Itt találkozhatsz nyávogó madárral: videón mutatjuk, kit keress
2025. 02. 10.
2025. 02. 10.
Erdőink, kertjeink gyakori vendége, ám hangja alapján gyakran összetévesztik egy macskával.
Bármennyire is meglepő, létezik a nyávogó madár! Méghozzá nem kell a trópusokra utaznunk, hogy találkozzunk vele: mint már lelőttük a poént, hazánk egyik kedves szárnyasáról van szó, a fakopáncsról.
Ha azt kérdezzük, ki a „fák doktora”, még a legkisebbek is rávágják, hogy a fakopáncs. Mint a Duna–Dráva Nemzeti Park is felhívta rá a figyelmet, a Mecsek erdeiben kora tavasztól már hallható a közép fakopáncs jellegzetes területfoglaló, nyávogó kiáltása.
Ahogy a Lelépő oldalán olvashatjuk, a közép fakopáncsnak ezt a macskákkal könnyen összetéveszthető hangadását általában március-április táján hallhatjuk, ám enyhe időjárás esetén már korábban is figyelmesek lehetünk a jelenségre.
Az alábbi videón hallhatod is:
A közép fakopánccsal különféle erdőtípusokban találkozhatunk, kiváltképp a korhadó fákban gazdag területeket kedveli. Főképp rovarokkal, valamint azok lárváival táplálkozik. Télen a madáretetőket is látogatja, ahol szívesen fogyaszt napraforgómagot. A hím és tojó nagyon hasonlítanak, mindkettejük feje teteje piros, bár a hímek színe élénkebb. A faj évente egyszer költ, általában korhadó vagy puha fákba vájt odúkba fészkel. Magyarországon védett madár, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
Arra is van példa, amikor egy macska viselkedik madárszerűen: ebben a cikkben arról írtunk, miként lakta be egy vadmacska a madaraknak kihelyezett költőládát.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek