8 ok, amiért a macskák domborítják a hátukat: mi történik valójában?

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

7 ok, amiért a macskák domborítják a hátukat: mi történik valójában?

Közzétéve: 2025. 05. 18 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

domború háttal

Habár ez a mozzanat gyakran a félelemmel és agresszióval van összefüggésben, most megvizsgáljuk az egyéb okait is.

Íme, 7 ok, amiért a macska domboríthatja a hátát

1.) A gerincük nyújtása

Az egyik leggyakoribb ok a hát domborításra a gerinc megnyújtása egy kiadós szunyókálás után. A nyújtózkodás javítja a vérkeringést és a véráramlást, miután az állat egy ideig mozdulatlanul feküdt. Ugyanúgy, mint az embereknél, ez segít megelőzni az izmok merevségét, ellazítja a feszes izmokat, és javítja a rugalmasságot és a mozgástartományt. Ez egy ösztönös viselkedés kis barátainknál, segíti őket a jó fizikai állapot fenntartásában. A hátuk domborítása az egyik módja annak, ahogy felkészüljenek egy következő tevékenységre: futásra, ugrásra, játékra vagy vadászatra.

megnyújtózik a macska A macskák elsősorban gerincük nyújtása miatt domborítják a hátukat

2.) A boldog és izgatott macskák is domborítják a hátukat

A domborított hát pozitív érzelmeket is kifejezhet, mint például boldogság, izgatottság vagy várakozás. Amennyiben a szobába lépésünk alkalmával végzi ezt a tevékenységet, az azt jelenti, hogy örül nekünk, és szeretetét és bizalmát fejezi ki vele.

A boldog macska kissé domborított háttal, nyugodt testtel, és felfelé álló, enyhén hajlított farokkal köszönthet minket. Izgatottság esetén ezt kísérheti dorombolás, fejnyomkodás, lábakhoz dörgölőzés és követés. A boldog macskák gyakran hangosak: csipognak, trilláznak és nyávognak örömükben.

3.) Az ijedt macskák félelemből is domboríthatják a hátukat

Egy ijedt macska akkor domborítja a hátát, ha veszélyt érez a közelben. Ilyenkor a szőre is felborzolódik, amit piloerekciónak neveznek, ami tulajdonképpen a „macskás libabőr”. További jelei a félelemnek: kitágult pupillák, lesimított fülek és merev testtartás. Ilyenkor a kedvencünk vagy harcra, vagy menekülésre kész. Hagyjuk békén, hogy megnyugodhasson, hisz ha ilyenkor megközelítjük, akár agresszívvá is válhat.

felborzolt szőr fél kutya támad Félelem esetén is domboríthatják hátukat, amelyet egyéb testi jelek is követhetnek

4.) A dühös négylábúak védekező testhelyzeteként is ismeretes

A dühös macska hasonlóan néz ki, mint az ijedt, mivel mindkét esetben védekező testtartást vesz fel. Ilyenkor szőrös barátunk nagyobbnak és fenyegetőbbnek akar tűnni. Erősen domborítja a hátát, a szőre feláll, a farka felborzolt és merev lehet. A fülek hátra- vagy előrehajlanak, de szorosan simulnak a koponyához, és előfordulhat, hogy lábujjhegyen áll. Finom különbség lehet, hogy az ijedt cica pupillái tágak, a dühösé beszűkült. A dühös macska fújhat, moroghat vagy harsányan nyávoghat, ezek mindig a konfrontáció jelei.

5.) A terület jelöléseként is domboríthatnak

Egy másik oka a domborításnak az, hogy ezzel területi vagy személyes határokat jelölnek ki. Ezzel figyelmeztetik az embereket vagy más állatokat: „Tarts távolságot!” Doromboló barátaink természetüknél fogva területvédők, és megvédik saját territóriumukat. Ha például egy szomszéd macska próbál bejutni a kertbe, és kedvenced ettől veszélyben érzi otthonát, testbeszédével jelez. Ilyenkor domborít, felborzolja a szőrét és védekező testhelyzetet vesz fel. Az üzenet egyértelmű: „Takarodj! Ez az én területem, és megvédem, ha kell.”

mérges agresszív harap támad veszettség Fb Doromboló barátaink természetüknél fogva területvédők, és megvédik saját territóriumukat

6.) Kiscicák esetében a játék jele is lehet

Láttál már macskát domborított háttal oldalazni? Ez az egyik legviccesebb dolog. Ezt a viselkedést hívják „rákjárásnak”, így jelzik, hogy játszani szeretnének. Ez a fajta aktív, társas viselkedés leggyakrabban kölyköknél figyelhető meg, akár más szőrmókkal, emberrel vagy egy játékkal szemben. Az aranyos, domborított hátú oldalazás a boldogság és izgalom jele, miközben ugrálnak, vadásznak vagy kergetőznek, akár csak az interneten terjengő vicces videókban.

7.) És végül, de nem utolsósorban: a fájdalom

Általában a domborított hát nem aggasztó jel, azonban ha a macska gerinc- vagy hasi fájdalmat érez, szintén előfordulhat. Ez lehet mozgásszervi probléma, mint az ízületi gyulladás, vagy lehet húgyúti panasz, illetve még emésztőrendszeri probléma vagy belső szervi betegség is, mint például vesebetegség vagy hasnyálmirigy-gyulladás. Egy verekedés, baleset vagy esés utáni sérülés miatt is reagálhat így.

beteg A hát domborításának hátterében sajnos egészségügyi problémák is állhatnak, ezért mindig érdemes figyelni a jelekre

Amikor kedvencünk domborítja a hátát, sokféle érzelmet és szándékot fejezhet ki. Fontos, hogy más vizuális jelekre is figyeljünk, hogy megértsük, mit akar közölni. Ennek a jelenségnek a megfejtése segíthet abban, hogy jobban megértsük kis barátunkat, és mélyebb kapcsolatot alakítsunk ki vele.

Kövess minket!

nyújtózkodás macska testbeszéde testbeszéd kommunikáció

Kapcsolódó cikkek