a kocsi alá fekszenek, de az is tipikus, hogy a gumiabroncs és a karosszéria közti rést választják menedékül, sőt, a motortérbe is bebújhatnak. Ha így indítod el az autódat, azzal veszélyezteted az állat életét, és te is balesetet szenvedhetsz.
Másrészt a történtek kapcsán érdemes elmondani egy másik alapszabályt is: soha semmilyen élőlényt nem zárunk az autóba, még percekre sem! Ahogy azt kutyás társoldalunkon, a We love Dogzon is részleteztük, a kinti hőmérséklet nagyon csalóka: lehet, hogy odakint még kellemes, tavasziasnak mondható az idő, az autó zárt utasterében mégis veszélyes magasságig kúszhat fel a hőmérő higanyszála. Például 25 fokos külső hőmérséklet esetén az autóban mindössze néhány perc alatt 40 fokig melegedhet a levegő, idővel pedig akár 60 fokig is hevülhet. 30 fokban pedig a zárt térben 70-80 fokot is mérhetünk. Ez pedig percek alatt életveszélyes állapotot eredményez. Mivel már idén is voltak igen meleg napok, fontos, hogy még percekre se hagyjuk kedvencünket magára. Még résnyire nyitott ablak mellett se, hiszen ez sem biztosít elegendő légmozgást, és nem is tud kellőképpen hűlni az autó.
Ezek a számok szabad ég alatt parkoló járművekre értendők, de egy zárt helyen is megvan annak a veszélye, hogy az utastérben lévő állat (vagy épp ember) nem jut elegendő oxigénhez, és emiatt rosszul lesz. A történetbeli macska esetében pedig az evés, de főképp az ivás hiánya is aggodalomra adhatott okot, hiszen több mint egy napig volt a kocsiba zárva.
Sokan bizonytalanok, miként tudnak segíteni egy olyan kérdéses helyzetben, amikor egy bezárt járműben kisállatot vagy épp kisgyermeket pillantanak meg. Ha olyan helyen vagy, például egy plázában vagy bolt parkolójában, akkor kérd a vevőszolgálat segítségét, és mondasd be az autó rendszámát. Lehet, hogy ennyi elegendő is lesz a tulajdonos előkerítéséhez.
Ha nem jársz sikerrel, vagy erre nincs lehetőséged, akkor pedig hívd a 112-es segélyhívót, és kérd a rendőrség segítségét. Ők a körülményeket mérlegelve el fogják mondani, miként cselekedj. Súlyos esetben az ablak betörésére is kérhetnek. Ezt a magad érdekében lehetőleg szemtanúk jelenlétében tedd; a legjobb, ha van a közelben biztonsági őr. A jelenlévők vegyék is fel a történteket.
Mindig a veszélyeztetett személytől vagy állattól legtávolabb eső ablakot kell betörni. Ha van az autódban ablaktörő kalapács, akkor azzal, ha nincs, akkor valamilyen elég kemény tárggyal. Az ablak sarkára üss, ne a közepére, így kisebb a szilánkok szóródása.
„(1) Nem büntetendő annak a cselekménye, aki saját, illetve más személyét vagy javait (ebbe a kategóriába tartozik az állat – a szerk.) közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből (ez az életveszély – a szerk.) menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.
(2) Nem büntethető, aki azért okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett, mert ijedtségből vagy menthető felindulásból nem ismeri fel a sérelem nagyságát.”
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Kutyakötelesség című kiadványában hangsúlyozza, hogy „Amennyiben (…) végszükségben, segítő szándékkal, az elvárható gondossággal és körültekintéssel, az állat életének megmentése érdekében járt el az illető személy, és ellene mégis hatósági intézkedés, vagy feljelentés történik, (…) mentesülhet a felelősségre vonás alól.”
Emellett érdemes tisztában lenned azzal, hogy a szabálysértési értékhatár 50 ezer forint, egy oldalüveg cseréje pedig általában ennél olcsóbb, így a károkozás nem minősül bűncselekménynek.
Ebből a cikkünkből megtudhatod, mik a kiszáradás jelei a macskáknál. Fontos, hogy tudd, mi ilyenkor az első teendő.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek