Ezért bújik el a macska, ha rosszul érzi magát
Közzétéve: 2025. 05. 13 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 13 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Gazdiként találkozhattál már azzal a jelenséggel, amikor kedvenced magába zárkózva egyik percről a másikra eltűnik. Ijesztő pillanat lehet, ha a megszokottan játékos kisállatod hirtelen a sötétbe húzódik ahelyett, hogy a közelségedet keresné. Ám ez a viselkedés természetesebb, mint hinnéd! Az állatok ösztönösen elbújnak, ha betegek; amennyiben ezt megértjük, sokkal szakszerűbben tudunk gondoskodni majd róluk.
A következőkben abban leszünk segítségedre, hogy könnyedén felismerd azon finom jeleket, amelyeket a macskák betegen mutathatnak, így időben tudsz majd gondoskodni arról, hogy kedvenced megkapja a szükséges állatorvosi ellátást.
Bár kedvenceink biztonságban élnek otthonainkban, a vadonból örökölt ösztöneik még mindig nagy hatással vannak a viselkedésükre. A természetben egy beteg vagy sérült állat könnyű prédává válhat – hogy megvédjék magukat, elrejtőznek, amíg újra elég erősnek nem érzik magukat. Ilyenkor gyakran megtalálhatjuk őket az ágy vagy a kanapé alatt, a szekrények mélyén vagy dobozok mögött a garázsban. A rejtőzködés különösen a macskáknál gyakori, azonban bármelyik kisállatnál előfordulhat. Mivel kedvenceink a vadonban egyszerre ragadozók és prédák, megtanulták elrejteni gyengeségeiket, és biztonságos helyeket keresni, ahol nyugodtan regenerálódhatnak.
Természetesen nem minden bujkálás utal betegségre, azonban ha az alábbi jeleket is észleljük, akkor érdemes gyanakodni és állatorvoshoz fordulni:
A görnyedt test, a falhoz simulás és a sántítás is mind azt jelezhetik, hogy kedvencünk fájdalmat érez vagy beteg. Ha furcsa pózban fekszik, lehet, hogy úgy könnyebben lélegzik, vagy próbálja elkerülni a fájdalmat.
Ahogy az emberek, úgy az állatok is elvesztik az étvágyukat, ha nem érzik jól magukat. Ha kedvenced az ételhez és vízhez sem nyúlt, az intő jel lehet. Előfordulhat az is, hogy mozgásprobléma miatt nem tud az etető- vagy itatótálhoz jutni. Az étel- és folyadékbevitel hiánya gyorsan legyengítheti, ami súlyos kiszáradáshoz vagy májlipidózis kialakulásához vezethet akár már 1-2 napon belül is, így azonnal cselekedni kell.
Ha sikerül előcsalogatni a búvóhelyéről, figyeljük meg, hogy stabilan jár-e. Az imbolygás, sántítás, vagy a hátsó lábak húzása utalhat betegségre, sérülésre, ízületi problémákra, vagy akár idegrendszeri zavarokra is.
Az evés elmaradásával az ürítés is ritkul – viszont ha egyáltalán nem pisil vagy kakil egy napig a macska, az akár bélelzáródásra vagy húgyúti elzáródásra is utalhat, és mindkettő kivételesen sürgős eset! Ha nehezen mozog, az is akadályozhatja az alomtálca használatát, és balesetekhez vezethet.
A macskák nemcsak boldogságukban dorombolnak, hanem fájdalom esetén is alkalmazzák, hogy nyugtassák magukat. Ha elbújt a cica, és azt halljuk, hogy sokat dorombol, az betegségre vagy sérülésre utalhat.
A fájdalom ingerlékennyé vagy agresszívvá teheti kis barátunkat, akárcsak minket, embereket.
A rejtőzködő állatnál nehéz észrevenni a tüneteket, de a szagok árulkodhatnak. Zseblámpával érdemes átnézni a sarkokat, ágy alatti területeket anélkül, hogy a fényt közvetlenül az állat szemébe világítanánk.
A beteg állatok köhöghetnek, tüsszöghetnek, és váladék folyhat a különböző testnyílásaikból. További, betegségre utaló jelek lehetnek: sápadt íny, kitágult pupillák, rendezetlen szőrzet, gyors légzés, kimerültség, zavartság.
Ha négylábú barátunk enyhe betegségtől szenved, lehet, hogy 1-2 napon belül magától előjön. Ha azonban két nap után is rejtőzködik, javasolt mielőbb állatorvosi vizsgálatra vinni. Egy alapos ellenőrzés segíthet kideríteni a bajt, és megfelelő kezelési lehetőséget nyújtani.
Ne erőltessük ki a búvóhelyéből, tiszteljük meg a magányra való szükségét, és ne próbáljuk erőszakkal előhozni.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek