Ezért félnek a macskák a porszívótól, és így lehet hozzászoktatni őket
2025. 04. 12. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 12. - Fotók: Getty Images Hungary
Arról általában több szó esik, hogy sok kutyát milyen érzékenyen érint a porszívó hangja. Meglepve olvastuk azonban a közelmúltban, a Facebook-oldalunkon feltett kérdésünk kommentszekciójában (Mi az, amit a kedvenced legjobban utál? Legyen szó bármiről: illatok, hangok, tárgyak, ételek, esetleg személyek.), hogy kifejezetten sok benti macsek is kiborul a porszívótól.
Nos, aki küzd a szenzorosság kihívásaival valamilyen formában, az valószínűleg könnyedén tud azonosulni ezzel a helyzettel, vagyis a zavart keltő zajok problematikájával. A macskák esetében ugyan nem erről van szó, de segíthet közelebb hozni hozzánk a helyzetet, ha értjük, hogy milyen jellegű kellemetlenséget okozhat ez számukra. A következőkből kiderül, hogy mi okozhatja a félelmet egy macska esetében a porszívóval szemben, valamint arra is kitérünk, hogyan enyhíthetünk a reakcióján.
Számos oka lehet annak, hogy egy kisállat fél a porszívótól, például:
Ha cicád rettegve kuporog az ágy alatt, vagy reszketve próbál menekülni, az komoly stresszt jelent számára. A súlyos szorongás és stressz megemeli a kortizolszintet a szervezetben, ami hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezért kulcsfontosságú, hogy segíts kedvencednek legyőzni ezt a szorongását, ezzel is javítva az életminőségét.
A porszívó látványához és hangjához való fokozatos hozzászoktatás a kulcsa annak, hogy békés együttélést teremtsünk a háziállat és a gép között. A következő módszerrel lassan és biztonságosan csökkenthetjük a kedvenc félelmét.
Hagyd a porszívót elöl (kikapcsolt állapotban), és jutalmazd meg a cicát finomságokkal, dicsérettel, simogatással, ha nyugodt a közelében. Hagyd, hogy felfedezze a gépet, megszaglássza, hozzádörgölőzzön. Néhány napig hagyd a porszívót a lakás különböző helyiségeiben, de ne túl közel az alvó- vagy az etetőhelyhez, sem az alomhoz.
Ha ezen túl vagy, először akkor kapcsold be a gépet, ha a cica egy másik szobában van. Kérj meg valakit, hogy működtesse a porszívót, miközben te vele maradsz, és elhalmozod jutalomfalatokkal, simogatással.
Amint kedvenced megszokta a távolról érkező zajt – lehet, hogy ezt napokon keresztül is gyakorolnotok kell –, próbáld meg bekapcsolni a porszívót ugyanabban a helyiségben, ahol a macskád van. Jutalmazd meg alaposan, ha nem menekül el.
Ha már ez is simán megy, kezdd el használni a porszívót a megszokott módon, de mindig tarts kéznél néhány finom falatot a jó viselkedés megjutalmazására.
Kifejezetten javasoljuk, hogy a porszívót fújd be feromonos sprayvel, és a lakásban is párologtass feromonnal. Ezek a számunkra szagtalan molekulák azt üzenik a macskának, hogy minden rendben, a terep biztonságos. Számolj vele, hogy a folyamat akár napokig, hetekig is eltarthat. Sose büntesd a cicát azért, ha nem alkalmazkodik elég gyorsan a helyzethez; mindig legyél vele a lehető legtürelmesebb, legszeretőbb!
Minden erőfeszítésünk ellenére is fel kell készülnünk arra, hogy nem járunk teljes sikerrel. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a macskának mindig rendelkezésére álljanak olyan helyek, ahová elvonulhat, ha porszívózásra kerül a sor. Még akkor is, ha egyébként sokkal jobban tolerálja a helyzetet, mint a deszenzitizációs folyamat elején, kellemesebb lehet neki, ha fentről vagy egy biztos zugból szemléli a tevékenységet.
Ha aggódsz kedvencedért, lehetséges, hogy érdemes felkeresned egy macskaviselkedés-szakértőt.
Extra tipp, mondhatjuk azt is, hogy érdekesség, hogy anekdotikus bizonyítékok alapján a macskákat kevésbé stresszeli a robotporszívó – feltehetően azért, mert nem olyan hangos. Ha az anyagi lehetőségeid engedik, lehet, hogy érdemes lehet beruházni egy ilyen szerkezetre, ami mellett valószínűleg kevesebbszer kell majd elővenned a nagyágyút.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek