Sokan keverik ezt a két fajtát – Te meg tudod különböztetni őket?
2024. 01. 23.
2024. 01. 23.
Minden cica külön egyéniség, de sokszor előfordul, hogy két, egyébként teljesen más fajtához tartozó állat külsőre teljesen egyforma, vagy legalábbis nagyon hasonlít. Nincs ez másként a fajtatiszta macskák esetében sem.
Egy fajtatiszta cica gazdija nyilvánvalóan ezer közül is felismerné a kedvence fajtáját, de előfordulhat, hogy az avatatlan szem számára ez gondot okoz. Különösen akkor, ha a cicák annyira hasonlítanak egymásra, mint a ragdoll és burmai szent templommacska.
A burmai szent templommacskák legendás történetű cicák. Egykor – mint ahogy a nevéből is következtethetünk rá – a burmai templomok lakói voltak, és papok nevelték őket. A legenda szerint kék szemeiket imádott istennőjüktől örökölték, fehér mancsaikat pedig a tisztaság szimbólumaként a tisztelet jeléül kapták. A mai burmai szent templommacskákat egy pár leszárazottjaiként tartják számon, akiket az 1920-as években hoztak egy burmai templomból Franciaországba. A fajta a második világháború alatt a kihalás szélére került, de végül sikerült megmenteni őket.
A ragdollok eredetével kapcsolatban is sok legenda hallható. Ami biztos, hogy a fajtát az 1960-as években Ann Baker hozta létre Josephine nevű macskájából, ám a tenyésztés körülményeiről szóló történetek egészen elképesztőek. Josephine egy fehér, perzsa típusú macska volt, aki egy baleset után különösen szeretetteljessé vált, és gyógyulását követően is hajlamos volt sántítani. A legenda úgy tartja, hogy kedves személyisége mellett ő és kölykei egy további szuperképességre is szert tettek: nem éreztek fájdalmat. Ez természetesen nem igaz, de állítólag ezen tulajdonságok miatt döntött úgy Baker, hogy szelektív tenyésztéssel tovább örökíti Josephine jellemvonásait. Az így létrejött fajtát pedig ragdollnak nevezte el. A fajta létrehozása során egy burmai szent templommacska vérvonala is bekerült a felmenők közé – ennek köszönhető a két fajta közötti hasonlóság.
Mindkét fajta hosszú szőrű, közepes méretű hegyes fülekkel és háromszög alakú arccal. A hasonlóságok ellenére azonban találunk olyan külső jegyeket, amelyek segítenek megkülönböztetni őket.
A ragdollok szemei nagyok és oválisak, míg a burmai szent templommacskák szemei kisebbek és kerekek. A ragdollok bundája puha, mintha plüss lenne, farkuk pedig hosszú. A burmai szent templommacska szőrzete selymes, farkuk pedig közepes méretű.
Árulkodó a mintázatuk is. A burmai szent templommacska olyan, mintha fehér kesztyűt viselne a mancsain. A ragdollnak viszont általában nincsenek a testén fehér foltjai, de ha mégis fehérek a mancsai, akkor fehér az álla is. Egy burmai szent templommacska arcán viszont soha nincs fehér. Ennek a színnek a jelenléte további segítség lehet: a ragdollok arcán gyakran fehér mintázatot láthatunk, a burmai szent templommacska fején viszont soha nincs jelen a szín.
Súlyukat tekintve is találunk eltérést: míg egy ragdoll nagyobb termetű, akár 9 kilogrammos súllyal, addig a burmai szent templommacska jellemzően nem haladja meg a 7 kilogrammot.
A ragdollok nyugodt, szeretetteljes cicák, akik más állatokkal és a gyerekekkel is türelmesek. Nevüket (a ragdoll angolul rongybabát jelent) különös szokásukról kapták: amikor felemelik őket, hajlamosak teljesen elernyedni, mintha rongybabák lennének. Ez a burmai szent templommacskára nem jellemző viselkedés – igaz, ők is remek társak lehetnek akár kisgyerekes családokban is.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek