Lehet a macska tengeribeteg?
2025. 04. 16. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 16. - Fotók: Getty Images Hungary
Cikkünkben kitérünk arra is, miként enyhíthető macskák esetében a hányinger.
Biztos eszedbe jutott már gazdiként – magadból kiindulva –, hogy esetleg kedvencedet is megviselheti az utazás, vagy az, ha a kezedben lazán himbálózó kisállathordozóban szállítod. Ahogy mi, úgy ők is nyugtalanná válhatnak, és egyes cicák könnyebben rosszul lehetnek, hányinger léphet fel náluk utazás közben. A kérdésre tehát, hogy a cicák lehetnek-e tengeribetegek, a válasz igen! Nézzük, mit tehetsz, hogy ez a betegség ne legyen elviselhetetlen utazás közben a macska számára!
A tengeribetegség az utazási betegség egyik formája, és mint a legtöbb ilyen probléma, az utazás okozta szorongás és stressz következménye a macskáknál. Ahogy kiszakítjuk őket a megszokott környezetükből, majd, például, beülünk velük egy mozgó járműbe, az számukra teljesen kiszámíthatatlan.
Még rosszabbá válhat a helyzet, ha olyan helyre visszük őket, amelyek már önmagukban is stresszforrást jelentenek a macskának, mint például az állatorvos vagy a kisállat-kozmetika. Gyakran már a hordozó látványa is elég ahhoz, hogy tudják, mi az úti cél. Ilyenkor az utazással kapcsolatos szorongásuk még nagyobb lesz.
Az utazási betegség a belső fül túlzott stimulációjának következménye is lehet, amit az intenzív mozgás is okozhat. Emiatt fontos, hogy ha kedvenced tüneteket mutat, arról beszélj az orvossal!
Gyakran a macska szorongásának csökkentése segíthet utazás közben. Ha pedig egy kölyökmacska egyszerűen még nem szokott hozzá az utazáshoz, lehet, hogy csak egy kis időre van szüksége.
Azonban a megoldás nem minden esetben ilyen egyszerű. Minden macska másképp reagál a környezeti ingerekre, és ha kis barátunk minden alkalommal rosszul lesz, amikor autóba, esetleg hajóra szállunk, ott komolyabb segítség kell.
Viszonylag könnyű észrevenni, ha egy macska nem érzi jól magát utazás közben. Egészen biztos, hogy egyből nyugtalanul fog viselkedni, sokat nyávoghat, sőt, száraz hányingert (öklendezés, nyálzás) is tapasztalhatunk. Legtöbbször a tényleges hányásig eltelik egy kis idő, szóval az első tünetek észlelésétől van egy kis luftunk, hogy megoldást találjunk a kialakult helyzetre. Egyesek lehet, hogy nem is hánynak az út során, de a nyáladzás és a nyávogás továbbra is fennállhat.
A legjobb, ha ügyelünk arra, hogy kis barátunk gyomra üres legyen bármely hajós vagy autós utazás előtt. Ha van valami a gyomrában, ami kikívánkozhat, sokkal rosszabbul lehet. Bár a megfelelő hidratálás fontos, az étel a gyomorban valójában felerősítheti az utazási betegséget, ezért fontos, hogy az étkezéseket ennek megfelelően ütemezzük.
Sokféle szorongáscsökkentő gyógyszer kapható a piacon, köztük több vény nélküli, de mindig konzultáljunk az állatorvossal, mielőtt bármilyen gyógyszert adnánk négylábú barátunknak. Ha kis barátunk szorongása jelentős, akkor valószínű, hogy vényköteles gyógyszerre lesz a segítségére.
Néha a deszenzitizálás csökkentheti a szorongás mértékét. Ez azt jelenti, hogy gyakran, azonban rövid ideig autóztatjuk a macskát, vagy más módon utazunk vele. A rövid, gyakori utazások segíthetnek, hogy a cicánk hozzászokjon az autózáshoz, és kevésbé érezze magát kellemetlenül ebben a helyzetben.
Ahogy azt látjuk, hogy egyre kevésbé viseli meg az utazás, növelhetjük az út hosszát. Ez a deszenzitizálás a hordozóra is vonatkozik. Mielőtt először használnánk élesben, szoktassuk hozzá a cicát, hogy kényelmesen érezze magát benne.
Hagyd kint a hordozót a házban, tedd bele a macska kedvenc tárgyait, takaróját. Engedd, hogy ismerkedjen vele, és ha úgy látod, hogy tetszik neki, kis időre csukd rá az ajtót. Ezt követően fokozatosan növeld a bent tartózkodás idejét. Ha már ezt is megszokta, vidd őt a hordozóval együtt a lakás más helyiségbe is, vagyis mozgasd. Miután ez természetessé válik számára, autóban is viheted. Habár ez nem működik minden esetben, hasznos lehet, ha úgy gondolod, hogy az utazási betegséget elsősorban az idegesség okozza.
Amikor csak lehetséges, kínáljunk friss, tiszta, hűvös vizet az utazás során. A megfelelő hidratálás jelentősen segíthet a betegség enyhítésében. Egy hordozóra rögzíthető víztartó sokat segíthet ebben.
Az autóban nem szabad túl melegnek, sem hidegnek lennie. Próbáljunk meg barátságos hőmérsékletet biztosítani, és ne felejtsük el, hogy az áramló levegő is okozhat stresszt, ezért mindig ügyeljünk arra, hogy a kocsit már azelőtt befűtsük vagy lehűtsük, mielőtt elindulnánk.
Néha mindenkinek szüksége van egy kis megerősítésre. Ha cicánk nehezen alkalmazkodik az új környezethez, emlékeztessük valamivel az otthonára. Akár egy kedvenc játék, egy takaró, vagy bármi más, ami ismerős neki, segíthet csökkenteni és enyhíteni a stresszt. Ne felejtsük el, hogy olyasvalami legyen, ami könnyen mosható!
Reméljük, hogy cikkünkkel a segítségedre lehettünk, hogy a jövőben enyhíteni tudd tengeribeteg cicád kellemetlenségeit. Megfelelő felkészültséggel és szoktatással elérheted, hogy egy esetleges utazás mindkettőtök számára kényelmesebb és zökkenőmentesebb legyen.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek