9 dolog, amire fokozottan figyelj, ahogy macskád idősödik
2025. 04. 11. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 11. - Fotók: Getty Images Hungary
Fontos tisztában lenned azzal, hogyan változnak kedvenced szükségletei azzal, ahogy idősödik. A gondozás minden területén szükség lehet új rutinra.
Ahogy egy ember, úgy az állatok esetében is megfigyelhetők a korosodással járó fizikai és szellemi változások. Másfajta törődést kíván egy macska, ahogy idősödik. Hogy segítsék a gazdákat, az American Association of Feline Practitioners, azaz a macskákra szakosodott állatorvosok szövetségének tagjai új orvosi irányelvet dolgoztak ki az idős macskák gondozására vonatkozóan.
A szakértők azt javasolják, legalább hathavonta lássa orvos a macskát még akkor is, ha egészséges. Sok betegségnek kezdetben nincsenek vagy nem markánsak a tünetei, ám ha már ekkor felfedezik őket, jelentősen jobb lesz a kezelés prognózisa. Idetartoznak például a daganatos elváltozások.
Miként dr. Jeanne Pittari állatorvos rámutat, fél év egy macska életében körülbelül két emberi évnek felel meg. Innen nézve érthető, miért kell ilyen időközönként látogatni a rendelőt.
Ezen rutinvizsgálatok alkalmával (amik általában a fizikai ellenőrzés, a vér- és vizeletvizsgálat, vérnyomásmérés, a fogak állapotának ellenőrzése) valamennyi észrevételeidet elmondhatod, valamint a kérdéseidet is felteheted. Minden megfigyelt változás fontos lehet, így érdemes ezeket feljegyezni, majd megbeszélni őket a doktorral.
Meglepő, de dr. Pittari szerint a legtöbb macskatartó nem is tudja, mennyit eszik pontosan kedvence egy nap. Főleg a többmacskás otthonokban jellemző, hogy a gazda nem tartja számon, melyik állat mennyit evett.
Egy idősödő macska esetében azonban nagyon fontos tisztában lenni azzal, mennyi ételt fogyaszt, ahogy az étkezési szokások megfigyelése is elengedhetetlen. Az étvágycsökkenés számos betegség tünete lehet, a száraz eledel elutasítása pedig szájüregi fájdalomra, fogproblémákra utalhat.
A doktor azt is hangsúlyozza, hogy nem kell automatikusan átállni szenior tápra, tápváltás előtt elengedhetetlen az orvossal való egyeztetés. Hiszen lehet, hogy kedvenced állapota más típusú eledelt kíván.
Ugyanígy a vízfogyasztásra is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Ahogy korosodnak, úgy az állatok viselkedése is változik. Aktivitási szintjük általában csökken, és több pihenésre van szükségük. Egyes cicák bújósabbak lesznek, míg mások több privát térre vágynak. Ezek részint normálisak, ám van, hogy a kevesebb mozgás és a bágyadtság, esetleg ingerült viselkedés hátterében valamilyen fájdalommal járó probléma áll.
Mivel a macskák ösztönösen palástolják a fájdalmukat, így arra többnyire csak a viselkedésváltozások figyelmeztetnek. Ha valami gyanús, vagy nagyon hirtelen jelentkezett, beszélj róla az állatorvossal!
Dr. Pittari javasolja a viselkedési napló vezetését is, hogy nyomon követhető legyen a macska állapota. Ebben érdemes feljegyezni az étkezési és az alomhasználati szokásokat is.
Kedvenced végterméke is sok információval szolgálhat az állat hogyléte felől. A túl kemény, ahogy a túl lágy ürülék is utalhat egészségügyi panaszra, ahogy a megváltozott szín is; és az is bajt jelez, ha a macska nem ürít rendszeresen.
A szorulás az egyik leggyakoribb tünete az idős macskák kiszáradásának, így nagyon komolyan kell venni. A túl kevés vizelet is ezt jelezheti. Ha aggódsz, akkor inkább vidd orvoshoz a cicát!
A gyakori vizeletürítés is utalhat bajra; többnyire a vesebetegség vagy a húgyúti panaszok velejárója, de cukorbetegségre, pajzsmirigy-túlműködésre és magas vérnyomásra is utalhat.
Még mindig a macskaalomnál maradva: meglehet, hogy a korábban kényelmes tálca ma már nem ideális idős kedvencednek, mert például túl magas a pereme. Az sem jó, ha nehéz megközelíteni, vagy túl zajos helyen van.
A lakásban történő balesetek tipikusan jelezhetik az alom körüli problémákat. De a fájdalmas ürítés miatt is kerülhetik a toalettjüket, és választhatják helyette a kanapét vagy a szőnyeget, így ez is egy intő jelzés!
Egy idősödő macska számára nehezebbé válhat a lépcsőzés vagy a magasabb helyek elérése, így minden felszerelése – a táljai, az alma, a fekhelye – legyenek könnyen megközelíthetőek.
Egy korosabb cicának nagyobb az igénye a puha, meleg zugok iránt. Főleg, ha valamilyen krónikus betegséggel is küzd. Alakíts ki a számára több kényelmes pihenőhelyet a lakás csendes helyiségeiben. Érdemes lehet valamelyik ablakpárkányra is leteríteni egy finom takarót, vagy kitenni egy párnát, hogy barátod kedvére nézelődhessen.
Ahogy macskád idősödik, az önápolás is nehézkesebbé válhat a számára. Könnyen lehet, hogy már nem ér el minden területet, így kiemelten fontos, hogy fésüléssel segíts neki gondozottan tartani a bundáját.
A kevesebb mozgás következtében a karmai is túlnőhetnek, így szükség lehet azok visszavágására. Ha ebben nem vagy jártas, kérd kozmetikus segítségét. Ebben a cikkünkben pedig összegyűjtöttük a karomápolással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. A fogápolásra továbbra is érdemes nagy hangsúlyt fektetni, és azokat kétnaponta megtisztítani.
Ha már régóta neveled a cicádat, akkor a kapcsolatotok mostanra igazán különleges szakaszába ért. Bár meglehet, hogy kedvencednek nagyobb igénye lesz az egyedüllétre, többször vonul el aludni vagy csak pihenni, ettől függetlenül vágyik arra, hogy a szeretett személlyel kapcsolatban legyen. Így ha azt látod, hogy épp nyitott a kapcsolódásra, add meg neki, ami jár: simogasd, fésülgesd, beszélgess vele. Mindkettőtök számára sokat ad egy-egy ilyen alkalom!
Ezenfelül egy idősödő macska szellemileg is frissen tartható különféle játékokkal, így azt se hanyagold e. Arra ügyelj, hogy ne legyen túl megterhelő az állatnak!
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek