A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!
2025_02_siket-feher-cica-1-1-1024x535.jpg

Bármennyire is furcsa, a siket macskák ugyanolyan könnyen taníthatóak, mint a halló cicák. Sőt! Csodálatos a természet, hiszen ilyenkor egyből aktivizálódnak más érzékszervek, különösen a látás és a tapintás.

A különbség az, hogy minden jelzésnek nonverbálisnak is kell lennie. A kommunikációnak el kell jutni a macskát támogató érzékszervekhez, mint a látás, a tapintás és a szaglás. A siket macska tréningje több gondolkodást és tervezést igényelhet, azonban a végeredmény megéri. Amikor egy macska elveszti a hallását, az hozzájárulhat egyfajta elszigeteltségérzés kialakulásához; a megfelelő kommunikáció azonban segíthet minimalizálni ezt a potenciális magányt. (Habár tudjuk, hogy a helyes megfogalmazása egy halláskárosult egyed számára a siket, a címben a keresőoptimalizálás miatt – azazhogy minél könnyebben rátalálj a cikkre – használjuk a süket kifejezést.)

szomorú fekete macska fekszik A siket macskák magányát enyhítheti a jó kommunikáció

Így érzékelik a siket macskák a környezetüket

A siket macskák gyakran magas helyeken vernek tábort, például a hűtő tetején vagy egy macskaházban, amely a szoba felé néz, hogy akadálymentes rálátásuk legyen a környezetükre, minimalizálva minden váratlan ijedelem kockázatát. Segíthetjük kedvencünket azzal, hogy kényelmes kilátóhelyeket biztosítunk házunk különböző részein, hogy biztonságban érezze magát. A siket állatok fokozott figyelmet szentelnek a mozgásnak és a vibrációnak. Cicánk segítségére lehet, ha tudtára adjuk, hogy közeledünk felé: egy kicsit erősebben lépünk, finoman megkopogtatjuk a kanapét, mielőtt leülünk mellé, vagy megérintjük a felületet, amin pihen, hogy jelezzük számára, hogy a közelében vagyunk.

Érdekesség

A siket macskák gyakran hangosabban dorombolnak és nyávognak, mint halló társaik, hisz saját hangjuk vibrálása is megnyugtató számukra.

Így vehetjük észre, ha a macska elvesztette a hallását

Mielőtt belevágnánk cikkünk témájába, hogy miként „hallanak” a siket macskák , térjünk ki egy kicsit arra az esetre, amikor nem veleszületett problémáról van szó. Ilyenkor a siketséget okozhatja krónikus fülgyulladás, fülatka, polipok és daganatok, gyógyszerek, maga az időskor, altatás, mérgező anyagoknak való kitettség, továbbá trauma.

Egy éberen figyelő manx macska A nem veleszületett problémák legtöbbször kezelhetőek

A hallásvesztés tünetei a következők lehetnek:

  • nem reagál a hangokra;
  • nem reagál a nevére vagy a parancsokra;
  • viselkedésbeli változások, például bújás;
  • fülek rángatása;
  • gyakori nyávogás;
  • az állat könnyen megijed.

Azok a macskák, akik csak az egyik fülükre siketültek meg, nem mutathatják az egyértelmű hallásvesztés tüneteit.

A hallásvesztés kezelése és a macskák

Kedvenceink hallásvesztésének egyes esetei visszafordíthatatlanok és nem kezelhetők, például ha jelentős idegi károsodás történt a fülben. Nincs gyógymód azoknál a kölyökmacskáknál sem, akik születésüktől fogva siketek. Ugyanígy az öregedés következtében kialakult hallásvesztés sem orvosolható.

Azonban ha a hallásvesztés a fülcsatornában lévő elzáródás következménye, például túlzott fülzsír vagy esetleg polip okozza, az elzáródás eltávolítását követően visszaáll a kis szőrmókok hallása. Néhány esetben helyi szteroidok hatékonyan csökkentheti a fülek gyulladását, és elősegítheti a gyógyulást.

E rövidke kitérő után térjünk visszatérünk a siket cicákkal kapcsolatos kommunikációhoz!

Fehér cica kézjelzést figyel (1) A szavakhoz, parancsokhoz társítsunk kézjelet!

Vezessünk be kézjeleket a kommunikációba

Mielőtt elkezdenénk a tréninget, készítsünk egy listát azokról a viselkedésekről, amelyeket meg szeretnénk tanítani kis barátunknak. Például kérhetjük a macskát arra, hogy másszon be a hordozóba, vagy akár csináljon néhány szórakoztató trükköt, hogy jutalmat kapjon. Listázhatjuk azokat a szavakat is, amelyeket szeretnénk, hogy megértsen. Minél többet kommunikálunk, annál kiszámíthatóbbá válhatunk macska barátunk számára, és annál nyugodtabb és aktívabb lesz a közelünkben. Ezt követően minden egyes viselkedés vagy szó esetében találjunk ki egy kézjelet, amelyet ezután következetesen használunk.

Amennyiben már használjuk a jeleket, kövessük nyomon, melyek azok, amiket megért, és ezeket mindenképpen osszuk meg családtagjainkkal.

Egyéb használható jelzések

Előfordulhat, hogy kommunikálni szeretnénk siket szőrmókunkkal, azonban nem vagyunk elég közel ahhoz, hogy észrevegye a kézjelünket. Ilyenkor szükség lehet arra, hogy a macska szaglására támaszkodjunk. Ahelyett, hogy a karunkat mozdítanánk, enyhén fújjunk egy kellemes illatot, például levendulát vagy vaníliát, amelyre felfigyelhet. Fontos, hogy ne permetezzük közvetlenül a cicára a készítményt!

Így kezdjük el tanítani kis barátunkat

Jutalmazás

Nézzük is meg, hogyan álljunk neki a tanításnak! Mint minden oktatási és képzési folyamatnál, a kulcs a türelem, a kitartás és a kreativitás. Az első lépés a viselkedés meghatározása, mielőtt bármilyen jelet adnánk hozzá. Amikor pozitív megerősítéssel tanítunk, jutalmakkal ösztönözzük kedvencünket a kívánt viselkedésre.

Jutalomfalatot kap a cica Mindenképpen jutalmazzuk a megfelelő viselkedést

A jutalomalapú tréning csak akkor hatékony, ha a macskánk szereti a jutalmat. Ami fontos még, hogy ezeknek a falatoknak nagyon kicsinek kell lenniük, körülbelül egy borsó méretének megfelelőnek.

Jutalomfalat

A macskák szigorú táplálkozási szükségletekkel rendelkeznek. Éppen ezért, ha jutalomfalatokat használunk, győződjünk meg arról, hogy cicánk megkapja a szükséges napi mennyiségű tápláló ételt. Néhány macska nagyon motivált az apró falatkáktól, azonban vannak olyanok is, akiket egyáltalán nem érdekel. Az étel erőteljes motiváló erő, de nem az egyetlen elérhető jutalom. Egyes macskák inkább a simogatást, az áll vakargatását, a fésülést vagy a játékot kedvelik; bármelyik használható a pozitív megerősítéses tréninghez.

Készségválasztás

A készségek közé tartozhat a „ül”, „fekszik”, „gyere” vagy a „menj”. Álljunk néhány lépésre a macskától. Mutassuk meg neki a jutalmat, hogy ösztönözzük a cselekvésre. Ha az első lépést megteszi felénk, használjuk a vizuális jelet, majd ahogy elér minket, adjuk át a jutalmat. Ismételjük a folyamatot minél többször, változtatva a távolságot, az irányt és a helyszínt. Ha változtatunk, végezzünk néhány ismétlést a jelzés nélkül, és csak jutalmazzuk az általa nyújtott viselkedést. És végül pedig adjuk hozzá a jelet, amikor a viselkedés kiszámíthatóvá válik.

Siket macskáknál egyéb speciális eszközöket is bevethetünk, például kiegészíthetjük cselekvésünket hozzá illő verbális kommunikációval is. Macskánk észreveheti a mosolyunkat, és akár megtanulhat szájról olvasni is.

Kövess minket!

siket macska siketség

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

macska csapból iszik

A macskáknak speciális ízlelőbimbójuk is lehet, kifejezetten a vízhez

Élet
Gepárdok

8 érdekesség a gepárdról: ennyi pötty van rajtuk

Élet
2025_03_voros-macska-egy-bogarat-nez-2-1024x535.jpg

Ezért szeretnek a macskák bogarakat nézni

Élet

Ápolás