A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Ezért ne emeld fel a nyakánál fogva a macskát

Kövess Péter

2024. 05. 15.

2024_05_gettyimages-678388089-1-1-scaled-e1715273776641-1024x535.jpg

A macskák nem szeretik, ha valaki a nyakánál fogva ragadja meg, így ez többféle negatív következménnyel is járhat.

A macska laza bőrrel a nyakán születik, ezt hivatalosan tarkóbőrnek hívják. Az anyamacskák gyakran ennél fogva hordozzák kölykeiket, ami náluk teljesen természetes jelenség, ha viszont az ember csinálja, az már kevésbé – pláne, ha a gazdi nem a macska mozgatására, hanem megfékezésére, megfeddésére használja. Mutatjuk, miért rossz ötlet a nyakánál fogva hurcolni a macskát.

Még ha nem is mutatja, a legtöbb macska nem szereti, ha a nyakánál fogva emelik fel Még ha nem is mutatja, a legtöbb macska nem szereti, ha a nyakánál fogva emelik fel

A macskák más célból csinálják

A macskák két esetben ragadják meg egymást a nyakuknál. Az egyik a már említett gyakorlat, amikor az anyamacska így viszi magával az ernyedt állapotban lévő kiscicákat. Ilyen módon nagyjából 2,5 hónapos korukig hordozza őket, majd felhagy vele. A másik a párzás során figyelhető meg: a hím macskák ekkor hajlamosak megharapni a nőstények tarkóbőrét.

Ha az állatok harcba bocsátkoznak egymással, előfordul, hogy a ragadozók a nyakuknál ragadják meg a macskákat; de ez másra lapra tartozik, hiszen azt a célt szolgálja, hogy mozgásképtelenné tegyék őket.

Ezért nem szereti a macska, ha az ember a nyakánál fogva emeli fel

Amikor az ember ragadja meg a nyakánál a macskát a nyak hátulsó oldalán található laza bőrénél, azt állatorvosi körökben grabancfogásként nevezik, és a szakemberek szerint több okból is kerülendő.

1. Szorongás

Az ember gyakran azért emeli fel a nyakánál fogva, hogy megfékezze vagy megdorgálja a macskát, ami azonban nagyon megterhelő lehet az állat számára. Ez ugyanis elveszi tőle a lehetőséget, hogy irányítsa a mozgását és kontroll alatt tartsa környezetét, ami félelmet és szorongást vonhat maga után. Ilyenkor nem ritka, hogy az állat megpróbál a gazdi felé kapni, vagy amint visszanyeri szabadságát, menekülőre fogja.

Szorongáshoz és agresszióhoz vezethet a gyakorlatSzorongáshoz és agresszióhoz vezethet a gyakorlat

2. Agresszió

Még ha a grabancfogással fegyelmezni is próbálod kedvencedet, könnyen ellentétes hatást érhetsz el vele. Mivel félelmet és fájdalmat válthat ki, ez a két tényező agresszióhoz vezethet. Ha vissza akarod tartani a macskát, jobban jársz, ha lassan közelíted meg, óvatosan megfogod, majd mozdulatlanul tartod.

3. Bizalmatlanság

A grabancfogás bizalmatlanságot szülhet közted és macskád között, miután a jelentkező fájdalmat hozzád társíthatja. Ez könnyen éket verhet a viszonytokba, és további konfliktusok forrása lehet.

Arról, hogy milyen módon nem szabad még a macskát felemelni, itt olvashatsz bővebben.

Kövess minket!

grabanc grabancfogás kölyök macska nyak viselkedés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

Gepárdok

8 érdekesség a gepárdról: ennyi pötty van rajtuk

Élet
2025_03_voros-macska-egy-bogarat-nez-2-1024x535.jpg

Ezért szeretnek a macskák bogarakat nézni

Élet
2025_03_maine-coon-1-1024x535.jpg

Ezek lettek a legnépszerűbb macskafajták 2024-ben

Élet

Ápolás