A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

A nagymacskák is meg tudják különbözteti az ismerős és ismeretlen emberi hangokat

2024_02_gettyimages-1477542310-1-scaled-e1708682132295-1024x536.jpg

Kutatók felfedezték, hogy nemcsak a házi kedvencek, hanem vad rokonaik is nagyon odafigyelnek az emberi hangokra.

Korábbi vizsgálatokból már kiderült, hogy a házi macskák érzékenyek az emberi hangokra, és képesek különbséget tenni az ismerős gazdi és az ismeretlenek hívása között. Most pedig kutatók arra is rájöttek, hogy ugyanezen képességgel a nagymacskák is rendelkeznek – legalábbis a fogságban élők.

A PeerJ folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a kutatócsoport olyan nagymacskákat vizsgált, mint az oroszlán, a leopárd vagy a szervál, amelyek rezervátumokban, állatkertekben és egyéb, ember által irányított területeken élnek.

A kutatás során összesen tíz faj 24 egyedét vizsgálták, amelyek közül 16 macskát emberek neveltek fel, 8-at pedig az anyjuk. Minden macskának 5 hangfelvételt játszottak le. Az első három felvételen ismeretlenek, majd egy ismerős, például az állat gondozója kérdezi: Jó reggelt, hogy vagy ma? Lezárásként ismét ismeretlen hangot játszottak le.

A folyamatot ezt követően megismételték úgy, hogy a felvételeken a nagymacska neve hangzott el.

Meglepő eredmények

A kutatócsoport rögzítette és elemezte a nagymacskák viselkedését és reakcióját. Olyan apró változásokat is vizsgáltak, mint a tekintet elmozdulása, a fej mozdítása vagy a fülek mozgása. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy az ismerős hang hallatán a macskák hosszabb ideig és nagyobb intenzitással reagáltak – függetlenül attól, hogy emberek vagy az anyjuk nevelte őket.

A kutatók szerint az eredmények azt sugallják, hogy az egyes emberi hangokra történő ráhangolódás nem a háziasítás, hanem a rendszeres emberekkel történő érintkezés eredménye. Úgy vélik, hogy akár vadon élő állatok esetében is hasonló eredményekre jutnának, amennyiben az állat rendszeresen hallja egy ember hangját.

Még a nem háziasított macskák is tudják, ki gondoskodik róluk. Ez arra utal, hogy talán a nagymacskák sem olyan tartózkodóak és közömbösek, mint ahogy azt eddig feltételeztük

– mondta Jennifer Vonk professzor, a kutatás vezetője.

A házi macskák és gazdáik közötti kommunikáció is érdekes kutatási terület. Ebből a cikkünkből megtudhatod, hogy az ELTE Etológia Tanszékén mire jutottak a témával kapcsolatban.

Kövess minket!

fogságban élő nagymacskák gondozó kommunikáció kutatás leopárd nagymacska oroszlán

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

Gepárdok

8 érdekesség a gepárdról: ennyi pötty van rajtuk

Élet
2025_03_voros-macska-egy-bogarat-nez-2-1024x535.jpg

Ezért szeretnek a macskák bogarakat nézni

Élet
2025_03_maine-coon-1-1024x535.jpg

Ezek lettek a legnépszerűbb macskafajták 2024-ben

Élet

Ápolás