Ismerd meg a cicád! 7 érdekesség a macskákról
Közzétéve: 2025. 05. 12 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 12 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
A macskák igazán összetett és néha zavarba ejtő teremtmények, de pont ez a titokzatosság teszi őket olyan vonzóvá. Ha mélyebben megismerjük kis barátunkat, jobban megérthetjük a viselkedését, és a lehető legjobb gondoskodást nyújthatjuk számára. Íme, néhány lenyűgöző és szórakoztató macskás tény, amelyek bepillantást engednek cicánk nem is annyira rejtett világába.
A bajszok nem csupán aranyos díszek, valójában rendkívül érzékeny tapintószervek, amelyek segítik a macskát a környezetének felmérésében. A szokásos szőrtől eltérően minden bajuszszál gazdag idegvégződésekben, így az információk gyorsan eljutnak az agyba. A bajuszok segítenek a térbeli tájékozódásban, a kis helyek felmérésében, valamint az apró változások, például légáramlatok vagy közeli tárgyak érzékelésében. Amolyan egyensúly-érzékelőként is működnek, és fontos adatokat küldenek az agynak a test és a végtagok helyzetéről.
A Feline Grimace Scale, vagyis a macskafintorskála egy tudományosan igazolt módszer a cicák fájdalmának mérésére. A macska fülének és bajuszának állása, a szemformája, a fejtartása és egyéb arcvonásai alapján az állatorvosok gyorsan és megbízhatóan felismerhetik a fájdalmat, a betegséget, vagy akár a diszkomfortérzetet is. Ez egyébként, hasonlóan az emberi fájdalomskálához, lehetővé teszi a beteg, a sérült vagy a kórházban lévő cicák jobb ellátását.
A macskák idejük 35–50%-át tisztálkodással töltik, azonban ez nem csupán az ápoltságról szól. A nyalogatás a testhőmérséklet szabályozásában, a társas kötelékek erősítésében és a stressz csökkentésében is szerepet játszik. Fontos megfigyelnünk cicánk tisztálkodási szokásait, mert a túlzott vagy elmaradó mosakodás betegségre, fájdalomra vagy stresszre utalhat, amit viszont érdemes állatorvossal kivizsgáltatni.
A macskák fantasztikus hallással rendelkeznek, és ami igazán érdekes, hogy fülkagylóikat külön-külön is tudják mozgatni annak érdekében, hogy felerősítsék a hangokat és meghatározzák azok forrását. Akár 64 000 hertz frekvenciát is képesek meghallani, ellenben az emberek körülbelül 20 000 Hz-ével. Ez segít nekik a rágcsálók, vagy éppen a csempéhez koccanó eledelestálka hangjának felismerésében is.
Amikor szőrös barátunk mancsaival „dagaszt”, azt sokan csak „gyúrásként” emlegetik. Ez a viselkedés még kölyökkorban kezdődik, amikor a cicák anyjuk emlőit dagasztják a tej áramlásának serkentéséhez. A felnőtt macskák is folytatják ezt, amikor boldognak, vagy kényelemben érzik magukat. Ilyenkor gyakran dorombolással és félig lehunyt szemekkel kísérik ezt a mozdulatsort. Ha kedvenced az öledben kezd el dagasztani, az azt jelenti, hogy biztonságban érzi magát karjaidban. De nem csak a boldogság kifejezésére használhatják, a dorombolás önnyugtatás, öngyógyítás is lehet, ezért érdemes figyelnünk a folyamatot kísérő jelekre is.
A kedvenceink hírhedtek arról, hogy keveset isznak, ami egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például húgyúti betegségekhez vagy kiszáradáshoz. Eredetileg sivatagi állatok, így nem érzik gyakran a szomjúságot. Segíthetünk cicánknak hidratáltsága megőrzésében, ha naponta friss vizet biztosítunk, nedves eledelt adunk neki, illetve beszerezhetünk egy szökőkutas itatót is, mert a macskák jobban vonzódnak a mozgó vízhez. Ha aggódunk a folyadékbevitele miatt, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.
Nem tudunk elbújni a cicánk elől. A macskák kivételes éjjellátással rendelkeznek, így szinte teljes sötétségben is látnak. Ez az úgynevezett tapetum lucidum nevű sejtrétegnek köszönhető, ami visszaveri a szembe jutó fényt, és ezzel felerősíti a látást gyenge fényviszonyok között is. Ez a tulajdonság segítette őket a vadonban, és magyarázza, miért világít a szemük sötétben.
A macskák ösztönös viselkedése, kifinomult érzékszervei és egyedi egészségügyi szükségletei alapján világos, hogy megértésük kulcsfontosságú a boldog, egészséges életminőségük fenntartásához. A valódi törődés azzal kezdődik, hogy figyelmet szentelünk testi-lelki jóllétüknek.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek