Így játssz a macskáddal, hogy neki is jó legyen

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Így játssz a macskáddal, hogy neki is jó legyen

Közzétéve: 2025. 03. 18 • 3 perc olvasás

2024_03_gettyimages-151138791-1-scaled-e1742280473703-1024x683.jpg

Mi a legjobb játék a macska számára? És milyen szabályokat kell szem előtt tartani a közös játék során? Most választ kaphatsz kérdéseidre.

Még ha sok más dologhoz hasonlóan sajátosan viszonyul is hozzá, a macska életében nagyon fontos szerepet tölt be a játék. Cikkünkben szakértő mondja el, gazdiként mire érdemes figyelned, hogy a lehető legtöbbet hozd ki belőle.

2024_03_gettyimages-845697720-1024x609.jpg A macska számára a testmozgás szempontjából is fontos a játék

A macska és a játék viszonya

Mikel Delgado állatviselkedési szakértő hosszas kutatómunka után írt könyvet a macska játékhoz fűződő viszonyáról, amelyben hasznos tanácsokkal szolgál a gazdik számára. Egyik fontos meglátása, hogy a macskák alapvetően négy játéktípust igényelnek.

Ezek a mozgás, a vadászat, a tárgyi játékok és a szociális interakciók köré csoportosulnak.

A szakértő úgy vélte, az emberek sokszor nem tulajdonítanak kellő jelentőséget a játéknak, pedig a macskáknak nagy szükségük van az ezzel járó testmozgásra és mentális stimulációra. Olyannyira, hogy hasonló jelentőséggel bír, mint az, hogy megfelelő táplálékot kapjanak, vagy hogy mindig tiszta legyen az almuk.

Kölyökkorban a legfontosabb

A macskák több játékot igényelnek, amikor fiatalabbak, mivel több az energiájuk is, illetve élénken dolgoznak bennük az ösztönök, amelyek azt diktálják, hogy üldözőbe vegyenek mindent, ami csak mozog.

2024_03_gettyimages-665294264-1024x684.jpg Neked is aktívan részt kell venned benne

„Amikor olyan ügyfelekkel találkozom, akik nem sokkal korábban fogadtak örökbe egy cicát, tízből kilencszer arra panaszkodnak, hogy milyen vad: például felkapaszkodik a függönyre, vagy felugrál a kezükre és a lábukra” – idézte fel Delgado, aki szerint ebben az életszakaszban ez a természetes viselkedés.

Fontos, hogy eleget játsszunk a macskával, nehogy rögzüljön benne az ilyen viselkedés.

A kutató arról is beszélt, hogy nem jó, ha a macska egyedül játszik a játékaival, például a labdájával vagy a műegerével, mivel így neki kell mozgatni azt, és nem tud a vadászatra koncentrálni (hiszen a valóságban a zsákmány él és mozog). Éppen ezért elengedhetetlen, hogy egyfajta bábmesterként közreműködve megadd számára a módot az interaktív játékra, utánozva a vadászat valódi élményét.

2024_03_gettyimages-1500986963-1024x683.jpg Szükségük van a szociális interakcióra

Ha nem tudsz elegendő időt fordítani arra, hogy lefoglald kölyökmacskádat, és lehetőségeid megengedik, megfontolhatod, hogy egy másik kiscicát is befogadj mellé, hogy mindig legyen társasága. Ez mindenképp a hasznára válhat, hiszen akár egész nap képes játszani anélkül, hogy kifáradna.

A társas játékra való hajlam élénken él a kölyökmacskákban.

Ennek az az oka, hogy amint kinyitják a szemüket, elkezdenek alomtársaikkal játszani. Ha azonban 8–12 hetes korában fogadsz be egy cicát, és nincs társasága, ebben nem lehet része.

Fontos a biztonság

Delgado szerint a játék kapcsán nem elhanyagolható a biztonság kérdése sem. A játékok ugyanis gyakran zsinórokkal vannak ellátva, amelyek komoly kockázatot hordozhatnak, ha egyedül marad kedvenced.

A legrosszabb esetben előfordulhat, hogy fulladást okoznak, hiszen rátekeredhetnek a macska nyakára, vagy ha elrágják a zsinórt, lenyelhetik a végén lévő csengőt. Ezeket tehát ne hagyd elöl, csak akkor, ha ott vagy kedvenced mellett. A szakember gyakran darabokra vágott WC-papír-tekercseket, pingpong labdákat és más, körülbelül ekkora, lelógó részek nélküli tárgyakat használ fel játékként, amelyeknél nem áll fenn hasonló veszély.

A pointer, más néven lézermutató is hasznos eszköz lehet a macska szórakoztatására, hisz minden cica örömmel veszi üldözőbe az apró piros vagy épp zöld pöttyöt, ami villámgyorsan ugrál egyik helyről a másikra. Ennél a játéknál a fulladásveszély ugyan nem áll fenn, de egy nagyon fontos dologra figyelni kell. Ebben a korábbi cikkünkben részletezzük, miként játszhatsz helyesen kedvenceddel a lézermutató segítségével.

De vajon napi szinten pontosan mennyi játékra van szüksége a macskának? Ebből a cikkünkből kiderül!

Kövess minket!

interakció játék macska szocializáció tippek viselkedés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

közeli kép egy fehér macskáról

A legképtelenebb macskás tények: igaz vagy hamis? – Kvíz

Élet • 1 perc
Macska figyel

Ha akarnál, sem tudnál elbújni a macskád elől: mutatjuk, miért

Élet • 3 perc
2024_04_gettyimages-1314814672-1-scaled-e1713258743780-1024x536.jpg

Miért bújik a macska a takaró alá?

Élet • 3 perc

Ápolás