Kedves kis virág, azonban mindenkire veszélyes: a gyöngyvirág
2025. 04. 06. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 06. - Fotók: Getty Images Hungary
A gyöngyvirág nemcsak a macskákra, de az emberekre is mérgező. Amennyiben az állapotot nem kezelik azonnal, akár néhány órán belül is halálos kimenetele lehet a mérgezésnek.
A gyöngyvirág (Convallaria majalis), más néven májusi harangok vagy Szűz Mária könnyei kicsiny, fehér, harang alakú virágaikkal díszítik az európai erdőket és kerteket. Ezek a bájos évelő növények ártalmatlannak tűnhetnek. Sajnos azonban épp szépségük teszi őket csapdává a kíváncsi gyermekek és gyanútlan állatok számára minden évben.
A gyöngyvirág 38 különböző kardenolidot (szívglikozidot) tartalmaz. A növény szárítása sem teszi ártalmatlanná a mérgező vegyületeket. Ezek a vegyületek irritálják az emésztőrendszert, valamint megzavarják a szív normális működését. A növény minden része mérgező, beleértve a rizómát (gyöktörzs), gyökereket, szárakat, leveleket, virágokat és bogyókat. A szívglikozidok legmagasabb koncentrációja a rizómában található. Ezen kívül a gyöngyvirág szaponinokat is tartalmaz, melyek hányást, hasmenést, véres székletet és hasi fájdalmat okozhatnak.
Sajnálatos módon szárított és vágott állapotban is nagyon veszélyes, hisz szívglikozid-koncentrációja körülbelül 0,2 – 0,5%. Ha vágott virágként tartják, a vázában lévő víz felszívja a toxikus anyagait, így maga a víz is mérgezővé válik. A szívvel kapcsolatos hatásai miatt a gyöngyvirágot már a 15. században használták népi gyógyászatban. Még ma, a modern orvostudományban is tolerálható kis mennyiségeket alkalmaznak aktív összetevőként gyógyszerekben – de hogy mi számít tolerálhatónak, az kérdéses.
A gyöngyvirág mérgezés tünetei a következők lehetnek:
Ha azt gyanítjuk, hogy kedvencünk evett a gyöngyvirágból, azonnal vigyük állatorvoshoz, mivel a kis barátunk élete veszélyben lehet. A prognózis az állat méretétől, egészségi állapotától, a megevett mennyiségtől és attól is függ, hogy a növény melyik részét fogyasztotta el. Bár, mint írtuk, a növény minden része mérgező, a rizóma fogyasztása az, ami akár néhány órán belül is halált okozhat.
Ebben az esetben nem ajánlott a hánytatás, mivel a növény nagyon gyorsan felszívódik. Azonban a gyomormosás megoldás lehet, ahogy az aktív szén adagolása is szájon keresztül, hogy az felszívja a megmaradt toxikus anyagokat. Az állatorvos valószínűleg a kórházban fogja tartani kis barátunkat, hogy figyelemmel kísérje állapotváltozását és támogató kezelést biztosítson a számára.
Amennyiben négylábú barátunk időben megkapja a megfelelő kezelést, nagy valószínűséggel komoly következmények nélkül térhet haza. Hazatérte után biztosítsunk számára nyugodt helyet a pihenéshez és regenerálódáshoz, anélkül, hogy más állatok, gyerekek, bármilyen zaj vagy zavaró körülmények lennének körülötte.
A gyöngyvirág virágzása március–áprilisban kezdődik, valamint ugyanekkor virágzik a medvehagyma (Allium ursinum) is, így érdemes figyelnünk, mit szedünk fel az erdei séták során. Sajnos a medvehagyma levelei hasonlítanak a gyöngyvirág leveleire, így gyakran tévesen együtt gyűjtik őket.
Szerencsére van néhány módszer, amivel megkülönböztethetjük őket:
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek