Ezért eheti meg az anyamacska az újszülött kicsinyeit
Közzétéve: 2025. 04. 24 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 24 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Alapvetően mindenkit arra biztatunk, hogy mind a nem kívánt szaporulat, mind az esetleges betegségek elkerülése végett ivartalaníttassa kedvencét. Megtörténhet azonban, hogy későn kaptál észbe, vagy vemhes cica került hozzád.
Ritkán, de előfordul, hogy a megszületett kölyköket az anyamacska megeszi. Nyugtalanító ebbe belegondolni, de erről is fontos beszélnünk, ugyanis vannak olyan kiváltó okok, amelyeket odafigyeléssel megszüntethetünk vagy csökkenthetünk.
Úgy tartják, hogy egyes nőstény macskák genetikailag hajlamosabbak lehetnek arra, hogy megegyék a kiscicáikat. Ez fajtatiszta egyedeknél is előfordul, így ha bizonyosságot nyer, értelemszerűen azt a nőstényt nem használják tovább a tenyésztéshez, és ivartalanítják.
A túl fiatal vagy túl idős macskáknál nagyobb eséllyel figyelhetünk meg ilyen viselkedést. (Ne feledd, hogy egy macska akár már 4 hónapos korában is ivaréretté válhat.) Ebben az esetben a kölyköt nem ismeri fel sajátjaként, fenyegetésként tekint rá, így ösztönösen elpusztítja.
A kutatások szerint a legideálisabb korban történő tenyésztés 2 és 8 év között van – nagyobb fajták esetén, például maine coonnál inkább 2 év után, a nagy testű cicák ugyanis lassabban érnek. Az ezen kívüli korosztályoknál nagyobb az esély a nem kívánt viselkedésekre.
Bár egy kölyök normálisnak tűnhet, az anya gyakran megérzi, ha valami nincs rendben vele. Ha úgy ítéli meg, hogy nem életképes, megeszi, hogy ne maradjon holttest a fészekben, ami ragadozókat vonzhatna.
Gyakoribb viselkedés, hogy egyszerűen eltávolítja az ilyen kölyköt az alomból, és a többire koncentrál. Ez kegyetlennek tűnhet, de evolúciós logikája van: így nagyobb eséllyel marad életben az alom többi tagja.
Ha azt látod, hogy az anyamacska rendszeresen eltávolít egy kölyköt, vagy figyelmen kívül hagyja az etetési próbálkozásait, óvatosan vedd ki, és kérj tanácsot állatorvostól, akár a kézzel történő nevelés lehetőségeiről. Ha a nőstény már elutasította a kölyköt, nehéz lehet újra visszafogadtatni az alomba.
A halva született kölykök már a fialás során életképtelenek, és ezeket az anyamacska gyakran megeszi. Ennek hátterében több ok állhat:
Az anyamacska egy teljesen egészségesen született, de később elpusztult kölyköt is megehet.
Ha a nőstény fenyegetve vagy stresszesnek érzi magát – más macskák, háziállatok, vagy akár emberek jelenléte miatt – előfordulhat, hogy stresszreakcióként megeszi a kölykeit. Ez egy ösztönös viselkedés lehet, különösen első szülésnél. A tapasztaltabb anyák ritkábban mutatják ezt a magatartást.
Nagyon fontos, hogy a cicamama biztonságban érezze magát: legyen egy nyugodt, zavartalan fészke, ahol más háziállatok és gyerekek sem zaklatják. Mindig legyen előtte friss víz, és kínáld jó minőségű kölyöktáppal, amikor elhagyja a helyét. Jobb ezt is a fekhely mellé tenni, hogy ne kelljen azt éreznie, hogy meg kell küzdenie az erőforrásokért.
Ha az anyamacska nincs megfelelően táplálva, és nem tud elég zsírtartalékot vagy tápanyagot biztosítani magának és a kölykeinek, megehet egy vagy két kiscicát, hogy túlélje, és a többieknek elegendő táplálékot tudjon adni. Ilyen esetben az anya ösztönösen felismeri, hogy nem képes mindegyik kölyköt felnevelni, és a saját túlélésére, valamint az életben maradt kiscicák támogatására fókuszál.
Ezért kulcsfontosságú a bőséges, kiegyensúlyozott étrend biztosítása a vemhesség és a szoptatás idején. Ha a macska lefogy a szoptatás alatt, kérj állatorvosi tanácsot. Általában ilyenkor a kölyöktáp adását szokták javasolni, abban ugyanis több a kalória.
Semmiképp se büntesd meg! Ez nem azt jelenti, hogy rossz anya lenne, csupán az ösztöneit követi. Nagyon fontos, hogy a fialást követő 48 órában fokozott figyelemmel kövesd, mi történik: minden kölyök jól van-e, rendesen szopnak-e, és az anya figyel-e rájuk.
Egy gondos anyamacska ismérvei:
Ha úgy gondolod, hogy a macskád megette az egyik kölyköt, haladéktalanul beszélj állatorvossal. Ő segíthet kideríteni az okot, és tanácsot adhat, hogyan óvd meg a megmaradt kicsiket. Ha egy kölyök betegnek tűnik, vagy nem viselkedik normálisan, őt is el kell különíteni, és megmutatni a doktornak.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek