Egy macskának köszönhetően fedeztek fel egy új egzotikus vírust

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Egy macskának köszönhetően fedeztek fel egy új egzotikus vírust

Közzétéve: 2024. 11. 10 • 2 perc olvasás

2024_11_macska-virus-2-1024x535.jpg

Egy Pepper nevű macska érdeme is a tudomány előtt eddig ismeretlen vírus felfedezése, amely a kutatóktól a GRJV1 nevet kapta.

A felfedezés nem történhetett volna meg, ha a macska nem sétál be a floridai Gainesville-ben lévő otthonába, és nem ejt gazdája lába elé egy döglött egeret, amelyből az addig ismeretlen vírus kimutatható volt.

macska-virus-5 (1) A vírus felfedezésében a macskák híres vadászszenvedélye is közrejátszott

Ez a vírus volt a macska által zsákmányolt egérben

A vírus azonosításához persze az is kellett, hogy a macska gazdája nem más legyen, mint John Lednicky, a Floridai Egyetem kutatóprofesszora, a vírusok elismert szakértője. A professzor éppen azt vizsgálta, hogy a rágcsálók hordozói lehetnek-e a szarvashimlőnek, amely jellegzetes bőrelváltozásokat okoz az öszvérszarvasoknál (Odocoileus hemionus).

Amikor Lednicky és csapata megvizsgálta az egeret, nem találták meg benne a szarvashimlőt. Kiderült azonban, hogy egy jeilongvírust hordoz.

Ez önmagában már azért is izgalmas fordulat, mert korábban a jeilongvírus nemzetség egyetlen tagját sem mutatták ki az Egyesült Államokban. Eddig Dél-Amerikában, Európában, Afrikában és Ázsiában azonosították, ahol kórokozója nagyrészt denevéreket és macskaféléket fertőzött meg. De a java csak ezután jött! A genetikai tesztek ugyanis kimutatták, hogy a macska révén felfedezett jeilongvírus különbözik a többitől. Az új, korábban ismeretlen variáns a GRJV1 nevet kapta.

Pepper macska:

„Nem számítottunk ilyen típusú vírusra. A felfedezés azt tükrözi, hogy az ember közelében élő állatok olyan vírusokat rejthetnek, amelyekről eddig nem tudtunk. Ha megvizsgálnánk őket, még többet találhatnánk” – mondta el Emily DeRuyter, a felfedezést részletező tanulmány vezető szerzője.

Az emberek szempontjából is nagy jelentősége lehet

A jeilongvírusok a paramixovírusok néven ismert vírusok családjába tartoznak, amelyek légúti fertőzést okozva a fajok között terjedhetnek. A kutatócsapat különböző fajok sejtjeit fertőzte meg a GRJV1-gyel, hogy kiderüljön, a lehetőség ebben az esetben is fennáll-e.

Egyformán szaporodik rágcsálók, emberek és más főemlősök (például majmok) sejtjeiben, így valóban forrása lehet az ilyen átgyűrűző fertőzéseknek” – számolt be a Pathogens című tudományos folyóiratban közzétett eredményről Lednicky. Bár a legtöbb ember nem kerül kapcsolatba a vírust hordozó vad patkányokkal és egerekkel, a kutatók szerint a humán fertőzés lehetőségét is vizsgálni kell. Ehhez azonban először azt kéne ellenőrizni, hogy okozhat-e megbetegedést rágcsálóknál és más kisállatoknál.

Kövess minket!

egér felfedezés kórokozó kutatás macska rágcsálók vírus vizsgálat

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

anyamacska újszülött kicsinyével

Ezért eheti meg az anyamacska az újszülött kicsinyeit

Élet • 4 perc
2024_04_viz-iszik-fb-1024x535.jpg

Miért kaparja a macska a vizet?

Élet • 2 perc
chausie macska fekszik kosár mellett

6 érdekesség a chausie-ról: mocsári macska a kanapén?

Élet • 3 perc

Ápolás