A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Ez az egyik legfurcsább módja annak, ahogy a macskák kommunikálnak

Kövess Péter

2023. 11. 26.

2023_11_gettyimages-1449799964-1-scaled-e1700763913930-1024x537.jpg

A macska sokféleképpen kommunikál, de egy kutatás most egy olyan eszközt tárt fel, amire valószínűleg soha nem gondolnál.

A macska nem csak a testbeszédét vagy a gesztusait használhatja arra, hogy üzeneteket közvetítsen társai felé. Egy közelmúltbeli kutatás alapján az állat egy eddig kevésbé ismert, emberi szemmel különösen ható módon is kommunikál.

A macska eszközök széles tárházával kommunikál.A macska eszközök széles tárházával kommunikál.

A macska baktériumok révén is kommunikál

Az University of California Davis kutatói 23 macska anális mirigyváladékát elemezve összefüggést mutattak ki bizonyos baktériumtípusok és szaganyag-molekulák szintézise között. Az eredmény arra utal, hogy a macska végbélnyílásában, illetve akörül előforduló baktériumok illékony szerves vegyületeket termelhetnek, amelyek fontos információkat közvetíthetnek.

A Connie Rojas evolúciós ökológus által vezetett vizsgálatban a fiatal és idős macskák anális mirigyváladékában lévő baktériumok mennyisége kissé eltért egymástól, ami valószínűleg azzal magyarázható, hogy az állatok szervezete és immunrendszere az életkor előrehaladtával különféle változásokon megy keresztül.

Noha a minta mérete túl kicsi volt, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni belőle, a kutatók különbségeket találtak az elhízott, valamint a zárt térben élő macskák végbélnyílásában található mikrobiális markereiben is. Jelenleg azonban még nem világos, hogy ez annak köszönhető-e, hogy a parazitáknak való kitettség, vagy a szív- és érrendszer egészségének csökkenése valamilyen módon megváltoztatja a végbélnyílás baktériumközösségét.

A baktériumokon át olyan illatanyagokat állíthat elő, amelyekkel üzeneteket közvetíthet társai felé.A baktériumokon át olyan illatanyagokat állíthat elő, amelyekkel üzeneteket közvetíthet társai felé.

Az állatok szaglása összetettebb, mint gondoltuk

Ma már tudjuk, hogy a szaglás milyen fontos szerepet tölt be az állatok közötti kommunikációban. Ám ez nem mindig volt így, a tudósok sokáig lebecsülték a szerepét.

Egyes tankönyvek továbbra is azt állítják, hogy a madarak nem képesek szagolni, annak ellenére, hogy a közelmúltbeli vizsgálatok kimutatták, mennyire téves a feltételezés.

Egy 2019-es tanulmány például megállapította, hogy az énekesmadarakban élő szimbiotikus baktériumok közvetlenül felelősek egyes kémiai jelzések előállításáért, ami hozzásegítheti őket ahhoz, hogy magukhoz csalogassák az „udvarlókat”. A bentlakó baktériumok és a szagvegyületek közötti ok-okozati összefüggés ugyanakkor más állatfajok esetében is bizonyításra szorul.

A kutatók megjegyzik, az embereknek ugyan nincs olyan erős szaglásuk, mint az állatoknak, hozzájuk hasonlóan mégis azonosítani tudjuk a rendelkezésre álló udvarlókat, vagy az új barátokat. Sőt, a testszagból egyes betegségek jelei is felismerhetőek.

Nem véletlenül szagolgatják egymás fenekét.Nem véletlenül szagolgatják egymás fenekét.

Még nem világos, mit üzennek a baktériumok

Az UCD csapata négy baktériumot jelölt ki a jövőbeli kutatásokhoz. Ezek közül a „Bacteroides fragilist” korábban már egy vad bengáli macska anális mirigyében is azonosították. Egy korábbi tanulmány úgy találta, hogy a baktérium hasonló szerves vegyületeket termelhet, mint amilyeneket a házi macskáknál mutattak ki.

Bár a témában további kutatásokat kell végezni, egy napon talán megtudjuk, hogy a macskák „mit mondanak” egymásnak, amikor egymás fenekét szagolgatják.

Kövess minket!

baktériumok felfedezés kommunikáció kutatás macska szaglás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

Cirmos macska a körmét rágja

Ezért rágják a karmaikat a macskák

Élet
teknőctarka cica fekszik

30 éves lett a világ legöregebb macskája

Élet
tacskómacska

A tacskómacska nagy árat fizet az emberek által vágyott külsőért: állatkínzás ilyen cicákat tenyészteni?

Élet

Ápolás