Miért rágja a macska a kartont?

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Miért rágja a macska a kartont?

Közzétéve: 2025. 05. 20 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás

macska kiugrik a dobozból

A macskák dobozok iránti rajongásáról valószínűleg mindenki hallott, a gazdik pedig minden bizonnyal tapasztalták is. Felmerülhet azonban a kérdés a kartonrágás esetében, hogy csupán a macskanép egy újabb furcsaságáról van-e szó, vagy problematikus lehet a viselkedés.

A következőkből megtudhatod, hogy miért rághat a macska kartont, és arra is kitérünk, hogyan kezelheted a helyzetet, vagy szoktathatod le róla kedvencedet.

Ezért rághat a macska kartont

1.) A kartonrágás és a kiscicák

A kiscicák hajlamosak a szájukon keresztül felfedezni a világot, és a fogzás idején gyakran meg is rágcsálnak bizonyos dolgokat, akárcsak a kutyák. A kölyökmacskáknak ezek mellett magasabb az energiaszükségletük is, a kíváncsiságuk miatt pedig hajlamosak lehetnek nem ehető tárgyakat is rágcsálni.

A túl korai elválasztás is vezethet ahhoz, hogy a cicák textíliákon vagy más tárgyakon kezdenek szopizni, ami idővel picává (nem ehető tárgyak fogyasztása) fejlődhet – bár erre jelenleg még nincs meggyőző tudományos bizonyíték. Emellett a bélrendszerben lévő paraziták is okozhatják az ilyen viselkedést, ezért a rendszeres féregtelenítés segíthet megelőzni a problémát.

2.) Szabadjára engedi a benne rejtőző vadmacskát

Néhány macska a kartont karmolva és rágva vadászatot imitálhat, hiszen házi kedvenceinkben is erősen él még a vadászösztön. Ez tulajdonképpen teljesen természetes viselkedés is lehet egészen addig, míg csupán szétszedi a cica a kartont, de nem eszi meg. Ha az utóbbi is fennáll, akkor közbe kell avatkozni.

kismacska kartondobozt rág A kölyköknél gyakori lehet a rágcsálás

3.) Kényszeres viselkedés

Néhány macska egyszerűen ellenállhatatlannak találja a karton különleges állagát. Hasonlóan az embereknél ismert kényszeres zavarokhoz (OCD), úgy vélik, hogy egyes macskák extrém módon vonzódnak bizonyos ehetetlen tárgyakhoz, amelyeket illat vagy állag alapján sorolnak előre.

Ez a viselkedés genetikai eredetű lehet, és gyakrabban jelenik meg keleti fajtáknál, például a burmai szent templommacskánál vagy a sziáminál. Az ilyen tárgyak rágása boldogsághormonokat szabadíthat fel az agyban, ezért a macskád eltökélten keresheti ezeket az anyagokat, bármi áron!

4.) Valami hiányzik az étrendjéből

Bár ez ritkább ok, egyes cicák, akik étrendjükben valamilyen hiányt szenvednek, megpróbálhatják nem ehető tárgyakkal „kitölteni az űrt”. A macskák obligát húsevők, ezért nagyon specifikus étrendi szükségleteik vannak. Például olyan aminosavakra van szükségük, mint a taurin, ami nélkülözhetetlen az egészséges fehérjék felépítéséhez. A macskák nem képesek ezeket az anyagokat önállóan előállítani, ezért elengedhetetlen számukra a jó minőségű, teljes értékű macskaeledel.

macska nedves eledelt eszik Elképzelhető, hogy az eledel, amit jelenleg kap a cica, nem felel meg a kritériumoknak

5.) A macskád unatkozik

A macskák aktív állatok, akik szeretnek játszani, felfedezni, vadászni, és mindenféle érzékszervi ingert megtapasztalni. Ezeket az igényeket gyakran kielégítik a szabadban tett kalandjaik során. Azok a macskák, akik csak bent tartózkodnak, sokkal hajlamosabbak arra, hogy új módokat találjanak a szórakozásra. Egyszerűen fogalmazva tehát a karton rágása az unalom jele lehet, és az ismétlődő viselkedések idővel szokássá alakulhatnak, különösen, ha azok megnyugtatóak vagy szórakoztatóak.

6.) A macskád stresszes vagy szorong

Az ismétlődő viselkedés stressz jele is lehet a háziállatodnál. Talán épp lakásfelújítás zajlik otthon, vagy egy új kandúr jelent meg a környéken, és megsérti a macskád területét? Bármilyen ok álljon is a háttérben, a stressz számos szokatlan viselkedéshez vezethet, mint például elbújás, túlzott tisztálkodás, illetve tárgyak rágcsálása vagy megevése. A kartonrágás jó érzést kelt a macskában, ezáltal próbálja megnyugtatni önmagát.

macska kartondobozt rág A kartonrágást gyakran váltja ki szorongás vagy unalom

7.) Valamilyen orvosi probléma áll a háttérben

Ha a macskád hirtelen kezd el nem ehető dolgokat rágni, érdemes állatorvoshoz fordulni. A pajzsmirigy-túlműködés és a cukorbetegség fokozott étvágyhoz vezethet, míg egyes vírusos betegségek, daganatok vagy agyi rendellenességek (beleértve az öregedéssel járó változásokat) szokatlan viselkedéseket produkálhatnak.

A fogbetegségek nagyon gyakoriak a felnőtt macskáknál. Hasonlóan a fogzó kiscicákhoz, ők is szenvedhetnek ínygyulladástól a lepedék vagy más fogászati problémák miatt. A vérszegénység gyakran okoz vágyat furcsa dolgok elfogyasztására. Az emésztőrendszeri betegségek, például a gyulladásos bélbetegség (IBD) szintén előidézheti az ehetetlen dolgok rágcsálását.

Az általános szabály általában azonban az, hogy ha a macska beteg, annak több tünete is lesz. Ilyen lehet a bágyadtság, a fogyás, a megváltozott étkezési szokások.

8.) Gyógyszer mellékhatása

Bizonyos gyógyszerek olthatatlan étvágyat idéznek elő, ami nem ehető tárgyak rágásához vezethet. Klasszikus példák erre a szteroidok vagy bizonyos epilepszia elleni szerek. Ha a macskád mindent megrág, amit csak lát, beszélj az állatorvossal. Elképzelhető, hogy módosítani kell a gyógyszer adagolását, vagy más stratégiát kell alkalmazni a tünetek enyhítésére.

brit rövidszőrű kartondobozban fekszik

Hogyan szoktathatod le a macskádat a karton rágcsálásáról?

Az első lépés a megelőzéshez az, hogy felismerd az alapvető okot. Az unalom leküzdhető a macska környezetének gazdagításával és az érzékszerveinek stimulálásával, így mentálisan is kiegyensúlyozottabbnak fogja érezni magát. Azok a játékok, amelyek kielégítik a macska vadászösztöneit, nagyszerű elterelők lehetnek, és ha hetente cseréled őket, az még több változatosságot visz kedvenced napjaiba. Sőt, azon is elgondolkodhatsz, hogy kiépítesz neki egy biztonságos kültéri részt, egy úgynevezett catiót, vagy az erkélyt macskahálóval védheted, hogy nyugodtan sütkérezhessen vagy nézelődhessen ott is.

Az etetési módszerek is segíthetnek csökkenteni a nem kívánt rágcsálást. Próbáld meg több adagban kínálni az ételt, és használj ételrejtvényeket, nyalómatracot. Válassz magasabb fehérjetartalmú eledelt, ami növeli a szükséges tápanyagok mennyiségét és a telítettség érzését is.

Ha a macskád stresszes, az első lépés a szorongást kiváltó tényező megszüntetése. Emellett az állatorvos javasolhat feromonos sprayt, nyugtató hatású táplálékkiegészítőt vagy gyógyszert azoknak a cicáknak, akiknél a szorongás komolyan kihat a testi-lelki jóllétre. Egyes esetekben ezek csak akkor hatékonyak igazán, ha macskaviselkedés-szakértő bevonásával történik a kezelés, aki személyre szabott tanácsokat tud adni a szorongás enyhítésére.

A jó hír az, hogy a legtöbb kartont rágcsáló macska teljesen rendben van. Ha figyelemmel követed a szokásait, és megteszed, amit lehet a pica megelőzése érdekében, akkor nagyon jó úton jársz afelé, hogy biztonságban tartsd őt.

Kövess minket!

pica furcsa szokás macska szokásai doboz dobozok macska és doboz

Kapcsolódó cikkek