5 kevéssé ismert érdekesség a macskanépről
2024. 04. 06.
2024. 04. 06.
Unalomig ismételtük már, milyen titokzatos lények is a macskák, de ha egyszer így van! A tudomány őket érintően is kezd felzárkózni, de még így is körülbelül 30 éves lemaradásban vannak a kutyákhoz képest.
Ma 5 olyan macskás érdekességet hoztunk el, amelyek valószínűleg eddig előttetek sem voltak ismeretesek.
Micsoda jelenlét, micsoda karizma!
Olyannyira érdekes technikával vesznek magukhoz folyadékot, hogy arra még az MIT kutatói is felfigyeltek. Ahelyett, hogy véletlenszerűen lefetyelnék a folyadékot a szájukba, mint a kutyák, a nyelvük hegyét a folyadék felszínéhez érintve (nem lemerítve), majd visszahúzva azt egy oszlopot hoznak létre. Közvetlenül azelőtt, hogy a gravitáció visszahúzná a tálkába a folyadékoszlopot, a másodperc törtrésze alatt a macska becsukja a száját, és leharapja a vízoszlop tetejét. Így azt is elkerüli, hogy nedves legyen az álla. Minden körben (másodpercenként 4-et tesznek) körülbelül 0,1 milliliter folyadékot nyernek, így a másodpercenkénti 4 körrel számolva 1 perc alatt körülbelül 24 milliliternyi, azaz 5 teáskanál vizet kebeleznek be.
Hogy ezt a különös technikát hogyan használhatják fel a jövőben a lágy robotika területén, arról itt írtunk bővebben.
A kandúrok nemi szervének van egy igen zavarba ejtő tulajdonsága: több száz tüske van rajta, amely keratinból áll. Azt egyelőre mindent kizáróan nem tudják, hogy ez milyen célt szolgál. Az elméletek szerint javíthatja a hím szexuális stimulációját, vagy akár megakadályozhatja, hogy az együttlét során kicsússzon a nőstényből. Az Anatomical Record folyóiratban megjelent 1967-es tanulmány szerint a nőstény macskák csak nemi szervi stimuláció után ovulálnak (a peteérés időszaka), így lehetséges, hogy a tüskék ennek a biztosításában játszanak szerepet. Megfigyelték, hogy a korán ivartalanított hím macskáknál ezek nem fejlődnek ki, ami arra enged következtetni, hogy megjelenésükhöz androgénekre, vagyis a férfi nemi hormonokra lehet szükség.
Csak nagyon csendben súgjuk meg, hogy egy tanulmány kimutatta, az evolúció során az ember is úgymond elvesztette a DNS-ének egy szakaszát, amely a férfiaknál is lehetővé tette volna ennek a kiegészítőnek a megtartását.
A folyamatosan melegedő hőmérséklet és a rövidebb tél hosszabb szaporodási időszakot eredményez, így macskából is több lehet. Az éghajlatváltozás összes következményét vizsgálva ez sem kevésbé aggasztó. Mondjuk ezt úgy, hogy imádjuk a macskákat, ám azzal is tisztában vagyunk, hogy a kóbor, elvadult vagy menhelyen élő állatok élete általában se nem könnyű, se nem bizakodással teli. Arról nem is beszélve, hogy a környezetre is igen jelentős negatív hatást képes gyakorolni a folyamatosan szaporodó macskanép.
Megoldás azonban van a problémára, és szerencsére nem is bonyolult: ivartalaníttasd kedvencedet. Ez nemcsak arra jelent megoldást, hogy elkerüljük a nem kívánt szaporulatot, de számos betegségtől is megkímélheted macskádat. Ebben a cikkben dr. Császár-Szabó Veronika klinikus állatorvos mondja el, miért életmentő a beavatkozás.
Már pontosítanánk is, ugyanis, ha szakszerűek akarunk lenni, akkor úgy kell fogalmaznunk, hogy a házi macska genomszekvenálása során kiderült, hogy a tigris genomjának (egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva) 95,6%-ában osztozik a házi macskával, amelytől körülbelül 10,8 millió évvel ezelőtt vált el az evolúció során.
A kutatás alkalmával kiderült továbbá az is, hogyan változtak az évmilliók során a fehérje megemésztésével és az anyagcserével kapcsolatos útvonalak, valamint hogy hogyan használja fel a szervezetük a táplálékot. Ezek a folyamatok teszik lehetővé, hogy a macskafélék olyan életmódot folytassanak, amely során kizárólag a húsra támaszkodnak mint élelemforrásra. Hogy mit jelent ez házi kedvencedre nézve? Hidd el, hogy akkor teszel vele a legjobbat, ha olyan eledellel eteted, amelynek magas a hústartalma, és hanyagolod azokat az emberi ételeket, amelyek más alapanyagokból, vagy sós, fűszerezett húsokból állnak.
A rokon: a tigris a macskafélék legnagyobbika
Gondoltad volna, hogy nemcsak a nézésük, de a járásuk is… Na jó, ez rossz vicc volt, kezdjük újra. Szóval, gondoltad volna, hogy a macskák járása is igen egyedi az állatvilágban? Először mindkét jobb lábukat mozgatják, majd mindkét bal lábukat, akárcsak a tevék és a zsiráfok. Ez kizárólag erre a 3 fajra jellemző az állatvilágban.
Kis kiegészítés, hogy amíg a kandúrok általában balmancsosak, addig a nőstények jobbmancsosak. Így az, hogy melyik a domináns oldaluk, lábuk, vagyis melyikkel lépnek először, ettől is függhet.
Ebben a cikkünkben olyan macskás szuperképességeket sorakoztatunk fel, amelyektől valóban megkérdőjelezzük földi származásukat.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek