Végre kiderült, mikor és hogyan jutottak el a macskák Kínába: tisztelt vendégként tekintettek rájuk az otthonokban

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Végre kiderült, mikor és hogyan jutottak el a macskák Kínába: tisztelt vendégként tekintettek rájuk az otthonokban

Közzétéve: 2025. 07. 07 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás

kínai kisgyerek az utcán kóbor macskával

Hogy hogyan és mikor érkeztek a házi macskák Kínába, az mindeddig rejtély volt. Egy új genetikai elemzés szerint a kereskedők és diplomaták valószínűleg 1400 évvel ezelőtt vitték magukkal őket a selyemúton.

Egy új kutatás több száz évvel későbbre teszi a házi macskák Kelet-Ázsiába érkezését, mint a korábbi tanulmányok. Úgy tűnik, hogy a cicák azonnal nagy sikert arattak a helyi elit körében. Hogy pontosan hogyan érkeztek Kínába a macskák, az a következőkből kiderül.

macskakereskedő a csing-dinasztiában Macskakereskedő a Csing-dinasztiában (1644–1912) / Fotó: Wikimedia Commons

Az első macskákat kereskedők és diplomaták szállították Kínába ajándék gyanánt

A modern házi macskák (Felis catus) az afroázsiai vadmacskától (Felis silvestris lybica) származnak. Korábbi kutatások szerint ezek a macskák körülbelül 10 000 évvel ezelőtt kezdtek együtt élni az emberekkel a Közel-Keleten, majd mintegy 3000 évvel ezelőtt terjedtek el Európában – áll a tanulmányban, amely a bioRxiv preprint szerveren jelent meg, tehát még szakmai bírálaton nem esett át.

Luo Shu-Jin, a Pekingi Egyetem Genomikai Diverzitás és Evolúció Laboratóriumának vezető kutatója a Live Science-nek elmondta, hogy i.sz. 600 körül kereskedők és diplomaták szállítottak először házi macskákat kis ketrecekben és ládákban a Földközi-tenger keleti részéről Közép-Ázsián keresztül. Ezek az utazók mindössze néhány macskát vittek Kínába, ahol azokat ajándékként kínálták fel az elit tagjainak.

A régészeti bizonyítékok azt mutatják, hogy jóval a házi macskák érkezése előtt a kínai vidéki közösségek már együtt éltek az őshonos leopárdmacskákkal (Prionailurus bengalensis). A kutatók korábban 5400 éves leopárdmacska-csontokat találtak egy északnyugat-kínai, Shaanxi tartománybeli ősi faluban, ami arra utal, hogy az emberek és a macskák már akkor is megosztották az életterüket.

történelem Egy folyosó dekorációja Kínában

Ám a tanulmány szerzői szerint ez a kapcsolat még nem jelentette a macskák háziasítását. A korábbi feltételezés, miszerint a háziasítás már a Han-dinasztia idején (i.e. 206–i.sz. 220) megtörtént, szintén nem állja meg a helyét, mivel ebből az időszakból nem kerültek elő házi macskák maradványai. A kutatók szerint ezért teljesen újra kell értékelni, hogy pontosan mikor és hogyan kerültek a házi macskák Kínába.

Az eddigi legnagyobb és legalaposabb kínai tanulmány

A kérdés tisztázására Luo és kollégái 22 macskamaradványt vizsgáltak meg, amelyek 14 kínai régészeti lelőhelyről származnak, és nagyjából 5000 évet ölelnek fel. A kutatók először a csontok nukleáris és mitokondriális DNS-ét szekvenálták, hogy meghatározzák, mely fajhoz tartoztak. Ezután az eredményeket összevetették 63 korábban publikált nukleáris és 108 mitokondriális macskagenommal, amelyek a macskák genetikai fejlődését térképezik fel világszerte.

„Ez messze a legnagyobb és legalaposabb tanulmány Kínában az emberekhez közeli életmódot folytató kis macskafélékről. Az, hogy sikerült összegyűjteni ezeket a több évezredet átfogó régészeti mintákat, rendkívül nagy kihívást jelentett” – magyarázta Luo.

macska egy hongkongi fesztiválon Egy hongkongi fesztiválon

A tanulmány eredményei

A tanulmány szerint a 22 kínai macskacsont közül 14 tartozott házi macskához. Ezek közül a legrégebbi Tongwan városából, Shaanxi tartományból származik, és radiokarbonos kormeghatározás szerint i.sz. 730 körül élt. Ez azt jelenti, hogy a házi macskák jóval a Han-dinasztia után érkeztek Kínába.

Mind a 14 macska mitokondriális DNS-e ugyanazt a genetikai jellegzetességet, az úgynevezett IV-B kládot hordozta. Ez a genetikai vonal ritka az európai és a nyugat-ázsiai házi macskák között, viszont nagyon hasonló ahhoz, amit egy kazahsztáni Dhzankent városából származó, i.sz. 775 és 940 között élt macskában találtak korábban. Ez a dhzankenti macska a legkorábbi ismert házi macska, amely a selyemút mentén élt, és kulcsfontosságú nyomot jelent arra nézve, hogyan kerültek házi macskák Kínába. A selyemút virágkora i.sz. 500 és 800 közé tehető, ami arra utal, hogy a kereskedők ekkor vihették a cicákat Kelet-Ázsiába.

fehér heterokrómiás kóbor macska Kelet-Ázsiában ma is gyakoribbak a fehér és a fehér foltos macskák, mint máshol a világon

A macska Kínában nem egyszerű háziállat volt

A kutatók szerint a kínai elitnek ajándékozott első macskák valószínűleg hófehérek vagy fehér foltos cirmosak voltak. A Tongwan városából származó macska DNS-e alapján egy egészséges hím volt, hosszú farokkal és rövid, teljesen fehér vagy részben fehér szőrrel. A tanulmány megjegyzi, hogy még ma is magasabb a fehér macskák aránya Kelet-Ázsiában, mint a világ más részein.

A házi macskák annyira népszerűvé váltak Kínában, hogy hamarosan megjelentek a népi vallásban is. Az ókori kínaiak még külön vallási rítusokat is végeztek, amikor macskát fogadtak az otthonukba, és nem egyszerű tulajdonként tekintettek rájuk, hanem tisztelt vendégként.

Melinda Zeder, a Smithsonian Intézet Természettudományi Nemzeti Múzeumának archaeozoológusa, aki nem vett részt a kutatásban, a Live Science magazinnak úgy nyilatkozott, hogy a tanulmány értékes betekintést nyújt abba, hogyan kerültek a házi macskák Kínába. „Az, hogy sikerült a selyemúthoz kötni őket, igazán lenyűgöző. Ez egy szenzációs tanulmány.”

Kövess minket!

háziasítás macska háziasítása kína tanulmány

Kapcsolódó cikkek