Miért rángatja a macska a farkát? Több oka is lehet
2025. 03. 25.
2025. 03. 25.
A macskák tartása sokkal könnyebb lenne, ha kedvenceink képesek lennének elmondani a gondolataikat. Azonban amíg valaki nem ad egy kézikönyvet a cicákhoz, addig a környezeti jeleket és az állatok testbeszédét szükséges felismernünk az épp aktuális hangulataik megfejtésére.
A macska farka a teste egyik legkifejezőbb eszköze, ezért kifejezetten érdemes megfigyelnünk. Ha azt vesszük észre, hogy kedvencünk farka rángatózik, felmerülhet bennünk a kérdés, hogy vajon miért csinálja. A farok ekképpen történő mozgatása több különböző dolgot is jelezhet, ezért több részletet is meg kell vizsgálnunk ahhoz, hogy rájöhessünk, mi történik éppen. Ebben segítünk a következőkben.
A macskák néha vadászat közben rángatják a farkukat, ami olyankor történik, amikor intenzíven összpontosítanak a zsákmányukra; legyen szó egy igazi egérről vagy akár egy plüssről.
Amikor a gyerekek izgatottak, gyakran ugrálnak, hogy levezessék felhalmozódott energiájukat és kifejezzék lelkesedésüket. Kis barátainknak nincs meg ugyanez a képességük, ők a farkukat remegtetik az izgatottság és várakozás jeleként.
Amikor egy macska szinte csapkodja a farkát egyik oldalról a másikra, azt jelezheti, hogy ideges, frusztrált. Ez figyelmeztető jel lehet, hogy kedvencünk nem kedveli, amit éppen csinálunk, azonban még nem lépett a bosszúság útjára.
A farok rángatózása néha összefüggésbe hozható agresszióval is. Minél erőteljesebben mozog négylábú barátunk farka, annál valószínűbb, hogy nem boldog. Ilyenkor más agresszív viselkedésformák is megjelenhetnek, mint például morgás vagy fújás.
Amikor macskánk jelöl, a farkát egyenesen a levegőbe emeli, és a hátsó részét egy célpont felé irányítja, amely jelölés esetén szinte mindig függőleges célpontra történik. Ilyenkor a farok is remegni fog. A spriccelés leginkább az ivaros macskáknál fordul elő; mind a hímek, mind a nőstények esetében.
Ez egy ritka állapot, amely fokozott érzékenységet jelent érintés hatására, amik tulajdonképpen kontrollálatlan izom-összehúzódások. Az okai nem teljesen tisztázottak, azonban legtöbbször neurológiai, pszichológiai vagy bőrbetegségekkel hozzák összefüggésbe. A diagnózishoz a hasonló tüneteket okozó betegségek kizárása nélkülözhetetlen. Ezek a macskák gyakran remegtetik a farkukat, de megfigyelhetjük náluk a bőr hullámzását vagy rángatózását, a harapdálást, nyalogatást, a kitágult pupillákat, a farok üldözését és a futkosást.
Mivel sok oka lehet annak, ha a macska farka rángatózik, úgy tűnhet, hogy lehetetlen kitalálni, mit érez kedvencünk éppen. Azonban, ha megállunk egy pillanatra, és figyelembe vesszük a körülményeket is, viszonylag egyszerű lesz megállapítanunk az aktuális okot. Ha például egy kisgyerek zaklatja, nyúzza a cicát, valószínű, hogy nem a boldogság jeleként rángatózik a farka; főleg, ha a füleit hátracsapja és a gyerekre mered. Ebben az esetben sokkal valószínűbb, hogy a macska bosszús, és akár támadni is kész.
Ha kedvencünk túl sokáig rángatja a farkát, akár több napon keresztül, mindenképpen érdemes konzultálni az állatorvosunkkal. Ha agresszív viselkedést is észlelünk, például morgást vagy fújást, vagy ha elbújik a cica, akkor szintén javasolt szakértőhöz fordulni. Habár a farok rángatása általában normális macskaviselkedés, előfordulhatnak problémás esetek is.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek