Ilyenkor jelez bajt, ha a macska sokat nyávog

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Ilyenkor jelez bajt, ha a macskád sokat nyávog

2025. 04. 19. - Fotók: Getty Images Hungary

Nyávogó kölyökmacska

A legtöbb gazdi örül, ha kedvence beszédbe elegyedik vele. Sőt, tudják is, mit akar épp közölni, vagy épp kérni tőlük a cicus. Azonban van, hogy a túlzott vokálisság bajra hívja fel a figyelmet.

Kezdjük azzal az érdekességgel, hogy bársonytalpú kedvenceink kizárólag miattunk nyávognak. Egymás között testbeszéddel, illetve feromonokkal kommunikálnak. A velünk való gördülékenyebb viszony céljából azonban egy új nyelvet is hajlandóak voltak elsajátítani. Dicséretes, és milyen okos! Ám nem feltétlenül jelent jót, ha a macska túl sokat nyávog. De mit jelent ebben az esetben a sok? Mire érdemes figyelni? Azonnal részletezzük!

macska a kémény mellett fekszik Macskád a nyávogással kérhet, de jelezhet is

A folytonos és a megváltozott nyávogás is jelzésértékű

Valószínűleg az együttélés során megismerted cicád szokásait, gesztusait, ahogy a hangja is a füledben cseng. A legtöbb macska akkor nyávog a legintenzívebben, ha éhes. Ez természetes. Ezen túl nyávogással köszönthet, ha hazaérsz a munkából, jelezheti azt is, hogy a figyelmedre áhítozik, ahogy arra is felhívhatja a figyelmedet, hogy becsuktad az alomhoz vezető ajtót, pedig neki dolga lenne…

Ha a megszokott élethelyzeteken túl kedvenced látszólag ok nélkül nyávogásba kezd, és azt nem is akarja abbahagyni, vagy a nyávogás hangja a szokásostól eltérő, akkor már érdemes jobban odafigyelni az állatra.

beteg vagy fáradt, idős macska Számos egészségügyi probléma tünete lehet

Milyen okok állhatnak a panaszos nyávogás hátterében?

Már a közcím is elárulja, hogy az intenzív nyávogás gyakran panaszként is hangzik, ami szintén figyelemfelkeltő. Ennek hátterében különféle egészségügyi okok állhatnak, mint:

  • fájdalom;
  • húgyúti probléma (főleg, ha vizelés közben hallatják a hangjukat);
  • vesebetegség: amellett, hogy a vesebajokkal küzdő macskák jellemzően többet nyávognak, és általában véve nyugtalanabbak, az állapothoz többnyire étvágycsökkenés, valamint megnövekedett szomjúságérzet és gyakoribb vizeletürítés is társulnak;
  • pajzsmirigy-túlműködés: az idősebb macskák gyakori betegsége, amelyhez nyugtalanság és hangosság társul;
  • magas vérnyomás;
  • kognitív zavarok: ahogy a cicák öregszenek, az Alzheimer-kórhoz hasonló állapot alakulhat ki náluk, amelyet viselkedésváltozások, köztük intenzív vokálisság kísérhet;
  • siketség vagy vakság: ha az állat nem veleszületett siket vagy vak, hanem időközben veszíti el valamely érzékszervét, hangosabbá válhat részint a változás okozta stressz, részint a külvilággal való kapcsolódás céljából.

Valamennyi felsorolt panasz állatorvosi ellátást igényel, kivéve a siketséget és vakságot, hiszen ezekben az esetekben a felerősödött nyávogás egyfajta kommunikáció lehet. Azonban ha úgy ítéled meg, hogy cicád frusztrált is a csökkent érzékelés miatt, akkor a megnyugtatása céljából lépéseket kell tenned. Ebben szintén a doktor, vagy egy macskákra specializálódott viselkedésterapeuta lehet a segítségedre.

Vörös macska a tányérja előtt Megesik, hogy valamilyen külső körülmény zavarja az állatot

Nem megfelelő körülmények

Az egészségügyi panaszok mellett a macska akkor is élénk nyávogásba kezdhet, ha megijedt valamitől, fél, stresszes, sőt, akkor is, ha unatkozik. Gyakran megesik, hogy az állat megtanulja, a nyávogással magára irányíthatja a figyelmedet, amit tudatosan alkalmaz is. Ezekben az esetekben a körülményeket kell rendezned, hogy kedvenced békére leljen.

Kapott enni a cicád, mégis panaszosan nyávog? Lehet, hogy nem ízlik neki az eledel. Továbbá az is megeshet, hogy valami beleesett a tálkájába. A piszkos ivóvíz is aggaszthatja, hiszen az állatok nem szívesen isznak állott, szennyezett vízből. Ugyanígy az alomtálca nem megfelelő állapota is jajszóra adhat okot.

Egyes macskafajták többet nyávognak

Érdemes megemlíteni az ivarzást is, amikor mind a nőstények, mind a kandúrok sokkal vokálisabbá válnak. Ezen túl egyes fajtákra is jellemzőbb, hogy többet nyávognak. Ezek a sziámi, a bengáli, a szfinx és a tonkinéz macskák, a teljesség igénye nélkül.

Félős fehér macska Egyes cicák éjszaka zajosabbak, amire megvan a magyarázat

Miért nyávog éjszaka a macskád?

Kedvenced általában éjszaka hallatja a hangját? A háziasítás következtében ugyan sok macska diurnálissá vált, azaz nappal aktív, éjszaka pihen. A természetben azonban krepuszkulárisok, azaz szürkületkor (napnyugtakor és hajnalban) aktívabbak. Ez a vadászat ideje, ami benti macskák esetében gyakran játékban, terepszemlében nyilvánul meg. Ezeket nyávogás is kísérheti.

Mitől változhat meg a macska nyávogása?

Ha kedvenced hangja érdesebbé, rekedtté válik, esetleg megnémul, az nagy valószínűséggel valamilyen légúti betegségnek a következménye. Ilyenkor egyéb tünetek, mint orr- vagy szemváladékozás, szörcsögés, bágyadtság, láz, étvágytalanság, is jelentkezhetnek. Vidd orvoshoz az állatot, hogy megkezdődhessen a kezelése.

Kövess minket!

túlzott nyávogás kommunikáció macska kommunikáció szorongás kommunikáció idős macska idős macska gondozása kognitív diszfunkció szindróma siket macska stressz stressz kezelés stresszes macska éjszakai nyávogás macska nyávogás nyávogás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

Macska samponnal, törülközőkbe csavarva

Használhatunk emberi sampont a macskán?

Élet
2024_03_gettyimages-1996948141-1-1-1024x535.jpg

Elmondjuk, mit tenne a macskád az élettelen testeddel

Élet
Idős szürke macskát simogatnak

Ehhez az embertípushoz vonzódnak a legjobban a macskák

Élet

Ápolás